Традиції без кордонів: Невицьке тепло прийняло гостей з Європи та України (фото, відео)

5-6 жовтня закарпатське село Невицьке об’єднало на одній території чимало представників з різних держав та регіонів, з різною мовою та культурними особливостями. Адже саме тут, у рамках проєкту «Малі міста – великі враження» було організовано Міжнародний етнофестиваль «Традиції без кордонів».

 

Завітав на свято і депутат Верховної Ради Михайло Лаба, донедавна голова с. Невицьке, під керівництвом котрого маленьке село на Ужгородщині стало відомим не лише в Україні, але й за межами держави. Серед іноземних партнерів – громади з Угорщини, Німеччини, Словаччини, Чехії, Польщі, Голландії, Румунії.

Для багатьох із них за роки співпраці офіційне партнерство перетворилося на справжню дружбу. Тож назва свята зайвий раз підтверджує, що для дружби, демонстрації автентики, традицій – кордони не завада. На глибоке переконання Михайла Лаби та представників делегацій посилення співпраці із європейськими партнерами лише пришвидшує ці позитивні процеси.

Очільник Краснопільської ОТГ, що на Сумщині, Юрій Яремчук, у вітальному зверненні зазначив: «Від нашого селища до Невицького – 1300 кілометрів. Територіально до вас набагато ближче ваші побратими із Словаччини, Угорщини, Румунії, Польщі. Але нас із вами єднає те, що ми з вами – українці. Наша співпраця доводить, що насправді Схід і Захід України – разом, що наші мистецтво, культура і традиції, попри значну відстань – спільні. Я дуже сподіваюся, що наша співпраця з Невицьким буде тим містком, який поєднає нас з партнерами країн євроспільноти».

Тим часом, капризи і примхи осінньої погоди, хоч і внесли певні «корективи» у програму, але не змогли стати на заваді та не зіпсували святкову атмосферу та позитивні емоції. А як відомо чудовий настрій – запорука гарного відпочинку. Хоча не їм єдиним – під час проведення фесту керівники громад-побратимів, які прибули до Невицького, підготували і підписали спільний Меморандум про подальшу співпрацю.

Протягом двох днів зі сцени гостей вражала яскрава концертна програма від колективів з Угорщини, Словаччини, різних районів Закарпаття, Сумської і Тернопільської областей, театралізовані вистави про життя селян, будівництво Невицького замку і повстання проти Погань-діви.

На території пригощали стравами закарпатської кухні, проводили ярмарок-продаж тематичної сувенірної продукції, майстер-класи з гончарства, середньовічних танців, виготовлення ляльок-мотанок, стрільби з луку.

Наче на машині часу, з ХХІ ст. перенеслись на 7 століть назад – на сцені з’являються представники закордонних делегацій у тематичних костюмах тієї далекої епохи.

Аж раптом пролунав гуркіт гарматних пострілів, який розпочав битву лицарів на ристалищі.  Протиборчі сторони зійшлись на мечах, сокирах, булавах, під ударами яких тріщали щити. Видовищний масовий схід у битві «богурт», брязкіт зброї і обладунків – сучасне Невицьке у мить поринуло у справжнє середньовіччя, хоробре, романтичне, але водночас й жорстоке.

І те що, є кому боронити рідну землю, родини, традиції у сьогодення засвідчило відзначення односельців – учасників бойових дій з окупантами на сході України. Хвилиною мовчання вшанували і тих, хто загинув на полі бою.

 

По завершенню події «Традиції без кордонів» Михайло Лаба розповів: «Сьогоднішній фестиваль – це маленький камінець у реставрацію пам’ятки архітектури ХІІІ століття – Невицького замку, який розташований поблизу села. Ми привертаємо увагу до цієї історичної споруди і сподіваюсь, що за допомоги фахівців вдасться зберегти і відродити замок, у тому числі втрачені нещодавно елементи споруди, адже це культурно-економічний потенціал нашого регіону. Висловлюю подяку всім організаторам, учасникам та гостям міжнародного етнофестивалю.

До слова, раджу всім, хто ще чомусь не бачив роботу програміста та архітектора Івана Ілька, виправити таке упущення. Іван Ілько розробив гру-реконструкцію Невицького замку в часи його найбільшого розквіту – на початку XVI століття. Завдяки ньому можна віртуально прогулятися його територією і зазирнути всередину.

 

 

Тим часом, птахи ключем відлетіли у вирій. І жодні кордони їм не завада

clipnews