Монетизація субсидій: що потрібно знати

З 1 січня 2019 року набули чинності зміни до Закону України “Про житлово-комунальні послуги”. Головна новація – житлові субсидії виплачуються споживачу в грошовій формі. У березні 2019-го мільйони громадян вперше отримали на руки так звані живі кошти для оплати комунальних послуг. А загалом на субсидії протягом поточного року з держбюджету заплановано витратити 55,1 мільярда гривень.

“Монетизація субсидій – це запровадження розрахунків, коли кошти субсидії надходять безпосередньо громадянину, який сплачує ними за спожиті послуги. Цей процес передбачає перехід від безготівкових розрахунків бюджету з підприємствами, що надають житлово-комунальні послуги до виділення коштів для сплати цих послуг напряму отримувачам. Мета монетизації – створити прозорий механізм надання житлових субсидій та стимулювати громадян до економного споживання енергоносіїв. Наразі житловий сектор в Україні щорічно потребує 18 млрд кубів газу, енергоспоживання в нашій державі складає 200 кВт на один квадратний метр.  Тоді як в європейських країнах цей показник перебуває на рівні 50-80 кВт., – повідомив Віталій Музиченко, генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики України. – Та субсидія, яка тривалий час представляла собою віртуальні клірингові розрахунки, на практиці була гальмом енергоефективності. Надання субсидій у грошовій формі заохочуватиме отримувачів заощаджувати енергоресурси за рахунок підвищення енергоефективності, встановлення сучасного обладнання, утеплення житла тощо”.

Виплати житлових субсидій у грошовій формі відповідають європейській практиці адресних субсидій, де такий підхід вже підтвердив свою ефективність.

Дві моделі впровадження монетизації

“Монетизація субсидій здійснюється за двома моделями: безготівкова грошова форма і готівкова форма,- розповіла Валентина Войтенко, консультант Світового банку. – Безготівкова грошова форма запроваджена для громадян, які вперше звернуться за субсидією в 2019 році. На кожного одержувача субсидій автоматично відкривається персональний рахунок в Ощадбанку для надходження житлових субсидій у грошовій формі, який має спеціальний режим використання: ці кошти банк спрямовує на оплату спожитих власником картки послуг. Зокрема, за газ, тепло, електроенергію, воду та інші житлово-комунальні послуги, які були надані субсидіянту. Після закінчення опалювального сезону суми невикористаних коштів субсидії, які утворюються за рахунок економного споживання води, теплової енергії, газу та електроенергії, люди зможуть витратити на власні потреби. Такий підхід заохочує людей до економії. Готівкова форма надання субсидій впроваджена для тих, хто вже отримував субсидію станом на кінець 2018 року. За цією моделлю субсидії виплачуються грошима безпосередньо громадянам, які повинні самостійно платити за спожиті житлово-комунальні послуги і, відповідно, в разі їх ощадливого використання, розпоряджатися сумами зекономленої субсидії”.

Субсидії пенсіонерам виплачуються Пенсійним фондом України одночасно з пенсією – через пошту або банківський пенсійний рахунок. Решта одержувачів субсидій отримують виплати через особистий рахунок в Ощадбанку. Безготівкова грошова форма і готівкова форма будуть реалізовуватися паралельно, і за результатами аналізу їх ефективності буде прийматися рішення щодо того, яким чином процес монетизації субсидій провадитиметься надалі. Фахівці переконані, що монетизація – заохочуватиме до енергозбереження та більш ефективного  витрачання ресурсів та відкриє шлях до розвитку конкурентного ринку постачальників газу, електроенергії, води тощо. Адже досі споживачі фактично були закріплені за тим чи іншим монополістом. Розвиток конкуренції і можливість вибору – це єдиний цивілізований шлях до підвищення якості послуг та зниження тарифів на них.

Хто виграє і хто програє від монетизації субсидій?

Та люди побоюються, що монетизація – призведе до зростання інфляції. Експерти розвінчують цей міф.

“За оцінками Міністерства фінансів та міжнародних експертів, монетизація субсидій не призведе до зміни рівня інфляції і не може на неї впливати, – вважає Валентина Войтенко, консультант Світового банку. – По-перше, сума, яка виділяється, порівняно з іншими витратами бюджету не є значною. По-друге, не формуються нові витрати або нові бюджетні трансфери. Тобто гроші, по суті, перерозподіляються і надходять безпосередньо населенню замість облгазів. Отже це не сформує додаткові витрати, а просто знизить кількість корупційних схем в нашій країні”.

Також існує міф, що від монетизації – програють малозабезпечені верстви населення.

“Насправді, все навпаки, – зауважила Катерина Петрина, старший спеціаліст з питань соціального захисту Світового банку. – Якщо ми проведемо монетизацію і перейдемо до того, щоб ціна на газ була повністю ринкова, найбільше від цього виграють саме малозабезпечені верстви населення, оскільки вони зможуть отримати більше “живих” коштів. У програші опиняться ті, хто не рахує, не заощаджує та багато споживає. Таким споживачам доведеться платити більше. Водночас від монетизації – виграє усе суспільство. Адже розподіл коштів стане прозорим, адміністрування більш якісним, а бюджетні кошти, призначені на надання соціальної допомоги, розподілятимуться саме тим, хто їх потребує. Монетизація дає змогу обмежити корупційну складову, бюрократію і зловживання, адже кошти державної підтримки надходитимуть напряму тим, хто споживає послуги”.

Отримав кошти — плати вчасно

Громадяни, які отримали на руки кошти, але вчасно не сплатити за житлово-комунальні послуги, ризикують залишитися без субсидії, доки не сплатять борг.

“Одержувачі субсидій мають певні зобов’язання: своєчасно і в повному обсязі оплачувати за житлово-комунальні послуги. Ці вимоги закладено в Порядок надання субсидій, – зауважила Алла Малієнко, керівник Київського прес-клубу Національної спілки журналістів України. – Зокрема, субсидія на наступний період не призначається, якщо є заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг більш ніж за один місяць на суму більш ніж 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Також надання субсидії припиняється, якщо через заборгованість домогосподарству припинили надання хоча б однієї з послуг”.

Якщо отримувач має заборгованість понад один місяць на суму від 340 грн, то йому субсидія на наступний період не призначається. Допоки він не розрахується із боргом. Відтак субсидію буде перепризначено але вже у безготівковій формі – такі доповнення до існуючого порядку наразі готує Уряд.

clipnews