Закарпатці у списках: хто і з ким іде на вибори в парламент?

Вибори за закритими партійними списками – це наче конкурс на найкращу книгу року чи картину кінофестивалю: і тут, і там маємо так звані лонг- і шорт-листи. Довгі списки – це перелік всіх більш-менш підходящих кандидатів на нагороду. А короткі – це вже відібрані, найбільш імовірні переможці. Та суттєва різниця між літературою чи кіном і політикою є: все залежить від того, хто формує списки. Якщо на літературних і кіноконкурсах це робить професійне журі, то в нашій політиці все вирішують одиниці. Як правило, з іменами цих одиниць і асоціюються їхні політичні проекти.   

 

Ми проаналізували списки кандидатів вітчизняних партій, знайшли в них представників Закарпаття і спрогнозували, які шанси мають наші земляки на дострокових виборах до Верховної Ради.

 

Було 10, стане – ?

 

На минулих парламентських виборах за списками політичних партій до Верховної Ради України пройшло немало вихідців із Закарпаття. Точніше, аж 10 – Валерій Пацкан, Віктор Пинзеник, Василь Брензович, Іванна Климпуш-Цинцадзе (всі четверо від БПП), Валерій Лунченко, Павло Пинзеник, Олександр Сочка (всі троє від Народного Фронту), Юрій Чижмарь (від Радикальної партії), Іван Крулько (від Батьківщини) і Нестор Шуфрич (від Опоблоку).

 

Цього разу закарпатців, які зайдуть у парламент у партійних колонах, буде менше. Стверджуємо це хоча б тому, що навіть у відносно прохідних частинах списків партій, які наразі мають шанси пройти до Верховної Ради, земляків мало. А деякі політичні сили наших краян у свої списки взагалі не включили. Наприклад, так зробила «Самопоміч», в якої у списку 106 кандидатів, але жодного закарпатця.

 

Немає наших земляків і серед 50 кандидатів, яких подала «Європейська солідарність». Після відставки Геннадія Москаля (який, до речі, балотується по мажоритарному окрузі в Луганській, а не нашій області), партія Петра Порошенка стикнулася з справжньою кризою кадрів на Закарпатті.

 

Так само треба відзначити, що жодна з політичних сил не включила до своїх списків представників угорської нацменшини, через що їхні кандидати вирішили під крилом Турула пробиватися до парламенту на Виноградівському, Мукачівському і Ужгородському округах.

 

Хто щасливчик?

 

Наразі можна з упевненістю на 95% сказати, що пройдуть до парламенту Нестор Шуфрич (7 номер у списку «Опозиційної платформи – «За життя»), Іван Крулько (12 номер у списку «Батьківщини»), Іванна Климпуш-Цинцадзе (10 номер у списку «Європейської солідарності»), Кіра Рудик (3 номер у списку «Голосу»), Ігор Кривошеєв і Анатолій Костюх (38 і 78 номери у списку «Слуги народу»). Тут варто уточнити, що лише останні два кандидати – живуть на Закарпатті, всі інші – давно у Києві.

 

Близькі до реальності шанси стати нардепом має шовгор Віктора Медведчука Іван Чубирко. Він іде під 38 номером у списку «Опозиційної платформи – «За життя».

 

А от чи пройде ще хтось із закарпатців-списочників – ДУЖЕ ВЕЛИКЕ питання.

 

Теоретично можливо…

 

Кілька кандидатів мають теоретичні шанси потрапити до Верховної Ради. Правда, щоб це сталося, повинно відбутися щось надзвичайне.

 

Наприклад, якщо такими швидкими темпами, як зараз, ростиме рейтинг партії Святослава Вакарчука, то теоретично нардепом може стати Юрій Світлик, який на 59-му місці у списку партії. За останніми опитуваннями, «Голос» має 8,1% підтримки виборців і вже увійшов у трійку лідерів перегонів після «Слуги народу» і «Опозиційної платформи – «За життя».

 

Так само теоретично може пройти до парламенту мер Ужгорода Богдан Андріїв – 10 номер у списку партії «Опозиційний блок». Однак поки що соціологи кажуть, що «партія мерів» і людей Ахметова не долає п’ятивідсотковий бар’єр.

 

У списку «Батьківщини» найвище – на 40-му місці – головний лікар Ужгородської міської лікарні Іван Курах. Малоймовірно, що з такої позиції йому вдасться потрапити до парламенту, але мінімальний шанс таки є.

 

Найбільше наших у Гриценка й Тимошенко

 

Важливо уточнити, що станом на середу, 20 червня, Центрвиборчком зареєстрував списки кандидатів тільки 5 партій. Першою ЦВК зареєструвала кандидатів «Громадянської позиції». У партії Анатолія Гриценка закарпатці є, але вони так далеко внизу, що не мають жодних шансів пройти у парламент.

 

Так, найвище, на 53 місці у списку – тимчасово не працюючий ужгородець Олександр Яцків, на 84-му – професор УжНУ Євген Бевзюк, на 106-му – лаборантка ОКТМО “Фтизіатрія” з Ужгорода Тетяна Когуч, і на 120-му – адвокатка з Буштина Аліса Роман, яка останніми роками працює в Ужгороді.

 

Цих чотирьох кандидатів-закарпатців нам назвав керівник обласної організації партії «Громадянська позиція» Роман Цендра, уточнивши, що йому також пропонували місце в списку, але він від нього відмовився. Але проаналізувавши список на сайті ЦВК, ми виявили у ньому ще одного кандидата, який має відношення до Закарпаття. І він значно вище – на 16 місці. Це Едуард Харчина, адвокат із хустською пропискою, який давно живе і працює у Києві. Утім, зважаючи на низькі рейтинги партії Гриценка, і цей кандидат навряд чи має шанс стати народним депутатом.

 

Далі – команда Юлії Тимошенко. Крім Івана Кураха, у списку «Батьківщини» є ще четверо закарпатців, які втім, не мають жодних шансів стати нардепами: юрист із Сваляви Володимир Кушнір, очільник партійної організації на Міжгірщині Михайло Буришин, лікарка з Великої Доброні Сузанна Раті і журналіст, прес-секретар обласної організації «Батьківщини» Іван Колодій.

 

По 4 кандидати – з Вакарчуком, Ляшком і Тягнибоком

 

Крім вже згадуваного Юрія Світлика, ще троє кандидатів-ужгородців – у непрохідній частині списку «Голосу». Це військовослужбовець Олег Белейканич (121 місце), підприємець, перекладачка і волонтерка Людмила Лівак (156 місце) та підприємець, активіст і аналітик Павло Гомонай (161 місце).

 

У списку ВО «Свобода» йдуть четверо закарпатських націоналістів: на 97 місці Роман Усенко з Хуста (тимчасово не працює), на 132 – ужгородець Томаш Лелекач (художньо-технічний редактор, МПП “Гражда”), на 199 – Володимир Бурча (тимчасово не працює) з Королева і на 202 місці – Володимир Гапун із Тячева (директор ТОВ “КМТ”).

 

Також четверо закарпатців у списку Радикальної партії Ляшка: на 34 місці директор «М-студіо» Володимир Шубець з Мукачева, на 59-му – директор ТОВ «Екохуст» Дмитро Величко, на 139 – також хустянка Яна Бойсак (тимчасово не працює) і на 202 – підприємець з села Горінчово Хустського району Василь Міклош.

 

Дехто зберігає інтригу

 

Ідемо далі. У прес-службі закарпатської організації партії «Українська стратегія Гройсмана» нам повідомили тільки те, що перша десятка списку була оприлюднена на з”їзді (закарпатців у ній немає), а інформацію щодо інших номерів списку зможуть надати пізніше.

 

Цікаво, що тримають у таємниці прізвища своїх закарпатців-списочників у партії «Сила і честь». На сайті політсили оприлюднена тільки перша 10-ка списку (закарпатців там немає), ЦВК кандидатів від Смешка ще не зареєструвала, а в місцевій облорганізації партії нам відмовилися назвати кандидатів. «Коли зареєструє ЦВК, тоді зможу вам їх назвати, поки що нічого не коментую», – відповів на наше прохання озвучити прізвища «сильних і чесних» закарпатців колишній очільник СБУ в області Олександр Буковський.

 

УДАР Віталія Кличка, нагадаємо, партійний список на цих виборах взагалі не представив.

 

До речі, ще один закарпатець, колишній начальник управління Міністерства з надзвичайних ситуацій, екс-регіонал Мирослав Щербей – на 59-му місці в списку партії «Опозиційна платформа – «За життя». Але ЦВК поки що не зареєструвала кандидатів цієї політсили, тож, можливо, побачимо ще когось із закарпатців у її списку.

 

Також цікаво було б проаналізувати повний список партії «Слуга народу», але він поки що не поданий у ЦВК. Як і кандидати на мажоритарні закарпатські округи…

 

Підсумовуючи, зазначимо, що згадані вище люди – очевидно, не всі закарпатські кандидати в нардепи. Напевно, хтось десь іще вигулькне, але вже навряд чи в такій політсилі, яка матиме шанс пройти до Верховної Ради.

 

Ярослав Світлик, Ужгородський прес-клуб

 

  • Партія «Слуга народу» опублікувала список кандидатів у народні депутати України в одномандатнихокругах Закарпатської області.

 

 

Округ №68 – Пекарь Олександр Вікторович, менеджер з управління об’єктами інфраструктури.

 

Округ №69 – Токар Едгар Володимирович, член виконавчого комітету Лалівської сільської ради Мукачівського району.

 

Округ №70 – Лаба Михайло Михайлович, голова Невицької сільської ради Ужгородського району, є президентом Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація сільських, селищних рад та об’єднаних громад України».

 

Округ №71 – Грабар Сергій Володимирович, приватний підприємець.

 

Округ №72 – Носа Вадим Іванович, викладач дисципліни «Комп’ютерні науки» в Закарпатському машинобудівному технікумі.

 

Округ №73 – Маргітич Іван Володимирович, приватний підприємець.

 

  • По округу№68 з центром в Ужгороді є чимало охочих позмагатися. Серед них називають і Мирослава Горвата, одного з лідерів ромської громади, депутата Ужгородської міськради, активного захисника прав ромів. Загалом по області близько 30 депутатів-ромів місцевих рівнів. Але у Верховній Раді представників ромської громади ще не було.

 

Ми поспілкувалися з Мирославом Горватом і запитали, чи справді він готовий балотуватися:

 

«Якщо говорити про самого кандидата, то він має бути у ВР від ромської громади. Це було б чесно. Бо якщо говоримо про угорців, про інші національні меншини, то вони мають своїх кандидатів. То чому ромська народність не може мати свого представника у парламенті? Тим більше, що на Закарпатті за різними підрахунками ромів близько 100 тисяч.

 

Проблема в тому, що ми не маємо свого округу. Якщо угорцям легше, бо можуть висувати кандидатів в місцях компатного проживання громадян даної національності, то роми «розкидані по всьому Закарпаттю.  Ми ж не мали поки що можливості потрапити ні в обласну раду, ні у ВР. Не маємо великих фінансів, підтримку уряду (як угорці), і не можемо зацікавити політичні партії. Звичайно, конкуренція на округах потужна. Я ще до кінця не визначився, чи балотуватися, якщо так, то це буде округ №68, або №73 (Берегівський, Виноградівський райони). Тут йде своя дискусія, були деякі розмови з політсилами. Я, зокрема, відкрито підтримував на президентських виборах Ю.Тимошенко і мав з нею зустріч. Розглядалися варіанти співпраці, хоча я не член партії «Батьківщина» і жодної іншої політичної сили».

 

За словами Мирослава Горвата, вже не одне скликання до Європарламенту потрапляють роми, які представляють свої громади в Угорщині, Словаччині, Румунії. На останніх виборах до Європарламенту пройшов Петер Полак, представник ромської громади Словаччини. « Є чимало стереотипів стосовно ромів, їм часто не довіряють.

 

 

clipnews