14 вересня: це цікаво знати

«…Всі види мистецтва завжди і всюди тоді тільки були міцні, коли вони брали початок з джерел народної творчості.»
Микола Жук

 

Старі люди вважають, що справжня осіньпочинається від 14 вересня, на свято Симеона Стовпника і матері його Марфи або, як кажуть у народі, – на Семена Літопродавця, який проводжає літо.

 

У дохристиянські часи, святкуючи 14 вересня День Вирію, наші предки проводили у теплі краї птахів, молячись до Духів Предків, яким птахи мали передати звістку від живих. Також цього дня відзначали день бога вогню Симаргла і вперше після теплого сезону розпалювали вогнище у печі, що горіло аж до Великодня.

 

А у козацькій Україні на Семена справляли пострижини молодих хлопців і вперше садили їх на коні. Селяни ж до цього дня закінчували всі торговельні та господарчі справи. «Як посієш до Семена, – казало жито, – то матимеш з мене, а як по Покрові, то виводитимеш по корові».

У Києві на Семена – 14 вересня – відзначали «Свіччине весілля». З цього дня ремісничі цехи вже мали право з приходом вечора запалювати свічки і продовжувати працювати. До цього дня робочий день закінчувався разом зі світловим. Свічки на той час були у великій ціні. Крім цього, міщани понад усе боялися пожеж, від яких вже неодноразово мали великі збитки.

Що ж до погоди, то підмічали: як на Семена ясно – осінь буде погожою і теплою.

 

За церковним календарем 14 вересня відзначають початок індикту – церковне новоліття та вшановують преподобного Симеона Стовпника і матір його Марфу; мученика Аїфала, диякона; мучениць 40 дів пост ниць, і мученика Амуна, диякона, вчителя їхнього; мученицю Калісту та братів її, мучеників Євода та Єрмогена; праведника Ісуса Навина.

 

Іменинниками 14 вересня є:

Варвара, Дарія, Семен, Марфа, Марта.

 

14 вересня народились:

1906 – Олександр Пащенко – український графік, автор пейзажів, виконаних здебільшого в техніці ліногравюри й офорта. В серії гравюр «Київська сюїта» зафіксував довоєнний, зруйнований війною і відновлений Київ.

 

Події 14 вересня:

1492 – Новий рік було перенесено з 1 березня на 1 вересня. Так продовжувалося до царювання Петра І, який з 1700 року ввів літочислення від Різдва Христова, а не від створення світу. Проте, за церковним календарем Новий рік і зараз починається з 1 вересня за старим стилем, або з 14 – за новим. Тож, з Новим роком!

1812 – французька армія Наполеона ввійшла до Москви, залишеної за наказом головнокомандувача М.Кутузова.

1829 – підписано Адріанопольський мирний договір, що завершив переможну для Російської імперії війну з Османською імперією 1828–1829 рр.

1867 – побачив світ перший том «Капіталу» Карла Маркса.

1871 – розпочав свою діяльність перший в Україні банк – Харківський акціонерний земельний банк.

1911 – під час урочистих заходів на честь пам’яті Олександра ІІ в Києві був смертельно поранений прем’єр-міністр Росії Петро Столипін.

1918 – Рада Міністрів Української Держави схвалила законопроект про реквізицію приміщень, потрібних для державних установ.

1929 – на «Червоному» стадіоні в Києві футбольна команда «Динамо» провела свою першу міжнародну зустріч, в котрій програла збірній Нижньої Австрії з рахунком 3:4.

1939 – у США уродженець Києва авіаконструктор Ігор Сікорський підняв у повітря свій перший гелікоптер (вертоліт) VS-300.

1954 – на Тоцькому полігоні в Оренбурзькій області (нині Росія) проведено військові навчання Радянської армії із застосуванням атомної зброї, в ході яких зазнали ураження 40 тисяч військовиків та 10 тисяч цивільного населення.

2003 – відбувся референдум в Естонії, на якому було ухвалено приєднання держави до ЄС.

 

Чи знаєте ви, що:

Востаннє Новий рік 1 вересня відзначали на Русі у 1699 році. Вже 1 січня 1700 року Петро І вийшов на Красну площу і випустив ракету на знак святкування європейського Нового року. До цього літочислення на Русі велося з дня створення світу. За цим календарем зустрічати повинні були 7208 рік.

Взагалі, святкування Нового року сягає дуже давніх часів. Тоді люди вірили, якщо у найкоротший день року не влаштувати Сонцю (основному джерелу життя на Землі) святкове народження, то воно може померти і тоді загине все на Землі. Тому цього дня запалювали великі вогнища, факели і взагалі все, що могло горіти, вірячи, що таким чином Сонце отримує енергію для відродження.

 

«Рідна країна»

 

clipnews