Принтер, велосипеди, путівки у санаторій: на Закарпатті кандидати долучалися до «благодійних акцій»

У період з 1 по 20 червня представники кількох  політичних сил та потенційні кандидати у народні депутати на Закарпатті долучалися до різного роду благодійних акцій: дарували техніку, організовували велозаїзди тощо. Такі випадки спостерігачі ОПОРИ зафіксували шляхом моніторингу ЗМІ, сторінок політиків та партій у Фейсбуку, телебачення та інших відкритих джерел інформації.

 

Представники «Опозиційної платформи «За життя» долучилися до проведення футбольного турніру для дорослих у селищі Жденієво, що на Воловеччині. Як повідомляють у сюжеті «Першого кабельного» від 20 червня 2019 року, представники партії долучилися до проведення турніру, адже намагаються популяризувати спорт на Закарпатті.

Переможцям фестивалю «Javornic race 2019» представники «Опозиційної платформи «За життя» подарували путівки у санаторій на території Полянської ОТГ, їх вручив голова Полянської сільської ради Іван Дрогобецький. Про це йдеться у сюжеті «Першого кабельного» від 19 червня 2019 року.

У випуску новин телеканалу «Перший кабельний» від 18 червня 2019 року є сюжет про велозаїзд із розіграшем подарунків у Виноградові, який пройшов за підтримки «Опозиційної платформи «За життя». Головний приз – велосипед, а спонсор заходу – Виноградівський міськрайонний осередок політпартії «Опозиційна платформа «За життя».

16 червня на Закарпатті, у Свалявському районі, за підтримки партії «Опозиційна платформа «За життя» пройшов фестиваль «Поляна сили». Як вже повідомляла ОПОРА, у заході взяв участь Полянський сільський голова Іван Дрогобецький. Також під час події була використана чимала кількість символіки згаданої політичної сили. Сюжет про фестиваль вийшов на «Першому кабельному» 18 червня 2019 року.

У дитячому садочку села Сторожниця, що на Ужгородщині, представники політичної партії «Опозиційна платформа «За життя» відвідали випускний бал вихованців та презентували закладу принтер. Інформація про це була оприлюднена у сюжеті телеканалу «Перший кабельний» 10 червня 2019 року.

 

У Хусті та Іршаві відбулося свято для дітей «Країна дитинства» за підтримки чинного народного депутата по округу №71 (центр – Хуст) Валерія Лунченка. Про це йдеться у сюжеті телеканалу «М-студіо» від 3 червня 2019 року. Як розповідається у сюжеті, під час свята дітям роздавали кульки, морозиво та льодяники, також діти могли безкоштовно відвідати атракціони, побавитися з аніматорами тощо. У сюжеті нардепа Валерія Лунченка називають одним із організаторів фестивалю.

У Берегові до організації дитячого велозаїзду долучився представник партії «Укроп» Василь Греба. Змагання були присвячені до Дня захисту дітей. Учасники змагань отримали різні призи, а переможець – гірський велосипед. Про це 3 червня 2019 року повідомили на сайті партії «Укроп» та на сторінці політсили у Фейсбуку.

 

Також 30 травня відбулося урочисте відкриття міні-футбольного поля зі штучним покриттям на території Дубівської ЗОШ І-ІІ ст. №2. Футболістам із трьох шкіл представники ВО «Батьківщина» презентували набори м’ячів для тренувань та спортивну форму.

 

 

«Акції так званої «благодійності» зафіксовані до моменту офіційної реєстрації партій чи конкретних кандидатів як суб’єктів виборчого процесу, – зазначає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан. – Водночас сам факт роздачі різних подарунків чи організація змагань із розіграшем призів може свідчити про намагання завоювати прихильність виборця до потенційних учасників виборів. З моменту офіційної реєстрації кандидатів «благодійна діяльність» може вже мати ознаки непрямого підкупу виборців та стати предметом дослідження для правоохоронців».

Відповідно до частини 14 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей.

У частині 1 стаття 70 йдеться,  що партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати.

Відповідно до пункту 3 частини 5 статті 3 «Закону України про вибори народних депутатів», рівність прав і можливостей кандидатів у депутати, партій – суб’єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі забезпечується рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів у депутати, партій – суб’єктів виборчого процесу.

 

За коментарями звертайтеся:
Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Закарпатській області
тел.: 0976446639; 09903198862
Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0502309596

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 

ОПОРА

clipnews