У Києві обговорювали, як вирішити сміттєву проблему на Закарпатті. Вона набула масштабів міжнародного скандалу

Керівник Закарпатської ОДА Олексій Петров:

“Після листа угорського президента щодо сміття, яке щоразу паводок несе із України в сусідню країну, Володимир Зеленський узяв вирішення цієї проблеми під особистий контроль.

Під час зустрічі із головою екологічної інспекції України Андрієм Мальованим та генеральним послом Угорщини в Україні Іштваном Ійдярто розказав, що ми уже зробили і робимо, щоб зупинити «потоки» сміття.

✅ Отже, у місті Рахів, де звалище знаходиться неподалік річки, побудовано дамбу, яка не допустила під час червневого паводку потрапляння відходів до Тиси.

✅ Ми проводимо уже розчищення русел річок від сміттєвих заторів силами рятувальників та Басейнового управління річки Тиса.

✅ Почали інвентаризацію несанкціонованих сміттєзвалищ.

✅ Розробляємо стратегію поводження побутовими відходами в області.

❗ На жаль, цю проблему не вирішити за один день, вона потребує комплексних рішень.

❗Область дотаційна. Населення і місцева влада не має власних коштів, щоб платити за збір, вивіз і утилізацію сміття. Потрібна державна підтримка.

❗Мають бути розроблені компенсаторні механізми для підприємців, які займатимуться переробкою сміття, бо бізнес цей нерентабельний. Наприклад, в Угорщині єдиний завод по спалюванню сміття знаходиться у Будапешті, утилізує 65 % відходів у країні, отримує фінансову підтримку від держави. Підтримки держави таких заводів у нас нема, механізмів компенсації неприбуткового бізнесу поки також немає.

❗Полігони, що є на Закарпатті, заповнені від 85 % і більше. Ми доходимо до критичної межі.

❗Зараз розвивається рух активістів екологів. Є напрямок дійсно свідомих активістів, які організовують збір сміття, його сортування і так далі. Але, мушу констатувати, що є й «активісти-екологи» у лапках. Під час громадських слухань щодо виділення ділянки під полігон і сміттєпереробний завод, вони накладають вето і не дають дозвіл. Ми уже направили свої пропозиції щодо змін, які потрібно внести до земельного законодавства, щоб подібні проєкти звільнили від громадських слухань, інакше ми потонемо у смітті.

Що вирішили на зустрічі:

– До 1 листопада забезпечити ліквідацію усіх несанкціонованих і стихійних сміттєзвалищ

– До 15 серпня ідентифікувати і проінвентаризувати сміттєзвалища

– До 31 грудня цього року розробити схеми санітарної очистки населених пунктів: кожен повинен мати, хто вивозить сміття, де і куди. І це має бути врегульовано законодавчо.

– Мають бути визначені джерела фінансування по збору, перевезенню і переробці відходів

– Просвітницька робота – інформаційна кампанія також дуже важлива – УЖЕ в Україні заборонено вивезення сміття на звалище БЕЗ сортування. Але це мало хто знає! Потрібно довести населенню, що сміття потрібно сортувати!”

 

clipnews