Як прищепити дітям любов до читання: поради батькам

Навіть у сім’ї, яка багато читає, дитина може не виявляти потяг до книг. Як запевняють психологи, дитина може бути байдужою до читання через кліпове мислення, адже гаджети, відеоігри стали частиною сучасного життя. Але читання літератури не лише розвиває мову та покращує грамотність, це одна з основних складових життя освіченої людини. Як зробити так, щоб книги та навчальна література дошкільнятам стала невіддільною частиною їхнього життя — розповідаємо в даному матеріалі.

Як зацікавити дитину книжками з перших років життя

Читати малюку книжки необхідно навіть тоді, коли він ще не знає букв. Словниковий запас дитини формується з 10 місяців. У віці двох років діти починають сприймати фрази та розповіді, а з трьох уже самі стають співрозмовниками. І хоча увага дитини розсіяна, а в активній фазі короткочасна, читати книжки малечі все одно треба. Це мають бути коротенькі віршики та казки з цікавим сюжетом та персонажами. Таким чином можна посіяти перші зернята інтересу до книг.

Як привчити читати дошкільнят

Дошкільнятам, які вже освоїли літери, можна продемонструвати користь читання. Не варто повчати дитину та давати настанови, краще перетворити читання в гру. На прогулянці можна читати вивіски магазинів в пошуках потрібних, в кафе прочитати меню, щоб вибрати улюблені ласощі тощо.

Дітям важливо мати свободу вибору. Навіть якщо дитина хоче, щоб їй в котрий раз почитали одну й ту саму книжку, не слід наполягати на читанні нової. Багаторазове перечитування природне для дитини й з часом мине. А от примушування може негативно відбитись на бажанні малюка читати. Якщо занадто активно фільтрувати книги для читання, є ризик, що дитина взагалі відмовиться їх читати. Адже будь-яка книга буде корисною, якщо вона викликає інтерес. З часом дитина зацікавиться іншими книжками, головне, щоб у неї залишилась любов до читання.

Як власним прикладом прищепити інтерес до читання

Особистий приклад дуже важливий у формуванні інтересу до книжок. Якщо дитина часто бачить батьків за читанням, то вона теж захоче взяти книгу до рук, адже батьки є авторитетом для дитини, яких вона прагне наслідувати.

У сім’ях, де батьки не читають, до дітей дуже швидко приходить розуміння, що якщо це мамі й татові не потрібно, то й він може обійтись без книг. Та ж ситуація складається у випадку зайнятості батьків, якою вони виправдовують відсутність звички до читання. Дитина повинна бачити приклади хоча б короткого читання книг.

У дітей варто сформувати певні звички читача, які створюватимуть позитивний настрій при читанні. Запах нової книжки, тактильні відчуття, асоціації з чимось приємним — слід допомогти дитині сформувати власні ритуали, які супроводжуватимуться позитивними емоціями.

Які помилки можуть відбити у дитини інтерес до книг

У своєму бажанні залучити малюка до читання батьки можуть приймати неправильні рішення та допускати помилки. Щоб дитина полюбила читати, не варто:

  • занадто рано починати читати — дітям 3-4 років цікавіше слухати казки та оповідання, а вивчення літер для них — ще надто складне завдання;
  • читати вголос сухо та неемоційно — нудне, монотонне читання навряд чи зацікавить малюка;
  • психологічно тиснути — силою заставити дитину полюбити книги не вдасться, краще дати їй можливість читати те, що подобається.

Потяг до пізнання нового — в природі дитини, тому вона обов’язково зацікавиться книжками. Дорослим же слід підтримати інтерес до літератури та показати власний приклад читання. Підібрати цікаві книжки для дошкільнят, які допоможуть прищепити любов до читання, можна в магазині bude.top.

 

partnernews