Хворі з відкритою формою туберкульозу опиняться на вулиці? Міфи та реальність

Які зміни очікують на фтизіатрію, чи хворі на сухоти вже завтра будуть ходити вулицями та інфікувати здорових? Що з цього міф, а що реаліність?

 

МІФ – закриють тубдиспансери, лікарів звільнять, хворі з відкритою формою ходитимуть по вулиці

РЕАЛЬНІСТЬ – реорганізація ТБ служби на регіональному рівні дасть змогу перерозподілити кошти, що раніше використовувались швидше на утримання установи, а не на якісне та швидке лікування пацієнта з туберкульозом.

У Державній стратегії  розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню зазначені проблеми сучасної системи фінансування протитуберкульозних закладів, що заважають процесу одужання пацієнтів та можуть бути причиною збільшення кількості випадків туберкульозу стійкого до ліків.

Відповідно до Стратегії передбачено створення єдиного Фтизіопульмонологічного центру для координації заходів протидії ТБ на регіональному рівні та відповідною оптимізацією закладів з урахуванням епідеміологічної ситуації.

В рік виявляють приблизно 25 тис нових випадків захворювання, при цьому близько 12 000 ТБ ліжок в закладах, а лікують цих людей 2 500 лікарів на 1 лікаря – 10 пацієнтів в рік.

При оптимізації ТБ закладів необхідно сприяти збереженню медичних кадрів в медичній галузі із створенням системи перепрофілювання фахівців відповідно до потреб конкретного регіону.

Амбулаторне чи стаціонарне лікування туберкульозу?

 

Поширеним міфом є те, що туберкульоз краще лікувати у стаціонарі.

 

Насправді більшість хворих на туберкульоз може успішно лікуватися амбулаторно, при цьому вони не нестимуть загрози для здоров’я інших людей.

 

Для передачі ТБ зазвичай не вистачить випадкового контакту з хворим, який не отримує лікування. Він несе загрозу лише для тих людей, котрі постійно або тривало перебувають із ним у близькому контакті.

 

ВООЗ наголошує, що стандартне лікування ТБ повинно відбуватися амбулаторно, щоб пацієнт під час всього періоду лікування перебував у звичному ритмі життя.

 

Необхідність у госпіталізації виникає лише при появі певних конкретних клінічних причин та для пацієнтів з бактеріовиділенням за неможливості забезпечити ефективне та безпечне лікування в амбулаторних умовах – на перші 2-3 тижні з моменту початку лікування.

 

Так відбувається в усіх розвинених країнах, коли  пацієнти з туберкульозом лікуються в стаціонарі 2 тижні, далі – амбулаторно.

Після початку ефективного режиму хіміотерапії за кілька днів пацієнт не становлять загрози для інших людей та перестає бути контагіозним, тобто заразним для оточуючих.

 

ВООЗ зазначає, що у багатьох країнах в якості запобіжних заходів вказують, що контагіозність хворого може зберігатися протягом 14 днів. Через це під час цього періоду лікування варто обмежити перебування хворого з іншими людьми.  Немає фактичних даних, що доводять ефективність тривалої госпіталізації (зниження контагіозності та передачі інфекції) хворого з туберкульозом. Проте є дослідження, що госпіталізація може бути фактором ризику для розвитку мультирезистентного туберкульозу.

 

Про дослідження та рекомендації ВООЗ за посиланням: 

 

Про ефективність амбулаторного та стаціонарного лікування тут:

НСЗУ оплатить лікування туберкульозу як для забезпечення лікування в стаціонарних умовах у разі необхідності, так і на амбулаторному етапі – 20 тис. 663 грн. Додатково за централізованими програмами будуть закуплені ліки.

В умовах реформування ТБ служби необхідно підтримати регіональні Фтизіопульмонологічні центри належним фінансуванням у доповнення до коштів, передбачених у програмі медичних гарантій з інших джерел фінансування для модернізації Фтизіопульмонологічних центрів зі  створенням належних умов інфекційного контролю та безпечного і комфортного перебування пацієнта в стаціонарі. Без створення безпечних умов для пацієнтів при лікуванні проблему стійкості до ліків подолано не буде.

МОЗ України наразі розроблено дорожню карту для розвитку ТБ служби відповідно до Державної стратегії  розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню, відповідно до якої необхідно зберегти протитуберкульозну службу, проте із належною оптимізацію з урахуванням інструментів ВООЗ по розрахунку ліжкового фонду для лікування ТБ та контексту країни та врахуванням потреб пацієнтів і підвищенням ефективності лікування. Для лікарів розроблено та затверджено Стандарти медичної допомоги при туберкульозі, розроблені на основі європейських.

ПСИХІАТРІЯ

 

МІФ психіатричні лікарні закриють, а психічно хворі опиняються на вулиці

 

РЕАЛЬНІСТЬ –  НСЗУ законтрактує лікарні та оплатить лікування

 

НСЗУ має три пакети медичної допомоги, за якими можуть законтрактуватися заклади та надавати допомогу психіатричним пацієнтам. І НСЗУ оплатить таку допомогу – і в стаціонарі, і амбулаторно.

 

Але НСЗУ не стимулюватиме тривалі госпіталізації, примусове утримання в лікарні людей, які не потребують стаціонару, а також – негуманне ставлення до пацієнта та неналежні умови перебування.

 

Всіх пацієнтів, які потребують психіатричної допомоги, можна умовно поділити на кілька груп:

  • потребують ізоляції в спеціальному закладі (їх доволі невелика частка);
  • ті, яким потрібно певний час перебувати на стаціонарному лікуванні, а потім перейти на амбулаторне;
  • люди, які можуть одразу лікуватися амбулаторно.

 

Наприклад, жінка з післяпологовою депресією – потребує короткої госпіталізації, а потім – лише супроводу та прийому ліків. Її не потрібно утримувати в лікарні.

 

 

clipnews