Яка відповідальність передбачена за порушення таємниці голосування

Виборцям не можна звітувати про своє волевиявлення, адже такі дії мають ознаки кримінального злочину. 

Це порушує закон про таємницю голосування, нагадав радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко.


За його словами, виборці також не мають права фотографувати бюлетені або ж виносити їх з території дільниці. Правоохоронці реагуватимуть на найменші правопорушення, адже ці вибори не повинні дати жодного сумніву в легітимності обраного президента, додав Варченко.

Відповідатимуть і ті, хто бере гроші, і ті, хто їх дає

“Виборець може нести покарання за те, що він оголошує про результати свого волевиявлення. Так само несуть покарання за оголошення результатів волевиявлення, наприклад, члени дільничних виборчих комісій чи інші члени дільнично-виборчого процесу. Ви не маєте права демонструвати під час голосування, в день виборів, на виборчих дільницях демонструвати свій бюлетень, демонструючи своє волевиявлення. Це заборонено. Читаємо сьому статтю і розуміємо, що нам треба від цього утриматися, інакше ми можно нести покарання. Жодних звітів”, – наголосив Варченко.

Якщо людина отримує гроші від певних політичних сил за галочку навпроти того чи іншого кандидата – відповідатимуть і ті, хто бере гроші, і ті, хто їх дає, адже це участь в злочинній схемі, додав Варченко. За його словами, будь-яка агітація, навіть в штабах, повинна проводитись лише на добровільних засадах й без будь-якої винагороди. 

Як мають діяти правоохоронці

Поліція може робити поверховий обшук та вилучати на виборчих дільницях, зокрема телефони, якщо є підозри на фотографування бюлетенів, розповів в ефірі Радіо НВ генеральний директор Комітет виборців України Олексій Кошель.

За його словами, українці повинні бути активними й обов’язково повідомляти про такі випадки.


“Якщо ви чуєте, що в кабінці хтось фотографує, якщо ви бачите, що біля виборчої дільниці є підозрілі особи, які заходять в мікроавтобус, курсують, обмінюються бюлетенями, автоматично ви повинні телефонувати 102, викликати представників правоохоронних органів. Вони мають право проводити поверхневий огляд, у тому числі і вилучати телефони на предмет можливої фотофіксації. Це дуже серйозна річ, це не забавки, і правоохоронці можуть у цьому випадку бути достатньо жорсткими. Громадяни повинні розуміти, який може бути алгоритм дій”, – зауважив Кошель.

Правила голосування

Виборець не має права отримати бюлетень, якщо його прізвища немає у списку. Але все ж таки, якщо бюлетень видадуть, тому, хто це зробив, загрожує кримінальна відповідальність, зауважила в коментарі Радіо НВ експертка з виборчого права громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба. 


Треба голосувати лише у відповідних кабінках для волевиявлення

За її словами, також не можна голосувати замість рідних та близьких. Такі ситуації поширені на дільницях у сільській місцевості. Варто голосувати лише у відповідних кабінках для волевиявлення, додала експертка. 

“З закордонним паспортом чи з якимось іншим документом голосувати не можна. На території України це виключно паспорт громадянина України, а також військовий квиток для військовослужбовців строкової служби. За саме по собі фотографування не передбачена кримінальна чи адміністративна відповідальність, але таке фотографування може вказувати на підкуп виборців. Якщо все-таки з’ясується, що особа фотографувала це для себе, вона, звичайно, не буде притягатися до відповідальності. Але процедура з’ясування цих обставин, вона є довготривалою і неприємною”, – наголосила Коцюруба.

Схема зі зниження явки

Раніше мережа ОПОРА повідомляла, що в різних областях з’являються підпільні кол-центри, які залякують людей, начебто, ймовірними бійками та вибухами на виборчих дільниця. Й закликають людей не йти голосувати. Наразі МВС відкрило кримінальне провадження за цим фактом. Схема з підпільними кол-центрами працює на заниження явки

Така схема з підпільними кол-центрами працює на заниження явки, зазначив Радіо НВ політтехнолог Сергій Гайдай. Адже, за його словами, чим нижча явка, тим більше невикористаних бюлетенів, які можна підробити. 

“У вас є зайві бюлетені, коли у вас свої члени комісії, і вони можуть після закриття заповнити їх самі замість тих, хто не прийшов, і вкинути, підвищивши явку. Але така можливість є тільки в одної людини – у тої людини, у якої зараз найбільший адмінресурс, у якої найбільша кількість технічних кандидатів”, – зауважив Гайдай.


Як повідомили в МВС, у разі будь-яких підозрілих ситуаціях необхідно обов’язково телефонувати на номер 102, навіть, якщо факт правопорушення не підтвердиться. Наразі зареєстровано понад 3 тисяч заяв щодо порушення виборчого процесу. З них більшість про незаконну агітацію, понад півтисячі заяв про підкуп виборців. 

clipnews