Фестиваль «Історія:UA» обіцяє закарпатцям підігріти інтерес до історії краю

Чи може бути історія цікавою? Без зайвого академізму й дидактики, а з гострими дискусіями, спілкуванням із неординарними особистостями, цікавими іграми та відкриттям невідомих фактів, персоналій та історичних паралелей? Саме такий метод популяризації нашого минулого, особливо серед молоді, обрав Український інститут національної пам’яті, який у 2017 році започаткував фестиваль «Історія:UA» під гаслом «Історія без брому і нафталіну». Наразі відбулося уже три таких фестивалі – два в Києві та один у Запоріжжі.

Черговий  фестиваль «Історія:UA» відбудеться 22-23 березня на Закарпатті. Приурочений він до 80-річчя утворення «Карпатської України». «Ця подія надзвичайно важлива як для мешканців цього краю, так і для всієї України. Вона продемонструвала прагнення українців Закарпаття бути частиною єдиного українського народу. За здійснення цього прагнення вони готові були заплатити найвищу ціну, тому піднялися на збройну боротьбу за свободу. Коротка але яскрава історія Карпатської України стала однією з тих сторінок нашої історії, якою пишається кожен українець», – зазначає Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Про історичні передумови становлення Карпатської України та подальшу долю її героїв розповідає унікальна фото-документальна виставка «Наша Земля проголошує, що вона була, є й хоче бути українська»: до 80-річчя незалежності Карпатської України».15 березняв рамках відзначення роковин жертовного подвигу закарпатців виставка відкриється в Хусті, а 22 березня з її матеріалами в приміщенні Закарпатської ОДА зможуть ознайомитися і жителі Ужгорода.

«Історія Карпатської України досить яскрава і драматична водночас. Це була перша спроба з часів Української революції 1917-1921 років демократичним шляхом відновити суверенітет України. На невеликому клаптику землі в Карпатах навколо української ідеї об’єдналися представники різних генерацій і середовищ українського руху. У той же час Карпатська Україна стала ареною «гібридної війни» з боку сусідніх Польщі та Угорщини, що включала в себе диверсійні акції, інформаційну війну, економічну блокаду та методи дипломатичного тиску. І першою кинула виклик нацизму зі зброєю в руках. Збереглися унікальні фото та документальні кадри тих часів, які можна буде побачити на виставці. Розуміння тих подій дає можливість краще розібратися в тій гібридній війні, яка триває у нас сьогодні», – говорить начальник управління управління наукового забезпечення політики національної пам’яті  Ярослав Файзулін.

 Також в рамках фестивалю в Ужгороді відбудеться семінар для вчителів, педагогів і краєзнавців «Як говорити з молоддю про минуле», круглий стіл з істориками «Історія українського державотворення на Закарпатті. Як робити минуле популярним?», презентації книг спогадів про Майдан та сучасну російсько-українську війну, про окупацію Криму, майстер-класи відомих істориків, знайомство з настільними іграми про Українську революцію та УПА, розробленими Інститутом спеціально для популяризації історії серед молоді.

Мистецька частина фестивалю включає розмову про сучасне історичне кіно, показ фільму «Позивний «Бандерас» та зустріч із творчою групою фільму. Учнів Ужгородського музичного коледжу чекає зустріч із народним артистом України, лідером гурту «Хорея Козацька» та невтомним дослідником музичної спадщини України Тарасом Компаніченком, який презентуватиме диск «Пісні української революції та розкаже про свої знахідки пісень Карпатської України. Також готуються й інші цікаві несподіванки.

Завершиться фестиваль в Ужгороді великим гала-концертом на Театральній площі за участю гуртів ROCK-Н та KOZAK SYSTEM.

Наступний фестиваль «Історія:UA» запланований на осінь, відбудеться він у Сєвєродонецьку.

clipnews