21 травня: це цікаво знати

Сьогодні день пам’яті Іоанна Богослова, якого вважають покровителем письменники, редактори, видавці та книгорозповсюджувачі. У світі відзначають День культурної різноманітності в ім’я діалогу і розвитку…

 

«За незалежність треба платити, за недержавність  ще більше.»
Володимир Голобородько

 

За церковним календарем, 21 травня вшановують Апостола і євангеліста Іоанна Богослова; преподобного Арсенія Великого; преподобних Арсенія Працелюбного і Пимона, постника, Києво-Печерських.

Іоанн Богослов був улюбленим учнем Христа. Написав Євангеліє від Іоанна, яке стало четвертим і доповнило прогалини, що існували у трьох попередніх євангелістів.

 

У народі святого називали Градобоєм і Пшеничником. Якщо у цей день буде дощ – грибів буде багато. Була у цей день традиція пекти пироги для пригощання мандрівників і бідних.

Окрім письменників, редакторів, видавців та книгорозповсюджувачів, своїм покровителем Іоанна Богослова вважають також продавці книжок та працівники паперової промисловості.

 

Іменинниками 21 травня є:

Іван, Арсеній, Пимон.

 

21 травня народились:

1889 – Мирон Зарицький – український математик, професор Львівського державного університету, дійсний член Наукового Товариства ім. Т. Шевченка (з 1927 р.), фундатор української математичної культури.

1857 – Микола Пильчиков – український вчений-фізик, експериментатор, винахідник. Одним із перших розпочав вивчення радіоактивності, рентгенографії та радіоуправління, конструктор диференційного ареометра, термостата, сейсмографа.

1861 – Георгій Де-Метц – український фізик і методист, авторитет у галузі радіоактивності, укладач першого в Україні курсу методики викладання фізики в школах.

1903 – Роман Сельський – український живописець, педагог. Роботи: «Двері», «Палуба корабля», «Натюрморт із книжкою», «Корабль Ванда» та ін.

 

21 травня святкують:

  • Всесвітній день культурної різноманітності в ім’я діалогу і розвитку.

 

Події 21 травня в Україні:

1831 – у Харкові побачив світ перший в Україні альманах – «Украинский альманах».

1842 – побачив світ перший том «Мертвих душ» – великої сатири Миколи Гоголя.

1892 – у Києві пущений перший в Російській імперії електричний трамвай.

1918 – Створено Всеукраїнську раду профспілок.

1919 – В Україні більшовики націоналізували всі річні та морські корабельні підприємства.

1921 – В Україні створили комісію з ліквідації неграмотності на чолі з Григорієм Петровським.

 

Події 21 травня:

1859 рік – Запущений годинник Біг-Бен в Лондоні.
1904 рік – У Парижі заснована Міжнародна федерація футбольних асоціацій (ФІФА).
1916 рік – У Великій Британії вперше в світовій практиці введено «літній» час.

 

Чи знаєте ви, що:

Чіпси, які нині мають репутацію простонародної і нездорової їжі, спочатку були створені для вищого світу США.

Батьком чіпсів можна вважати залізничного магната та одного з легендарних американських мільйонерів Корнеліуса Вандербільта і кухара готелю в місті Саратога-Спрінгс Джорджа Крама (за одними джерелами – індіанця, за іншими – афроамериканця).

У 1853 р. Вандербільт наказав офіціантові віднести подану йому смажену картоплю, тому що вона була занадто товсто нарізана і погано просмажилася. Кухар Крам вирішив виправити ситуацію: він дуже тонко нарізав картоплю, обсмажив її у великій кількості олії до хрускоту і посолив. Вандербільт був у захваті та весь час перебування у готелі поїдав хрусткі картопляні скибочки. Таким чином, чіпси стали популярні серед американського бомонду і увійшли в меню фешенебельних ресторанів США.

 

«Рідна країна»

clipnews