Випадок захворювання на менінгококцемію зафіксували в Мукачівському районі

 

Ввечері 9 грудня до приймального відділення обласної дитячої лікарні, у важкому стані поступила 15-річна мешканка одного із сіл Мукачівського району.  Як повідомила заступник головного лікаря Мукачівської ОДЛ Магдалина Семеняк, дівчинку одразу госпіталізували до реанімаційного відділення. За словами родичів, напередодні вона скаржилася на погане самопочуття: блювоту,  головний біль.  Наступного дня стан дитини погіршився і батьки звернулись до медзакладу.  Під час попереднього обстеження відмічались  менінгеальні ознаки, пригнічена свідомість. Були взяті всі необхідні мазки та аналізи. Згодом з’явився  висип у вигляді «зірочок», що підтвердив діагноз – менінгококова інфекція, генералізована форма.

Зараз стан дитини стабільно важкий. Фахівцями лікарні надається весь необхідний спектр медичної допомоги

За словами заввідділу епідеміологічного нагляду і профілактики інфекційних  захворювань ДУ “ЗОЛЦМОЗ” України Вікторії Тимчик  в школі,  де навчалась дівчинка та за місцем її проживання, організовано низку  протиепідемічних заходів, в т.ч. бактеріологічне обстеження родичів дівчини, дітей та вчителів, які контактували з дитиною. Встановлено медичне спостереження за ними.

Сімейними лікарями КНП «Центру ПМСД м. Мукачева» проводяться необхідні заходи з попередження поширення інфекції, оглядаються контактні особи.

За 10 місяців 2018 року в Закарпатський області зафіксовано 42 випадки захворювання на менінгококову інфекцію. Більшість з яких реєструються в м. Ужгород та у Перечинському  районі. Найчастіше (70-80 відсотків) хворіють  діти.

 

 

Менінгіт – це запалення оболонок головного і спинного мозку. Це небезпечне інфекційне захворювання викликають різні хворобливі мікроорганізми: менінгокки, пневмококки, гемофільна паличка, туберкульозна паличка, кишкова паличка, стрептококкові бактерії і амеба, а також віруси.

 

На вірусні менінгіти люди хворіють частіше ніж на бактеріальні. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, а також через брудні руки, воду, немиті фрукти і овочі.

Коли людина, яка заражена збудниками, чхає або кашляє збудник хвороби може потрапити до дихальних шляхів тих, хто знаходиться поруч. Можна заразитися менінгітом навіть через поцілунок.

Амебний менінгіт зустрічається рідко, але частіше закінчується смертю. Він викликається амебами, які є у водомах, і цього збудника можна підхопити через ніс при пірнанні у воду з головою.

Особливо інтенсивно віруси, які викликають менінгіт розмножуються у теплій  стоячій воді озер і заливів. Тому головне під час купання не наковтатися цієї води, щоби збудники інфекції не потрапляли в організм.

Менінгіти розділяють на первинні і вторинні. Перші виникають як самостійні захворювання, другі можуть виникати як ускладнення інших інфекцій. В цьому плані дуже небезпечні гайморити (запалення носових пазух) і гнійні отити (запалення середнього вуха).

Менінгіт може стати  тяжким ускладненням кору, краснухи, свинки, вітрянки, грипу.

 

У групі ризику – діти

Чим міцніша імунна система людини, тим мікробам складніше розмножуватися в її організмі. У зовсім маленьких дітей  механізми протиінфекційного  захисту ще не до кінця сформовані, тому на менінгіт частіше хворіють діти до 5-ти років.

Великою небезпекою для дитячих колективів є вірусні  (серозні) менінгіти. Їх головним збудником є ентеровіруси. Потрапляючи в організм з водою або продуктами вони розмножуються у кишківнику, попадають у кров. А потім розпочинається запальний процес у мозкових оболонках. Основною причиною масових захворювань  у дитячих закладах є проблеми з водопостачанням і погана очистка води – вірус у водогоні може зберігатися тижнями.

Щоби очистити водогінну воду від ентеровірусів  необхідно її кип’ятити не менше 10 хвилин.

 

Мами , будьте насторожі

Спалахи менінгіту зазвичай бувають у кінці осені. Це пов’язано із настанням холодів , підвищеною вологістю повітря і знаходженням великої кількості людей у закритих, погано провітрюваних приміщеннях.

Для менінгіту характерні три основні симптоми: підвищена температура, сильний головний біль і блювота.  Небезпека в тому, що схожі симптоми і у харчових отруєнь, тому необхідно відразу звертатися до лікаря. Крім цих симптомів у дітей які захворіли на менінгіт, відмічаються —  лихоманка, світлобоязнь, голово кружіння, почервоніння горла і мигдаликів. З’являється біль у всьому тілі,  дитина нервово реагує навіть на дрібні доторкання.

Щоби не сплутати менінгіт із харчовим отруєнням, треба пам’ятати, що при менінгіті виникає блювота, але не буває проносу.

Характерна поза хворого: дитина лежить на спині, яка вигнута дугою, голова відкинута, ноги зігнуті в колінних суглобах і підтягнуті до живота.

Мами повинні оглядати шкіру хворої дитини: при менінгококовому менінгіті у 80% дітей на животі, сідницях, пятах, гомілках з’являються висипи у вигляді рожевих плямочок розміром від 0,5  до 2 сантиметрів, через 2-3 години у центрі їх з’являються дрібні крововиливи. У таких випадках потрібно негайно викликати «швидку».

Загартовуйте свою малечу

Деякі форми менінгіту можна попередити вакцінацією. Щеплення ефективне у 80% випадків і діють протягом 3-х років. Однак вакцинація не захищає дітей віком до 18 місяців.

Щоби уберегти дитину від менінгіту, необхідно її загартовувати, зміцнювати імунітет. Не забувати про прогулянки на свіжому повітрі, раціональному харчуванні, вітамінах, правильному  режимі дня, дбати, щоби дитина добре висипалася і не перевтомлювалася.

Бактерії гинуть від  дії ультрафіолету. Регулярне провітрювання і достатнє сонячне освітлення кімнат оздоровлюють атмосферу.

Попередити зараження менінгітом дозволяють звичні гігієнічні заходи. Необхідно частіше мити руки з милом, мити фрукти і овочі, пити тільки кип’ячену або бутильовану воду. У період спалахів менінгіту краще не брати з собою маленьку дитину у місця масового скупчення людей.

 

Дві підказки для батьків

Існують 2 симптоми, які свідчать про менінгіт:

  • Верхній симптом Брудзинського: покладіть дитину на спину і спробуйте рукою трошки підняти їй голову. При цьому у дитини, яка захворіла на менінгіт, самі по собі зігнуться ноги у колінах.
  • Симтом Кернінга: положіть дитину і спробуйте зігнути їй  ногу під прямим кутом у колінному і тазостегновому суглобах. У хворої дитини нога не буде згинатися.

 

 

 

    І пам’ятайте!

Своєчасно виявлене захворювання і розпочате лікування  убезпечить Вас і Ваших дітей від непоправних наслідків!

 

clipnews