Цієї квітучої пори у дохристиянські часи наші предки продовжували вшановувати Богиню Живу, яка у нашого народу асоціювалася з зозулею. У цей час слухали зозулю, і не лише для того, аби дізнатись, скільки років вона накує…
«Цвітуть бузки, садок біліє
І тихо ронить пелюстки,
Напівзабуте знову мріє,
Як помах милої руки».
Максим Рильський
Цієї квітучої пори у дохристиянські часи наші предки продовжували вшановувати Богиню Живу, яка у нашого народу асоціювалася з зозулею. У цей час слухали зозулю, і не лише для того, аби дізнатись, скільки років вона накує. Існувала прикмета: які гроші матимеш, коли вперше почуєш зозулю, такий достаток буде протягом всього року.
За церковним календарем 4 травня вшановують священомученика Януарія, єпископа, і з ним мучеників Прокула, Соссія і Фавста, дияконів, Дисидерія, читця, Євтихія і Акутіона; мучеників Феодора, що в Пергії, матері його Филипії, Діоскора, Сократа і Діонісія; мучеників Ісаакія, Аполлоса і Кіндрата; Святого Максиміана, патріарха Константинопольського.
За народним календарем в цей час потрібно спостерігати за черемхою: якщо вона рано зацвіла – буде тепле літо. Чим раніше вона починає цвісти, тим спекотнішим буде літо. З цього дня вкривається квітами ліловий бузок, у садах зацвітають нарциси. Саме час садити часник, щоб літом уже зібрати врожай.
Іменинниками 4 травня є:
Денис, Кіндрат, Федір, Пилип, Євтихій.
4 травня народились:
1885 – Лео Сирота – піаніст-віртуоз. У віці 11 років він уже давав уроки учням і гастролював з концертами, навчався та викладав в консерваторіях Києва і Львова. Основоположник школи фортепіанної музики в Японії.
4 травня відзначають:
- Міжнародний день пожежників.
Події 4 травня в Україні:
1986 – зона евакуації навколо Чорнобиля збільшена до 30 кілометрів.
Події 4 травня:
1878 рік – В будівлі оперного театру Томас Алва Едісон вперше продемонстрував винайдений ним фонограф.
1979 рік – Маргарет Тетчер стає першою жінкою прем’єр-міністром Великобританії.
Це цікаво:
Наші дохристиянські предки вважали, що травень – це місяць Ярила – Бога весняних робіт, любові, заступника сівачів і хліборобів. Ще раніше його називали Урай, Урій, Рій та Володар. За народними переказами – це був юнак у білому полотняному одязі, босий. На голові він мав вінок з квітів, а у руці тримав житні колоски, любив їздити на коні і опікувався земними плодами: зеленню, врожаєм зернових. Зображувався як символ весняного розквіту і любові.
Про Міжнародний день пожежників.
День присвячений вшануванню пожежних і їх небезпечної служби, є професійним святом пожежників. В цей День організовується і ряд пам’ятних заходів.
Працівники пожежних служб – це люди, які безперечно заслуговують на визнання. Кожен день вони реагують на тисячі інцидентів швидко і ефективно. Результати їхніх зусиль – порятунок незліченної кількості людських життів і збереження матеріальних цінностей, які потенційно могли б бути знищені розбурханим вогнем.
2 грудня 1998 року сталася одна з трагічних подій, яка потрясла жителів австралійського містечка Лінтон, а також і весь світ. Пожежні в Лінтоні – густонаселеному районі в Вікторії – билися з великим вогнем, що швидко поширювався від сухого чагарнику, який покривав значну територію і погрожував мешканцям містечка. Це був черговий екстрений виклик і пожежники Geelong West Fire Brigade не знали про трагедію, яка чекала на них попереду. Гаррі Вредевелдт, Кріс Еванс, Стюарт Девідсон, Джейсон Томас і Метью Армстронг завантажилися в свою пожежну машину і вирушили назустріч небезпеці. Вони були частиною ударної команди і були відправлені на погашення вогню в допомогу іншим групам. Коли ці п’ятеро потрапили в гарячу зону, вітер раптово змінив напрямок. Їх машина в лічені секунди опинилася у страшному полум’ї. Вогонь стрімко вбив всіх п’ятьох членів екіпажу.
4 травня 1999 року вперше було організовано Міжнародний день пожежниів (IFFD). Він був заснований після того, як 4 січня 1999 року по електронній пошті по всьому світу було розіслано послання у зв’язку з загибеллю цих п’ятьох пожежників в Австралії. Дата – 4 травня – і раніше була традиційним днем пожежних в багатьох європейських країнах. До того ж це день святого Флоріана Лорхского, в католицькій традиції – покровителя пожежників.
В цю дату пропонується згадувати тих пожежників, які загинули, виконуючи свою роботу під час несення служби в місцевих регіональних громадах. Вони присвятили своє життя захисту всіх нас. Ми ж, зі свого боку, можемо проявити нашу підтримку і вдячність пожежним по всьому світу, які продовжують захищати нас протягом усього року.
Статистика невблаганна. За даними проекту DilovaMova.com, наприклад, в 2009 році тільки серед пожежників у Сполучених Штатах Америки було зареєстровано 90 смертельних випадків.
«Роль пожежного в сучасному суспільстві – будь то міська чи сільська місцевість, волонтерська діяльність або професійна кар’єра, промисловість, оборона, авіація, автоспорт або інше – це завжди самовідданість, вірність своїй справі і жертва – незалежно від того, в якій країні ми живемо і працюємо. У пожежній службі ми боремося разом проти одного спільного ворога – вогню – незалежно від того, з якої країни ми родом, яку форму ми носимо або якою мовою ми говоримо», – Джей-Джей Едмондсон (волонтер-лейтенант і пожежний), який відправив те саме електронне послання у 1999 році.
З честю надягаючи і демонструючи в цей День сині та червоні стрічки, прикріплені одна до одної, беручи участь в меморіальних або публічних подіях, кожен може висловити нашу загальну подяку пожежним повсюди.
Нагадаємо, що професійне свято Дня працівників пожежної охорони України відзначається 17 квітня.
«Рідна країна»