“Зубри” Балоги та кадри Зеленського: Хто із закарпатців йде в нову Раду

“Нових облич” серед кандидатів у Закарпатській області вистачає, втім, як і не бракує “старожилів”. Пише Депо Закарпаття 

Оголосити про намір стати народним депутатом звісно ж, не означає “одружитися” на Верховній Раді. Тим не менш, із усіх бажаючих ЦВК зареєструвало 92-х закарпатців, котрі хочуть змінювати країну в стінах парламенту. Серед них 47 самовисуванців, 45 претендентів ідуть в нардепи від партій.

Першими про бажання стати народними обранцями чергового скликання заявили “зубри” політики. Політична партія Віктора Балоги “Єдиний центр” однією з перших подала документи в ЦВК на реєстрацію кандидатів у депутати і станом на 10 червня її члени були єдиними офіційно зареєстрованими кандидатами на п’яти ОВО Закарпаття. Так, Фединець Михайло йде по виборчому округу №68 з центром в Ужгороді. Народився 22 листопада 1961 року в селі Лінці Ужгородського району Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, тимчасово не працює, проживає в місті Ужгороді, судимість відсутня.

Віктор Балога – по виборчому округу №69 з центром у Мукачеві. Народився 15 червня 1963 року в селі Завидово Мукачівського району Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, народний депутат України, проживає в місті Мукачево Закарпатської області, судимість відсутня.

Балога Іван – округ №70 з центром у Сваляві. Народився 10 листопада 1966 року в селі Завидово Мукачівського району Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, народний депутат України, проживає в місті Мукачево Закарпатської області, судимість відсутня. Днями з Іваном Балогою стався невеличкий конфуз. 22 червня на сайті ЦВК з’явилась інформація про скасування реєстрації кандидата в депутати від “ЄЦ” Івана Балоги. Згодом з’ясувалося, що на сайті ЦВК було допущено помилку – не зареєстрували двійника Івана Балоги.

Йовдій Василь – округ №72 з центром у Тячеві. Народився 15 березня 1968 року в селі Діброва Тячівського району Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, директор, ТОВ “Сімекс Плюс УА”, проживає в селі Нижня Апша Тячівського району Закарпатської області, судимість відсутня.

Балога Павло йде по виборчому округу №73 з центром у місті Виноградів. Народився 27 травня 1977 року в селі Завидово Мукачівського району Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, народний депутат України, проживає в місті Мукачево Закарпатської області, судимість відсутня.

На правду, таке рішення політсили закарпатців не здивувало. Знайомі і передбачувані. Зараз інтригує інше – чи зможуть “нові обличчя” посунути вже далеко не хлопців із “клану”.

Загалом закарпатців, які зайдуть у парламент за партійними списками, буде менше, ніж на минулих парламентських виборах. Справа в тому, що деякі політичні сили наших краян у свої списки взагалі не включили. Наприклад, так зробила “Самопоміч”, в якої у списку 106 кандидатів, але жодного закарпатця. Нема їх і серед 50 кандидатів, яких подала “Європейська солідарність”. Після відставки Геннадія Москаля, який, до того ж, написав заяву про вихід із БПП, партія Петра Порошенка стикнулася зі справжньою кризою кадрів на Закарпатті. Також жодна з політичних сил не включила до своїх списків представників угорської нацменшини, через що їхні кандидати вирішили йти до парламенту на Виноградівському, Мукачівському і Ужгородському округах.

Звісно ж, найбільш цікавило, хто піде до парламенту “слугами народу”. Партія новообраного президента України на Закарпатті буде представлена щонайменше двома кандидатами. Ігор Кривошеєв є кандидатом у народні депутати по загальнодержавному округу під номером 37. Йому 33 роки. Він колишній гравець у КВК, капітан команди “Тяп-ляп”. Зараз кандидат у депутати позиціонує себе як бізнесмен, організовує різні святкові заходи.

Це, мабуть, найвідоміша особа. Про інших кандидатів-мажоритарників у списку “Слуги народу” відомо практично тільки те, що є на сайті партії. Округ №68 – Пекарь Олександр Вікторович. Закарпатець, здобув дві спеціальності у Львівському національному аграрному університеті: “Архітектор” та “Землевпорядник”, закінчив Львівський національний політехнічний університет за спеціальністю “Архітектор”. Менеджер з управління об’єктами інфраструктури.

Округ №69 – Токар Едгар Володимирович. Закарпатець, закінчив Київський національний університет внутрішніх справ за спеціальністю “Правознавство”. Є членом виконавчого комітету Лалівської сільської ради Мукачівського району.

Округ №70 – Лаба Михайло Михайлович. Закарпатець, закінчив Ужгородський національний університет за спеціальністю “Правознавство”. Голова Невицької сільської ради Ужгородського району, є президентом Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування “Асоціація сільських, селищних рад та об’єднаних громад України”.

Округ №71 – Грабар Сергій Володимирович. Закарпатець, закінчив Державну академію статистики, обліку та аудиту Держкомстату України за спеціальністю “Економіка та підприємництво”. Також здобув освіту в Київському університеті права Національної академії наук за спеціальністю “Правознавство”. Приватний підприємець.

Округ №72 – Носа Вадим Іванович. Закарпатець, закінчив Львівський національний лісотехнічний університет за спеціальністю “Інформаційні технології проєктування”. Працював викладачем дисципліни “Комп’ютерні науки” в Закарпатському машинобудівному технікумі.

Округ №73 – Маргітич Іван Володимирович. Закарпатець, отримав диплом Ужгородського національного університету за спеціальністю “Економіка підприємства” та у Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. Приватний підприємець.

Цікаво, що кандидат від партії Зеленського на Закарпатті Юрій Кочут, відомий в Ужгороді і за його межами ювелір, відмовився від участі у виборах, а “списочників” у соцмережах охарактеризували іронічно й вичерпно.

Щодо інших кандидатів від інших партій. У всіх шести округах Закарпаття висунула кандидатів партія Вакарчука. Серед них є справжні герої. Так Олександр Данилюк змагатиметься за крісло нардепа в окрузі №72 (м. Тячів). Він є відомим військовим лікарем, хірургом, який працював у зоні АТО. Народився 28 грудня 1988 року в селищі Великий Бичків Рахівського району Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, керівник експертної групи, Міністерство охорони здоров’я України, безпартійний, проживає в місті Ужгороді, судимість відсутня.

 

По ОВО №68 йде професор, доктор юридичних наук Михайло Савчин. В окрузі №69 кандидуватиме краєзнавець Олександр Шершун. Іванну Розман (педагог, керівник проекту “Хустські оленята”) висунуто кандидатом у депутати в окрузі №71. В окрузі №73 партію “Голос” представлятиме ІТ-шник Тарас Керечанин.

У списку “Батьківщини” також є закарпатці – двоє. “Прохідним”, скоріш за все, буде дванадцятий у списку Іван Крулько, народний депутат 8 скликання. Обраний від ВО “Батьківщина” (№8 у списку). Голова підкомітету з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. У 2014 році був радником в.о. президента України Олександра Турчинова. З березня 2013 до листопада 2016 року очолював ГО “Батьківщина Молода”. З 2009 до 2010 року був заступником Міністра України у справах сім’ї, молоді та спорту. З 2007 до 2013 року був головою Молодого Народного Руху України. З 2002 до 2005 року був помічником-консультантом народного депутата Бориса Тарасюка на платній основі, а з лютого до жовтня 2005 року був помічником Міністра закордонних справ України.

На 40-му місці – головний лікар Ужгородської міської лікарні Іван Курах. Малоймовірно, що з такої позиції йому вдасться потрапити до парламенту, але мінімальний шанс таки є.

Серед 182 кандидатів партії “Опозиційний блок – За життя” під 38-м номером у списку значиться закарпатець Іван Чубирко. Згідно даних ЦВК, народився він 27 травня 1973 року, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, заступник директора, ТОВ “Ресурс-Інвест-Сервіс”, проживає в місті Мукачево Закарпатської області, судимість відсутня. На сторінці ЦВК не вказали, що Іван Чубирко є чоловіком сестри Оксани Марченко, дружини Медведчука.

 

У списку партії Гройсмана на вибори до ВР шестеро закарпатців. Рішення не висувати мажоритарних кандидатів на жодному з багатомандатних округів політсила прийняла на з’їзді 7 червня. Очолив список партії, очікувано, Володимир Гройсман. У списку присутні й п’ятеро представників Закарпаття.

Так, 16-м номером у списку з Гройсманом на вибори йде Мирослав Білецький. Народився 11 сiчня 1976 року, підприємець, безпартійний, проживає в селі Рокосово Хустського району. Під номером 20 – народний депутат України шостого і восьмого скликань, уродженець с. Білки Іршавського району Олександр Сочка. 41-м у списку вказаний Олексій Сапронов. Народився 30 червня 1976 року, директор з розвитку західного регіону ПрАТ “УТСК”, член партії “Українська стратегія Гройсмана”, проживає в селі Коритняни Ужгородського району. 57-м номером у списку йде Юлія Малик, народилася 3 квiтня 1987 року, начальниця комунальної установи “Управління спільною власністю територіальних громад” Закарпатської обласної ради, безпартійнa, проживає в місті Ужгороді.

Одразу потому, 58-м і 59-м номерами відповідно, у список включені Володимир Кричфалушій та Микола Братасюк. Володимир Кричфалушій народився 19 травня 1980 року, помічник-консультант народного депутата України, безпартійний, проживає в місті Хуст. Тоді як Микола Братасюк народився 8 вересня 1989 року, тимчасово не працює, безпартійний, проживає в місті Ужгороді.

Що стосується самовисуванців, то закарпатцям буде, з кого вибрати. Насамперед, хочеться відзначити ситуацію в окрузі, який поза очі називають “угорським”.

Згідно з інформацією із сайту Центральної виборчої комісії, станом на ранок 20 червня в мажоритарному округу №73 (центр – Виноградів) зареєстровані два кандидати із однаковими прізвищами, іменами та по батькові – Брензович Василь Іванович. Першим, 13 червня, у цьому окрузі був зареєстрований Василь Брензович, який є чинним нардепом, членом “КМКС” Партії угорських України” та відомим політиком в області, одним із лідерів серед угорськомовної громади області. Згідно з інформацією із сайту ЦВК, Василь Брензович народився 25 квiтня 1964 року в селі Запсонь Берегівського району Закарпатської області, громадянин України,  освіта вища,  член “КМКС” Партії угорців України”, проживає в селі Запсонь Берегівського району, судимість відсутня, балотується шляхом самовисування.

Вже 18 червня ЦВК зареєструвала у цьому окрузі ще одну людину з іменем – Брензович  Василь Іванович. Він, згідно із опублікованої інформації, народився 12 жовтня 1977 року в селі Люта Великоберезнянського району Закарпатської області, громадянин України, освіта загальна середня, тимчасово не працює, безпартійний, проживає в селі Люта Великоберезнянського району Закарпатської області, судимість відсутня, йде на вибори як самовисуванець. Журналісти так і не змогли зустрітися із кандидатом у депутати. Двері ніхто не відкрив, а на телефоні виклики Василь Іванович не відповідав. Вдалося поговорити із дружиною депутата, яка про наміри свого чоловіка йти у нардепи нічого не знає і взагалі сповістила, що рік вже з ним не говорить. Сусіди в селі також шоковані від бажання самого Василя, а також пригадують, як нещодавно чоловік зустрічався у селі з невідомими, які його кудись відвезли, а потім привезли із продуктами. “Ви шо, Господи боже мій, перестаньте смішити людей, я вмираву, я в шоці, та то слухайте настоящий бомж без освіти, без роботи, поганий сім’янин”, – зазначила журналістам сусідка чоловіка.

Тим часом нардеп Брензович зазначив, що вважає факт появи такого кандидата використанням технології проти нього. “Це використання технології моїми конкурентами. Я не знаю, чим ця людина із села Люта може допомогти виборцям Берегівського та Виноградівського районів. Як кажуть мої знайомі, ця людина надзвичайно бідна і веде аморальний спосіб життя. Не вважаю цю людину своїм повноцінним конкурентом, це елемент технології і більше нічого”, – зазначив Брензович.

Не обійшлось без двійників ще в одному окрузі – № 68 з центром в Ужгороді. Тут за мандат, окрім двох братів Андріївих – мера Ужгорода Богдана та депутата облради Андрія – боротимуться житель Прикарпаття Андріїв Іван Михайлович та житель Сум, уродженець Камчатської області,що на Росії, Андрєєв Ігор Геннадійович. Виборцям цього округу буде не так і легко обрати достойнішого із 19 кандидатів. Поки що експерти віддають перемогу нинішньому народному депутату Роберту Горвату.

 

Ще із цікавого про самовисуванців. Оскаржив постанову ЦВК відомий в Ужгороді активіст Павло Федака. Його зареєстрували замість ужгородського округу №68 в мукачівському 69-му. “Правда, відомий правозахисник Дмитро Павліченко стверджує, що посадовці Центральної виборчої комісії дуже не люблять визнавати свої власні помилки, і радить одразу йти до шостого апеляційного адмінсуду Києва. Очевидно, так і зроблю”, – прокоментував ситуацію сам кандидат, заявивши, має не допустити, щоб “клан ужгородського мера” здобув ще й нардепівський мандат.

 

 

Щодо інших самовисуванців, то найбльш впізнаваним є теперішній нардеп від партії “Народний фронт” Валерій Лунченко. Молодий та амбітний “відхрестився” від партії. На сайт ЦВК про нього наступна інформація: народився 13 жовтня 1982 року в місті Хуст Закарпатської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, народний депутат України, безпартійний, проживає в місті Хуст Закарпатської області, судимість відсутня, самовисування. А у соцмережі своє рішення Лунченко пояснив наступним чином:

 

А ось із тих, хто “пролетів”, вартий уваги ексмер Ужгорода Сергій Ратушняк. ЦВК відмовила одіозному Ратушняку в реєстрації.

 

 

clipnews