Показ колекції стилізованого національного вбрання Закарпаття «Із роду в рід» пройшов з аншлагом

  Яскраве шоу проходило цими вихідними в Ужгороді. У фойє Закарпатської обласної філармонії відбулася культурно-мистецька театралізована модна подія «Із роду в рід» — прем’єрний показ колекції одягу з 12-ти фешн стилізованих народних та одного весільного ансамблів. Костюми відображають традиції кожного з районів багатонаціонального Закарпаття і були спеціально створені у рамках проекту Анни Феєр, директора департаменту моделей «АSTAR», за підтримки Українського культурного фонду.

 

Для втілення фешн-ідеї Анна Феєр залучила справжніх професіоналів: художника-модельєра Оксану Василян та режисера-постановника Оксану Шип. Адже показ колекції передбачав не просто дефіле красунь у стилізованих народних ансамблях, а цілу театралізовану постановку з танцювальними виступами маленьких красунь, енергійною музикою від гурту «Гудацька тайстра», мелодіями з народними мотивами від камерного оркестру Закарпатської обласної філармонії та фолкдрайву від гурту «Реміцькі поштарі».

Після змістовної мистецької частини програма перейшла безпосередньо до показу колекції. В основі — традиційна вишивка, оздоблення, колористика, орнаменти, тканини народного костюму.  У кожному комплекті – довга вишита сорочка –«довганя». А  також гуцульська безрукавка “кептарь” (бунда), довгий фартух “плат”,  верхній одяг “сердак”.  В кожному образі – сміливе поєднання сучасних фактур з елементами традиційного вбрання закарпаток, яке носили сотні років тому. Синтез народного і сучасного відчувався не тільки в дизайні, але й у музичному оформленні, хореографії.

Після змістовної мистецької частини програма перейшла безпосередньо до показу колекції. В основі колеції – традиційна вишивка, оздоблення, колористика, орнаменти, тканини народного костюму Закарпаття, на якому позначився вплив угорців, румунів та словаків. В якості прикрас – «силянки» — плетені з бісеру кольорові стрічки. Майже у кожному комплекті – довга вишита сорочка – «довганя», а також безрукавки, обшиті штучним хутром, прикрашені вишивкою та аплікаціями.   Колекцію вдало доповнюють стилізована «бунда», «кептарь» (гуцульська безрукавка), «запаски» (плахти), довгий фартух «плат», «сердак» та «кобат» (верхній суконний одяг).  В кожному образі – сміливе поєднання сучасних фактур з елементами традиційного вбрання за карпаток, яке носили сотні років тому. Синтез народного і сучасного відчувався не тільки в дизайні, але й у музичному оформленні, хореографії.

У своєму виступі Анна Феєр подякувала всім, хто підтримав її в реалізації проекту. І отримала відзнаку від Асоціації жінок України «Дія» за «збагачення традицій та стилів в українській моді і значний внесок у розвиток молодого покоління. А також подяку і квіти від заступника міського голови Ужгорода Олександра Білака.

Глядачі проводжали моделей та виконавців гучними оплесками, а організатори вже отримали запрошення продемонструвати колекцію ще раз. І не тільки в Ужгороді. «Ми плануємо поїздити на зимові свята по районних центрах. Хочемо залучати до програми місцеві колективи, адже в кожному районі є колоритні гурти», – коментує Анна Феєр.—Це тільки початок, тільки премєра. На мою думку, все вийшло відмінно! Я отримала багато хороших відгуків. І нашу філармонію, мабуть, ніхто не уявляв у такому форматі. Це чудовий майданчик для подібних заходів, неймовірна акустика. Не очікувала стільки глядачів, ще до початку події не було вільних стільців».

Одразу після показу лунало чимало пропозицій придбати костюми. Але у планах керівника проекту показати роботи не тільки на Закарпатті. «Можливо, ми потім візьмемо за основу деякі речі і відтворимо щось подібне для тих, хто бажає. Такі запити – це ознака того, що наші костюми хочуть носити у сучасному житті. Ми формуємо сучасну моду, засновану на багатовікових традиціях, і збагачуємо цей унікальний стиль закарпатським акцентом».

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.

 

clipnews