Ужгородська «різанина»: сьогодні рух транспорту буде ускладнено

У середу 15.01.2020 р. з 09-30 год. (до завершення робіт) будуть проводитись роботи із зрізу двох сухостійних дерев по вул. Другетів, 57- 65 та одного сухого дерева по вул. Підгірна, 43. Одночасно інформуємо, що рух транспорту на зазначеній ділянці буде ускладнено.

Дякуємо за розуміння. Інформує Департамент міського господарства.

 

Це дуже схоже на навмисне знищення дерев

Невеличка інформація від Ужгородської міської ради про те, що сьогодні буде обмеження автомобільного руху на одній із вулиць через зрізання дерев, які висохли, привернула мою увагу.

Зрозумів, що мова йде про ті дерева, які свого часу були піддані глибокому кронуванню. Така обрізка дерев ще називається топінг. Критики на дії міської влади через топінг було багато.

Про це згадував і біолог Олег Колесник.  Про це були і сюжети на телебаченні. 

Глибоке кронування було повсюди. Але критика не діяла на владу. У квітні минулого року подібна практика топінгу була на Православній набережній.

І ось зараз ми пожинаємо плоди злочинного глибокого кронування. Дерева гинуть.

Спробую пояснити, чому топінг це погано.

Що таке “топінг” і чому це погано?
По-перше, це так зване голодування дерева, коли після обрізки понад третини крони фактично не виробляються “поживні речовини для листяного дерева.  Після топінгу у дерева настає “шок” і воно починає “виробляти” нові пагони, але вони слабкі і дерево не лише стає ще більш “неформатним”, але й не здатне виробляти “поживні речовини”.

По-друге, при глибокому топінгу утворюються великі зрізи, які стають вразливими до різних хвороб, шкідників і просто хворіють і загнивають.

По-третє, топінг створює лише необхідність додаткового технічного обслуговування обрізаного дерева, що є веде до додаткових витрат.

Власне, саме тому За даними Міжнародного товариства Лісівництва (ISA) топінг є шкідливим і забороненим.

Якщо ж в ужгородської влади виникло бажання кронувати дерева, то хто цим займався? У всіх цивілізованих країнах є професійні арбористи (люди, які займаються обрізкою дерев), які мають відповідні сертифікати того ж таки Міжнародного товариства Лісівництва (ISA). Якщо ми говоримо про цивіізовані країни, то варто нагадати, що там навіть приватні фірми чи просто власники будинків, у дворах яких є дерева, що потребують догляд, будуть вимагати робити обрізку за стандартами ANSI A300 і за рекомендаціями Міжнародного товариства Арбористики.

А як у нас? У нас все відбувалося дуже грубо – агресивне глибоке кронування без будь якої подальшої обробки зрізів. Ось дерева і загинули.

 

Звичайно, що не можна взагалі відмовлятися від обрізки. Вона повинна бути, бо потрібно час від часу видаляти мертві, всихаючі, хворі або слабо прикріплені гілки методом санітарної чистки крони. Інколи необхідно частково провести обрізку гілок, які сягають ліній електропередач. Але все це потрібно робити грамотно і лише в потрібних межах.

Пригадується, що в Ужгороді перебувала делегація зі словацького міста Кошице і під час прес-конференція словацька чиновниця, яка відповідає за комунальні питання в мерії Кошице висловилася щодо глибокого кронування в Ужгороді короткою фразою: “У нас за таке вже б посадили до в’язниці”.

Так от, у нас також є певні норми щодо топінгу. Українське законодавство прямо забороняє надмірну обрізку крони. Обрізання крони дерев в Україні регулюється ” Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України“, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №105 від 10.04.2006р. Щоправда, у цих Правилах про обрізку дерев написано не зовсім ясно і розмито.
Проте, постанова Кабінету Міністрів України № 559 від 08.04.1999р.  «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів» чітко визначає, що дозволено обрізати крону дерева не більше ніж 30% її довжини. Обрізка від третини до половини довжини крони дерева у постанові кваліфікується як пошкодження до неприпинення росту і передбачає покарання у вигляді штрафу. При цьому, чим більше обрізання, тим більший штраф.

А ось як обрізали дерева в Ужгороді, які потім загинули і сьогодні їх зріжуть:

У мене, звичайно ж, виникає питання до правоохоронних органів: хто понесе покарання за те, що були варварськи обрізані дерева, які потім загинули?

Ну і кілька слів для ясності, чому версія про те, що дерева нищать навмисно, не така вже й примарна. В Ужгороді монополію на озеленення міста мають дві фірми — ТОВ «Ужагромікс» та ТОВ ВКП «Мерістема». І ми вже писали про те, які великі гроші мають ці фірми, ніби то  висаджуючи нам молоді дерева, здираючи на саджанці непомірні гроші з бюджету.

Генріх Розман, еколог

clipnews