Порядок придбання новорічних ялинок та відповідальність за незаконну рубку дерев

Напередодні різдвяно-новорічних свят майже кожна родина прикрашає ялинку. Мінекоенерго рекомендує відмовитися від установлення зрубаних дерев, адже недовготривалий декор помешкання призводить до знищення лісів. Але якщо ви все-таки хочете святкувати саме із справжньою ялинкою, радимо при покупці такого дерева звернути увагу, чи маркована вона.
Щороку державні лісові господарства вирощують ялинки для продажу на спеціальних плантаціях і потім їх реалізовують.
Новорічні ялинки повинні маркуватися спеціальними уніфікованими засобами:
–       самоклейними етикетками;
–       пластмасовими бирками-стяжками.
Ці засоби розриваються при спробі зняття, чим унеможливлюється їх повторне використання. Спеціальні уніфіковані засоби містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих-код, що заноситься до Системи електронного обліку деревини. Крім того, до Системи ЕОД вносяться дані щодо постачальника, його підпорядкованості і форми власності. Перевірка походження ялинки відбувається шляхом введення номера із уніфікованого засобу, який прикріплений до ялинки, на сайті OPEN.UKRFOREST.COM. У випадку, якщо інформація на сайті відсутня, це свідчить про сумнівне походження ялинки.
Для зручності покупців державним підприємством «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» розроблено програмне забезпечення для Android (yalynka.info – можна безкоштовно встановити з Google Play Market), за допомогою якого кожен покупець має можливість ознайомитися з походженням новорічної ялинки (вводити потрібно лише цифровий номер, без зазначення серії).
Напередодні Нового року на базарах Закарпатської області можна побачити велику кількість ялиць та ялин. Везуть ялинки з держлісгоспів краю, де заготовили їх на спеціальних плантаціях новорічних ялинок. На теренах області на таких плантаціях налічується понад 26 тисяч новорічних дерев.
Однак, план заготівлі згідно з доведеними лімітами на 2019 рік становить 12920 новорічних дерев.
Вартуватимуть ялинки від 40 до 90 гривень за погонний метр, в залежності від лісгоспу.
Новорічні ялинки, вирощенні на плантаціях, можна придбати на спеціальних торгівельних майданчиках або ялинкових базарах при держлісгоспах. Площі, які звільнилися після новорічних торгів, знову засаджують деревами. Плантації не пустують, запевняють у лісгоспах.
За незаконну самовільну рубку дерев передбачена відповідальність. Розмір штрафних санкцій залежить від місця незаконної порубки та діаметра дерева у корі біля шийки кореня, зокрема відшкодовується шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні:
–       до 10 см (діаметр дерева у корі біля шийки кореня) – 498,47 грн;
–       10,1-14 см – 878,25 грн;
–       14,1-18 см – 2254,97 грн.
Також розмір шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконного вирубування хвойних дерев на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду за межами населених пунктів становить:
–       до 10 см (діаметр дерева у корі біля шийки кореня) – 279 грн;
–       10,1-14 см – 480 грн;
–       14,1-18 см – 1221 грн.
Розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням незаконним вирубуванням хвойних дерев у межах міст та інших населених пунктів становить:
–       до 10 см (діаметр дерева у корі біля шийки кореня) – 1152 грн;
–       10,1-14 см – 1500 грн;
–       14,1-18 см – 1852 грн.
Крім того, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісопорушники сплачують ще й штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від тридцяти до шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (510-1020 грн), а посадові особи від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподаткованих мінімумів (2550-5100 грн).
Згідно зі статтею статтею 246 КК України збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

clipnews