Шкільні лісництва Закарпаття: як вступити в ряди юних лісівників

Шкільні лісництва як форма молодіжних організацій були поширеним явищем ще на початку Незалежності України. Школярі разом із досвідченими лісівниками проводили суботники і різні акції в підтримку лісового фонду. Сьогодні цей рух знову стає популярним серед учнів Закарпатської області. Чим займаються шкільні лісництва і як взяти участь в їх роботі, детальніше в матеріалі.
Що таке шкільне лісництво
Шкільне лісництво – еколого-освітне (трудове) об’єднання учнів, що створюється на добровільних засадах, за участю педагогів і спеціалістів лісництв. Головна мета руху – виховання у школярів дбайливого ставлення до природи, поглиблення їх знання в галузі лісового господарства і екології, збереження флори і фауни. Юні лісівники вчаться берегти і примножувати лісові багатства, зберігати і розвивати захисні, оздоровчі функції лісу.
Перші шкільні лісництва почали розвиватися про великих держлісгоспах – Брустурянському, Довжанському, Великобичківському, Міжгірському, Ужгородському та Хустському. Діти допомагали лісівникам піклуватися про лісовий фонд. Потім рух надовго затих. Але на початку 2016 року керівництво Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства прийняло рішення про відродження лісництв при лісгоспах. Для школярів закупили лісівничу форму та спеціальне обладнання, за допомогою якого вони можуть вивчати дерева, а в разі потреби і допомагати в гасінні пожеж. Так у Виноградівському лісгоспі діє так звана лісова школа, а у Великобичківському лісомисливському господарстві на базі Костилівського лісництва юні лісівники в 2017 році отримали клас шкільного лісництва. Нещодавно відкрилося шкільне лісництво і на базі Тячівського лісгоспу.
Загалом на Закарпатті діє 32 шкільні лісництв. Кожне лісництво складається з 20-25 осіб (учнів 5-11-х класів), тобто в цілому лісом захоплюється понад 600 учнів області. Учні шкільних лісництв у майбутньому— гідна зміна сучасних лісівників.
Чим займаються
«Понад 52% Закарпаття вкриті лісом. Розвиток шкільних лісництв – кузня молодих лісівничих кадрів. Вкладаючи в молодь сьогодні, ми дбаємо про майбутнє, як зелених насаджень, так і працівників, які дбатимуть за лісом фахово, вкладаючи душу і розум. Певен, що заняття, які проводять старші вихователі в зелених класах послужать відправною точкою для досягнення високих результатів школярів у природоохоронній та лісогосподарської діяльності», – відзначив Валерій Мурга.
«Юні лісівники беруть участь у лісовідновлювальних акціях (садять дерева), в суботниках з прибирання сміття в лісі, досліджують лісові культури, проводять агітаційну роботу. Щорічно в кінці вересня проходять зльоти з метою підтримки діяльності шкільних лісництв на Всеукраїнському рівні. Закарпатські юннати теж активні у цьому напрямку», – додав Валерій Іванович.
Як створити
Ініціювати створення шкільного лісництва може директор навчального закладу, будь-який з вчителів, а також самі школярі або директор держлісгоспу. Учням досить об’єднатися в невелику групу і попросити вчителя надати підтримку в створенні шкільного лісництва і звернутися з такою пропозицією до дирекції школи.
У свою чергу дирекція школи має звернутися з проханням про створення та співпрацю до директора держлісгоспу. Після цього йде вже обговорення та оформлення.
Як вступити у лісівничі лави
Шкільне лісництво працює протягом усього року, відповідно до плану лісогосподарських робіт, під керівництвом відповідального педагога і фахівця лісогосподарської організації.
Як правило, нових членів лісництво приймає на початку навчального року. Однак в деяких школах записатися в «лісівники» можна в будь-який час. Особливих навичок для вступу в лісництво від школярів не потрібно. Досить любові до природи і бажання захищати її.
Варто було б виділити деякі лісництва. Ось візьмем Довжанський лісомисливгосп, як взірець: на території господарства діє два шкільних лісництва – на базі Лисичівського та Великодільського лісництв. Навчаються екологічному вихованню та азам лісівничої справи 70 учнів місцевих шкіл. Шкільні лісництва працюють на виділеній території, яка поділена на обходи, що закріпляються за лісівниками шкільного лісництва. В шкільному лісництві юні лісівники виконують такі види робіт: посадку і посів лісу, догляд за лісовими культурами і лісонасінними плантаціями, вирощування садивного матеріалу для озеленення, виявлення вогнищ пошкодження лісу шкідниками і хворобами. Учні повідомляють про свою роботу керівництво лісництва, проводять охорону і приваблювання птахів, підгодівлю диких тварин і птахів, облік і охорону мурашників, рідкісних видів дерев, кущів і трав’янистих рослин, заготівлю лікарської сировини, грибів, ягід, насіння дерев і чагарників, навчаються проведенню фенологічних спостережень (зміни тваринного та рослинного світу за сезон) і методам дослідницької роботи.

clipnews