Як в Ужгороді знівелювали значимість Ордену Марії Терезії

Як в Ужгороді знівелювали значимість Ордену Марії Терезії

За Габсбургів прикро

 

В Ужгороді відбулася церемонія нагородження орденом Марії Терезії. І відразу після оголошення номінанта стало зрозуміло, що значимість цього ордену остаточно знівельована.

 

Ще в 2015-му році родина Панових започаткувала традицію нагороджувати закарпатців ніби то за видатні заслуги перед краєм. Попередньо планувалося, що орденом нагороджуватимуть кращих ужгородців, але згодом Панов вирішили таки вручати орден  не мешканцям Ужгорода.

 

Було оголошено про патронат над орденом нащадків родини Габсбургів – принца Шандора Габсбурга та принцеси Грети Габсбург з Австрії, які брали участь в церемоніях нагородження.

 

Перший орден у 2015-му році Панови вручили Олені Камінській. Як відомо, Володимир Панов свого часу очолював колишній Палац дітей та юнацтва Ужгорода, який потім саме з його подачі став ПАДІЮНом, І сам в роки керівництва ПАДІЮНом Панова там була створена та набула популярності студія танцю “Бліц” під керівництво Олени Камінської. 

 

Камінська дійсно хороший фахівець, а “Бліц” дуже популярний і приносить славу Ужгороду. І саме завдяки порозумінню Камінської та Панова свого часу “Бліц” отримав хорошу розкрутку. Тому й не дивно, що Панов вирішив першим же орденом Марії Терезії відзначити свою колишню партнерку по ПАДЮНу. Щоправда. попри фаховість за Оленою Камінською не спостерігається особливої інтелігентності, яка мала б таки бути притаманною для кавалерів ордену Марії Терезії. Камінська дуже вболіває за своє дітище і нещодавній дискомфорт з трансфером танцюристів вивів депутатку міськради від Блоку Порошенка надоволі грубий коментар. 

Другим номінантом ордену Марії Терезії став майстер шоколадних справ Валентин Штефаньо. В принципі, доволі справедливо, бо Валентин створив торт “Ужгород”, який став дуже популярним в Україні. Такою собі фішкою нашого міста для туристів. І як раніше всі возили з Києва торт “Київський”, так тепер возять з Ужгорода торт “Ужгород”. А ще Валентин Штефаньо душевна людина та благодійник.  Родина Панових у прекрасних стосунках з Валентином, тому пазл склався.

 

Третій орден мав трошки політизований характер. Його Панови вручили керівнику підприємства з іноземними інвестиціями “Фішер-Мукачево” Василю Рябичу. Так, Рябич не є ужгородцем, але занадто вже все складалося на його користь. По-перше, він очолює підприємство з австрійськими інвестиціями, а потомки Габсбургів також австрійці. По-друге, Володимир Панов очолює обласне об’єднання роботодавців Закарпаття, до якої входить і підприємство Рябича і між Рябичем та Пановим партнерські стосунки у цій організації, яку пов’язують з опальним олігархом Фірташем (до речі, той наразі також в Австрії). І все ж, Василь Рябич дійсно заслуговує на орден, а його підприємство є одним із основних бюджетоутворюючих підприємств області, тому ніхто Панову не пригадав про його стосунки з Рябичем, щоб не нівелювати значення нагороди.

 

Якщо вже було вирішено нагороджувати орденом Марії Терзії не лише ужгородців, то вже минулого року нагороду знову ж таки отримав не ужгородець. Її вручили Олександру Дзембасу. Людині, яка вболіває за долю історичної спадщини Закарпаття. Його особлива заслуга – боротьба за збереження Невицького замку. На нашу думку, нагорода цілком заслужена.

 

І ось днями відбулася чергова церемонія нагородження орденом Марії Терезії. І орден вручили Йосипу Бартошу за відновлення Чинадіївського замку Сент-Мклош. Йосип цю нагороду дійсно заслужив. Але було там також вручення спеціальної відзнаки, яку вручили меру Ужгорода Богдану Андріїву. Ніби то, за реконструкцію площі Петефі. І тут інтернет вибухнув. Адже реконструкція цієї площі є найбільшим обуренням ужгородців. Мало того, що вона триває значно довше заявлених термінів, так на неї вже пішло понад 60 мільйонів бюджетних коштів, через що вже прокуратура навіть відкрила кримінальне провадження. Окрім того, реконструкція проводиться неякісно.

 

Дехто скаже, що ніхто до Андріїва не виділяв такої кількості коштів на реконструкцію, то тут відповідь безальтернативна – ще жоден мер не мав такої великої кількості коштів у бюджеті. Для прикладу, до Андріїва бюджет міста при мерові Вікторові Погорєлові складав 490 мільйонів гривень у 2014 році. А бюджет на 2019 рік при Андріїву складає… на мільярд гривень більше! Це все завдяки новим бюджетним розрахункам у процесі децентралізації. Тому і дивує, чому влада так бездарно тратить такі великі гроші з бюджету.

 

Ми розповідали про те, що 5-ти ріжкові ліхтарі на площі Петефі ламають всю історичну атмосферність і є несмаком. Адже такі ліхтарі свого часу встановлювали у великих містах при помпезних будівлях, а  Ужгород мав свою традицію щодо ліхтарів. Однак несмак чиновників від влади Ужгорода та придворних архітекторів переміг.

 

Окрім того, на площі бруківку було застелено неякісно.

 

А потім ще й виявилося, що на площі не функціонує водовідвід і площу просто затопило після першого ж дощу. 

 

Саме тому повідомлення про те, що Андріїв отримав нагороду від Панових за реконструкцію площі Петефі просто обурила ужгородців і вони навіть почали створювати жартівливі колажі на цю тему.

 

 

Щоправда, Панов трошки перестрахувався і було вручено ще й відзнаку ніби то всьому Ужгороду.

 

Загалом відомо, що Панови підтримують Андріїва у його потугах до примітивних реконструкцій. Панови були серед тих, хто підтримав реконструкцію набережної Незалежності, хоча цього не рекомендували робити ні Міністерство культури, ні Міжнародна організація охорони пам’яток.

 

Ну і в Панових є свої плани щодо історичної частини Ужгорода. Панови хочуть побудувати величезну вежу поряд з Ужгородським замком. Проект амбітний, але трошки дивний. Наразі остаточного дозволу на будівництво вежі ще не отримано, тому Пановим не завадить лояльність мера Ужгорода у форсуванні цього питання. Щоправда, завадити цим планам ще може нещодавно прийнята петиція про заборону забудови історичної частини Ужгорода.  Цю петицію повинні розглянути депутати міськради і багато чого буде залежати від їх рішення. А значною мірою і від впливу мера на депутатів.

 

Але як би це питання не вирішилося, все одно вже цілком зрозуміло – значення нагороди вже знівельоване. Нагорода була б цінною у тому випадку, якби Панови дали можливість визначати номінантів шляхом обговорення та голосування громадою. А поки що вийшло так, що це така собі сімейна забавка.

 

 

Василь Коваль для Prozak.info

clipnews