Актуально: зміни щодо підтвердження витрат для отримання податкової знижки

Головне управління ДПС у Закарпатській області повідомляє, що уточнено перелік документів, які підтверджують витрати, які включаються до складу податкової знижки (платіжні та розрахункові документи, зокрема квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копії договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги). Зазначені зміни внесені до підпунктів 166.2.1 та 166.2.2 пункту 166.2 статті 166 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466-IX). Також встановлено, що копії зазначених документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Кодексом.

У разі якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.

Таким чином, фізичні особи-платники податку на доходи фізичних осіб, які з метою реалізації права на податкову знижку будуть подавати податкові декларації після 23 травня 2020 року, зобов’язані разом з податковою декларацією також надати копії документів, що підтверджують витрати, що включаються до складу податкової знижки.

Стосовно надання копій договорів повідомляємо наступне. Кожен випадок суспільних відносин, що виникають в процесі реалізації прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб регулюються спеціальними законами, які визначають порядок таких відносин. За змістом положень ч.1 ст. 626 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов’язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦКУ). Цивільне законодавство допускає укладання правочинів як в усній, так і в письмовій формах. Водночас спеціальне законодавство може передбачати обов’язкове укладання договору.

Таким чином, при застосуванні статті 166 Кодексу, зокрема щодо надання копій договорів за їх наявності, слід керуватися спеціальними законами, якими регулюється конкретний випадок цивільно-правових відносин.

Разом з тим, щодо підтвердження витрат електронним розрахунковим документом, то у разі якщо платник податків зазначає при поданні податкової декларації лише реквізити електронного розрахункового документа, для підтвердження права такого платника на податкову знижку слід користуватись Державним сервісом перевірки квитанцій (check.gov.ua), який дає можливість перевірити факт оплати по коду квитанції. Станом на 29.05.2020 до сервісу підключені Приватбанк, Монобанк, А-Банк, Банк Восток тощо. Після введення коду квитанції (16 цифр) та підтвердження з’являється інформація: ПІП платника, одержувач, сума, дата сплати та призначення платежу, які доступні для завантаження.

Також зазначаємо, що змінами, внесеними Законом № 466-IX передбачено, що відповідно до п. 54.3 ст. 54 Кодексу контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв’язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірки платника податків свідчать про завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв’язку із використанням права на податкову знижку, заявлену у податковій декларації.

 

Відділ комунікацій

ГУ ДПС у Закарпатській області

clipnews