Ужгородців навчали контролювати тиск та своєчасного лікувати хворе серце (фото)

До Всесвітнього Дня серця колектив  Обласного Центру здоров’я провів в Ужгороді в приміщенні ТЦ «Дастор» інформаційно-освітницьку акцію.

Під час заходу медики всім бажаючим вимірювали артеріальний тиск та розповсюджували тематичні інформаційні матеріали щодо профілактики та лікування серцево-судинних захворювань. Також співробітники ОЦЗ надавали фахову консультативну допомогу.

Під час проведення акції десятки людей  мали можливість не тільки проконтролювати свій тиск, але й дізнатися про основні ризики, методи профілактики та лікування ССЗ. Серед обстежених близько 40 відсотків мали підвищений артеріальний тиск. Окремо лікарі нагадували пацієнтам про необхідність постійного контролю артеріального тиску та про Урядову програму «Доступні ліки», в рамках якої можна безкоштовно або зі значною знижкою придбати різні препарати, в т.ч. і препарати що нормалізують тиск.

 

Коли треба записатися на прийом до сімейного лікаря

Якщо у вас є щонайменша підозра на серцево-судинне захворювання, зокрема, біль у грудній клітці (відчуття тяжкості, тиску, печіння), який віддає у ліву руку чи шию, негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи тервпевта.

У разі інтенсивного болю та інших симптомів інфаркту чи інсульту – негайно телефонуйте 103.

Які обстеження можна пройти у свого лікаря

Ваш терапевт чи сімейний лікар за необхідності зробить кардіограму, проведе швидкий тест на тропонін для виявлення гострого стану (за наявності такого у медичному закладі), виміряє тиск та рівень цукру у крові. Також лікар може призначити додаткові аналізи, зокрема, розгорнутий аналіз крові, аналіз крові на холестерин тощо. Все це входить у гарантований пакет послуг первинної ланки, тому і є безоплатним для пацієнта.

Коли потрібне направлення на дообстеження

Якщо є підозра на наявність серцево-судинної патології, тервпевт чи сімейний лікар може направити пацієнта на консультацію до кардіолога або самостійно, згідно протоколу, в рамках доказової медицини, направити хворого на специфічні дообстеження, зокрема велоергометрію (ЕКГ під навантаженням), холетрівське добове моніторування ЕКГ тощо.

Спостереження у сімейного лікаря

За результатами обстежень встановлюється остаточний діагноз та визначається обсяг допомоги – медикаментозна терапія, що направлена на профілактику ускладнень (контроль рівня тиску та холестерину) та попередження прогресування захворювання. Пацієнт приймає ліки та проходить планові огляди у свого лікаря (терапевта чи сімейного лікаря), який контролює основні параметри здоров’я пацієнта.

Що робити у разі гострого стану

У разі виявлення у пацієнта гострого стану, він направляється на лікування у спеціалізований госпітальний заклад – кардіологічний центр, де отримує необхідну кваліфіковану допомогу. Спершу йому проводять ангіографію, щоб уточнити діагноз. В екстреному випадку – ангіографія та подальше стентування – безоплатні для пацієнта.

Якщо ж гострого стану немає і хворого направив на обстеження сімейний лікар або кардіолог, то ангіографія та подальша операція зі стентування буде платною. Якщо стент встановити неможливо, пацієнта направляють у кардіохірургію, де йому зроблять відповідну операцію – аорто-коронарне шунтування або інше.

Після виписки пацієнти найчастіше перебувають під наглядом сімейного лікаря чи терапевта (а за потреби – і кардіолога), проходять профілактичну терапію.

 

clipnews