Лісівники дають поради як допомогти з домівкою пернатим «лікарям» лісу

Для цього закарпатські лісівники, разом із школярами, щороку створюють сотні годівниць, у яких завжди знайдеться їжа. Їх, на свій розсуд, школярі розвішують у парках та лісових смугах. Тим самим лісівники з ранніх років навчають дітей любити та піклуватись про природу та її мешканців.

Провідний інженер із захисту лісу в ДП «Рахівське ЛДГ» Роман Приступа розповідає:

«Птахи відіграють важливу роль у боротьбі із знищенням різних листоїдних і плодоїдних комах та інших безхребетних тварин, щоб позбутися шкідників. У цьому контексті, птахів можна назвати не чим іншим як «лікарями» лісу. Саме тому люди повинні допомагати пернатим, особливо взимку. Паралельно з цим, йде активна робота у Рахівському лісодослідному господарстві з розбудови штучних гніздівель, де пернаті знаходять свою домівку. Для майстрування гніздівель традиційно використовують продукти деревообробки, яким, на відміну від більшості штучних матеріалів, властива гарна термоізоляція. Товщина дощок має бути не менше 1,5-2 см».

Найголовніша вимога – їхня поверхня, яка обернена всередину гніздівлі, не повинна бути струганою, птахи мають легко чіплятися за шкарубку поверхню, щоб досягти отвору-льотка. У той час зовнішня поверхня дощок краще, щоб була струганою та гладенькою, бо дошки менше намокають при опадах.

Дно пташиного будиночка обов’язково затискають між стінками, так воно довше не коробитиметься, і гніздівля слугуватиме птахам триваліший час. Дах має бути з невеликим козирком, щоб захистити льоток від потрапляння дощу і снігу, цьому сприятиме рівний зріз верхньої частини стінок. Краще, щоб дах не був прикріплений до стінок гвіздками, оскільки гніздівлю треба щороку восени чистити від залишків старих гнізд.

У всій гніздівлі з’єднання між дошками повинні бути без щілин, позаяк більшість птахів, які гніздяться у дуплах, дуже вимогливі до вітроізоляції, протягів не переносять.

Штучні гніздівлі розвішують як у лісі, так і в населених пунктах. Не слід чіпляти їх по декілька штук на кожне дерево. Відстань між окремими будиночками повинна бути не менше 30-50 м. Розвішують гніздівлі на  висоті від 1,5 до 10 м, в лісі нижче, в населених пунктах вище. Найкращий спосіб прикріплення гніздівель – прив’язування їх до дерев дротом. Під дріт підкладають дерев’яні колодочки товщиною 3-4 см, так, щоб дріт ніде не торкався дерева. При розвішуванні гніздівлі краще орієнтувати льотками на східну або південну сторону горизонту. Будиночок повинен бути трохи нахилений вперед. Допускати ж нахил назад не слід, тому що птахам із такої гніздівлі важко вибратися, до того ж у гніздівлю буде затікати дощова вода.

Краще ставити будиночки восени – за зиму птахи звикають до штучних гніздівель, а навесні оселяються в них. Проте якщо Ви змайстрували будиночок в інший період року, то не слід гаяти час, та якомога швидше ставити його на дерево.

Прес-служба Закарпатського ОУЛМГ

clipnews