Традиційна «Лемківська ватра» зібрала гостей на Перечинщині (відео)

Щороку фестиваль «Лемківська ватра», який проводиться серед зелених та мальовничих краєвидів Перечинщини у селі Ворочево, збирає усіх бажаючих доторкнутися до Лемківської землі, поринути у їхній побут і традиції.

 

Організатори подбали про цікаву програму – спортивні змагання, конкурс «Міс лемківчанка», концерт лемківських колективів і виконавців художньої самодіяльності, дегустація традиційної кухні і звісно ж – запалення лемківської ватри.

Дев’ята за ліком «Лемківська ватра» об’єднала навколо себе чимало гостей з України, Польщі Словаччини. Завітали на свято і керівники області та району, народний депутат Михайло Лаба.

Трохи історії…

Територія історичної Лемковини простягається вздовж Карпат (по обох схилах Східних Бескидів) між річками Сяном і Дунайцем у межах сучасної Польщі, та на північний захід від річки Уж у Закарпатті до річки Попрад у Словаччині. Лемки – найбільш західна гілка українського народу, жили на своїх предковічних землях з дідів-прадідів. Але в результаті перетурбацій передвоєнних років опинилися відділеними від інших українських земель – у т.зв. «Закерзонні» (за лінією Керзону). І от «мудрі» радянські і польські керманичі вирішили таку «несправедливість» виправити – виселити лемків з їх осель і відправити на Велику Україну, решту що залишилася – розсіяти по території Польщі. В результаті 4 депортацій, вирвано корінням з рідних земель понад півмільйона українців, аби асимілювати і розсіяти в морі інших народів.

 

«Як бачимо, незважаючи на всі випробування долі, люди завжди тягнуться до рідної землі і намагаються зберегти свої традиції. А фестиваль – це хороший привід зустрітись родинам лемків і поспілкуватись у позитивній атмосфері, відновити зв’язки. Для гостей «Лемківська ватра» хороша нагода відкрити для себе новий етнос та хоч на день поринути в його історію. Культура різнобарвна і її варто зберігати для нащадків», – зазначає нардеп Михайло Лаба, який сам родом з перечинської Тур’ї Поляни.

До слова, на Закарпатті лемки проживають у 200 населених пунктах. Найпотужніші осередки їхньої культури діють на Перечинщині, де розташована столиця крайових лемків – село Зарічево та хата-музей «Лемківська садиба», діє ансамбль «Лемківчанка».

Цьогорічною «Міс лемківчанка» стала учениця другого класу Сімерської ЗОШ Ніколетта Желізко.

 

 

clipnews