Стихійні ялинкові базари: невловимі браконьєри та заготівля новорічних деревець

 

На Закарпатті, як повідомили Opinion в обласному управлінні лісового й мисливського господарства, лісівники виростили на спеціальних новорічних плантаціях площею понад 23 га майже 23 тис. ялиць, ялин і сосен. Запевнили нас і в тому, що нині посилено пильнують новорічні деревця. «Із початку грудня сформовано 55 рейдових бригад, які цілодобово охороняють хвойні насадження, чергують на трасах, – повідомила виданню прес-секретарка управління Юлія Давидова. – Саме зараз у нас триває операція “Збережи ялинку”, яка лісогосподарськими підприємствами проводиться щороку, маючи на меті дотримання норм і лімітів заготівлі новорічних ялинок, рейдові перевірки з виявлення незаконних рубок і перевезення новорічних ялинок, а також контроль за дотриманням правил торгівлі, законності продажу і придбання новорічних ялинок у населених пунктах області».

До цього часу вже провели майже 70 рейдів, які триватимуть майже до середини січня. Так, як і на Сумщині, поки теж не виявили жодного порушника. За словами Юлії Давидової, зараз уже мало хто без дозволу ризикує спилювати ялинки, побоюючись чималого штрафу. Так, за зрубане дерево можна заплатити від 255 до 510 грн, плюс ще й вартість самого деревця, яка обраховується залежно від діаметра стовбура. Розміри штрафів залежать і від того, де саме браконьєри примудряються зрубати дерево: в експлуатаційному лісі, захисному чи лісі природно-заповідного фонду. А ось торік на Закарпатті упіймали аж… 18 порушників, які зрубали по одному деревцю! Браконьєрам довелося сплатити 1 530 грн адміністративного штрафу та відшкодувати 7 186 грн збитків, завданих державі.

Цікаво, як зелені деревця з’являються на стихійних базарах, якщо браконьєрів не зустрічають?…

 

«Вам, пані, ялицю чи мене?!»

Та що б там не казали лісівники, хвойними торгують, хто де зміг прилаштуватися. Сільськогосподарська ярмарка на одному з масивів Києва. Збоку притулився бусик, а до нього – розкішні ялиці понад 2 м заввишки. Скільки коштують і звідки приїхали, запитаю. Продавець лаконічний: 900 грн, із Закарпаття. За зібрані з гіллячок просив від 50-ти до 250 грн. Не знаю, де і як він їх придбав, але жодної бирки на деревах не побачила. Єдиний доказ, того, що дерева з Карпат, – специфічна гуцульська вимова молодика.

Ще одна точка – біля залізничної станції «Борщагівка». Зазвичай продаж стартував саме на День святого Миколая. Та цього року деревця зʹявилися вздовж моста на тиждень раніше – їх сюди привозять приміськими електричками. А саме 19 грудня при виході з підземного переходу біля зупинки швидкісного трамвая галявину обліпили бусики й легковики на євробляхах із причепами.

Серед продавців в основному кремезні чоловіки середнього віку, причому не всі слов’янської зовнішності. «Звідки ви, хлопці?» – цікавлюсь. «Ялинки – із Закарпаття.Чи вам, пані, таки ми треба?!» – посміюючись у дідпанасівські вуса, каже той, що стоїть найближче, а решта відверто регочуть. Цікавлюся ціною їхнього «товару». За розкішну ялицю заввишки трохи більше 2 м просили 600 грн, метрова сосонка із кривуватим стовбуром і жовтуватою хвоєю – сотня, а зібрані з гілочок деревця на круглих підставках – по 200. До речі, серед дерев, які було виставлено на продаж, бирку я побачила тільки на одному.

 

Лариса Вишинська

clipnews