Як правильно обслуговувати газовий котел

Часто користувачі вважають, що при виборі газового котла, вибір моделі є головним завданням. Проте, як і будь-яка інженерна техніка, газовий котел вимагає регулярного технічного обслуговування. Завдяки цьому можна розраховувати на його надійну та довговічну роботу. В газових котлах найчастіше виходять з ладу невеликі деталі та вузли. Причиною цього, серед іншого, є порушення власником обладнання правил та термінів технічного обслуговування. Що необхідно робити для забезпечення тривалого та безперебійного функціонування газового котла — розповідаємо в даному матеріалі.

Чому необхідно проводити технічне обслуговування газового котла

Підставами для регулярного обслуговування газового котла можуть бути як технічні, так і економічні міркування. Проте основною причиною є ймовірність повного виходу обладнання з ладу в холодну пору року.

При регулярному проведенні технічного обслуговування можна досягнути наступних цілей:

 • продовження загального терміну служби обладнання;
 • запобігання зниженню ККД пальника та теплообмінників;
 • зменшення кількості відмов у функціонуванні установки.

Регулярна профілактика не займає багато часу, а вихід обладнання з ладу в найневідповідніший момент несе додаткові фінансові витрати та спричиняє дискомфорт для всіх мешканців будинку.

Які види робіт слід проводити при обслуговуванні газового котла

Всі роботи щодо обслуговування газового котла розділені на наступні основні види:

 • регулярні технічні роботи — здійснюються щороку та визначаються технологічним регламентом роботи обладнання;
 • капітальне сервісне обслуговування — проводиться раз на кілька років, може складатись з промивання теплообмінника від накипу, заміни сальників у витяжному вентиляторі тощо.

Всі відомості про налаштування газового котла, регулярність перевірки та обслуговування вказуються в інструкції з експлуатації.

Якими є основні етапи робіт

Роботи по обслуговуванні газового котла складаються з таких дій:

 • візуальний огляд та перевірка з’єднань;
 • очищення елементів від сажових відкладень;
 • контроль тиску у розширювальному баку;
 • обробка фільтрів очищення води та повітря;
 • тестування та налаштування систем автоматичного управління;
 • налаштування параметрів горіння та тестування роботи автоматики газової групи.

Слід зазначити, що у сучасних газових котлах налагоджена система самодіагностики, що дає можливість отримувати повідомлення про виникнення несправностей або відхилень параметрів від зазначених величин.

Чи можна самостійно почистити газовий котел

Самостійні роботи з обслуговування газового котла зводяться до очищення його від сажі, пилу та бруду, візуального контролю параметрів, а також налаштування температури та тиску. Для очищення пальника та теплообмінника можна використати звичайний пилотяг і щітку.

Ще одним видом самостійних робіт є промивання та очищення фільтра води. Для проведення цієї процедури необхідно злити воду з контуру водопостачання. Для очищення фільтра краще використовувати щітку із жорстким ворсом.

Також поширеною проблемою є утворення накипу на внутрішніх поверхнях теплообмінника. Для видалення накипу в домашніх умовах всередину теплообмінника можна залити розчин лимонної кислоти, залишити його на кілька годин та промити чистою водою.

Газовий котел є складним технічним обладнанням, обслуговування якого вимагає досить серйозного обсягу знань і навичок. Тому вже на етапі придбання важливо вибрати якісне обладнання. Широкий асортимент газових котлів пропонує компанія Aqua-Life.

 

partnernews