Що ви знаєте про День знань?

З чим асоціюється перше вересня? Нині — з урочисто вбраними дітьми, квітами та шкільними лінійками. Та перше вересня не завжди було святковим днем. День знань урочисто почали відзначати порівняно недавно, у Радянському Союзі, пише Портал освітян України «Педрада».

Чому у перший день осені

Початок навчального року саме восени, а не навесні чи влітку, має свої історичні причини. Саме восени у християн починався календарний новий рік. Так було до політичної реформи Петра Першого кінця 17 століття. Разом із тодішнім новим роком у навчальних закладах починалося й навчання.

Хоча календарний новий рік перенесли на січень, навчання у школах все одно починали восени. Адже більшість шкіл тоді діяли при церквах, і православна верхівка не погоджувалася міняти звичний календар. І все ж усталеної дати початку навчального року довго не існувало…

Після запровадження в Радянському Союзі обов’язкової освіти «усі діти у віці 8-10-ти років мали бути прийняті в школу восени». Тому селянські діти сідали за парти тільки пізньої осені, коли був зібраний урожай, а міські починали навчання з середини серпня.

Для «зрівняння школярів у правах» 1935 року прийнято постанову, якою: встановлено єдину дату початку навчання зафіксовано тривалість навчального року та канікули.

День, коли День знань став святом

Із часом у радянських школах стали влаштовувати першого вересня урочистості, після яких одразу ж починалися уроки. Ця традиція з часом прижилася… І лише 1984 року 1 вересня офіційно оголошене офіційним святом. Відтоді в усіх школах почали проводити урочисті лінійки, а навчальне навантаження для дітей в той день було мінімальним.

Зрештою, триває ця традиція і в незалежній Україні.

Щоразу перший урок нового навчального року присвячують певній темі виховного характеру. Для початку 2017/2018 навчального року в українських школах рекомендовано провести Перший урок на тему європейської інтеграції:

  • «Україна на карті Європи»
  • «Європа — наш цивілізаційний вибір»
  • «Історія та символи Європейського Союзу»
  • «Європейські цінності» тощо.

Коли відзначають День знань інші держави

Хоча День знань називають міжнародним святом, країн, де його відзначають саме 1 вересня, порівняно небагато. Здебільшого — у країнах пострадянського простору.

У Європейських країнах навчальний рік часто розпочинають у період з серпня по жовтень. Чітко фіксованої дати немає.

У Німеччині, як і в США, початок занять визначають на регіональному, місцевому, рівні, у вказаному часовому проміжку.

В Іспанії навчальні заклади приймають учнів протягом усього вересня, до жовтня. Також у жовтні розпочинають навчання в Італії.

У Болгарії йдуть до школи з 15 вересня.

У Фінляндії та Швеції — ще 15 серпня.

Незвичайний старт навчального року обрала Норвегія — кінець квітня.

В іншій половині земної кулі (де взимку — літо, а влітку — зима) навчання починають зазвичай у першій половині календарного року. Так, у Латинській Америцінавчальний рік започатковують у березні.
В Австралії — у лютому.

У Японії початок навчального року припадає на квітень — коли в країні вранішнього сонця починається цвітіння сакури. Японці вважають, що весна — це початок нового етапу життя, тому саме в цей час слід приступати до навчання або роботи. У квітні в Японії починається і фінансовий рік (приймають новий бюджет), набирають нових співробітників на роботу. Так само японські діти закінчують навчальний рік 31 березня, а 1 квітня — розпочинають новий. Авжеж, канікули є, але нетривалі за часом і дозовані впродовж навчального року.

Традиції святкування Дня знань у різних країнах

У цілому, в більшості країн День знань не є урочистим та не має особливого регламенту. Першокласників збирають у великому приміщенні, наприклад в спортивній залі, виокремлюють по класах — і ведуть на уроки. Старші діти, як зазвичай, приходять на навчання. Якщо є бажання, адміністрація школи та батьки можуть запросити клоунів/аніматорів для веселої атмосфери, влаштувати атракціони, екскурсії чи концерти.

Існують і національні традиції. Так, в Ізраїлі приносять надувні кульки, а потім відпускають їх у небо.

У Німеччині більше ста років першокласники йдуть на свій перший урок не з букетом квітів, а з пакетом солодощів і подарунків, щоб «підсолодити» перший день у школі.

У деяких країнах День знань не є самостійним святом, а прив’язаний до інших дат: в Австралії навчальний рік починається після Дня Австралії, 26 січня у Канаді — після Дня праці, що припадає на перший понеділок вересня, отож День знань там — у вівторок.

 

 

clipnews