Хто знищив ліси Західної України?

Дослідники з Великобританії назвали винних у екологічній катастрофі.

Виступи людей в селах, що блокують дорогу лісовозам вже стали звичним явищем в житті нашого краю. Прадавні ліси, що дивували своєю красою багато поколінь — безжально валять та продають. Звернення та скарги людей — масово ігноруються. На єкологічну катастрофу звернули увагу вже й за кордоном — дослідники з Великобританії оцінили масштаб нового лиха в Україні.

В кінці березня 2013 року люди з села Руда, що знаходиться у Кам’янка-Бузському районі перекрили шлях лісовозам, щоб вберегти свій ліс — куди змалечку всі ходили по гриби та ягоди.

До акції протесту підійшли лісові керівники, правоохоронці, представники місцевої влади. Почали дивитися документи. В паперах було чітко написано про санітарну рубку — але ліс валили весь, залишаючи по собі тільки поле пеньків.

З того часу минуло вже 5 років — і весь цей час були вже сотні подібних конфліктів. Сотні знищених лісів — та мало слів правди та покарань тим, хто спустошує українську природу.

Масштаб трагедії навіть призвів до того, що нею зацікавилися захисники природи з Великої Британії. Два роки вони проводили своє розслідування, яке виявило — що знищенням українського лісу вже давно займаються самі лісники, за підтримки правоохоронних органів та міжнародної підтримки краї-покупців деревини.

Ще два роки тому британські дослідники з неурядової організації Earthsight, звернули увагу на те, що коїться в Україні. Далі — почалось вивчення ситуації, дослідження вирубок в Україні, договорів на поставку деревину у країни ЄС, підрахунок масштабів заподіяної шкоди. Нещодавно британські захисники української природи опублікували свій звіт.

Покупці краденого у народу України

Що ж вдалося з’ясувати? Для початку стали очевидними масові порушення компаніями ЄС законодавства. Адже за законами Союзу покупець сировини повинен пересвідчитися, що вона не заготовлена з використанням шкідливих методів та шкоди для екології, дитячої праці, ухилення від податків або крадіжки та інших злочинних речей.

Однак, потужні переробники деревини з Європи, купуючи українську сировину добре знали, що добувається вона шляхом нанесення значної шкоди природі, в умовах корупції та з нехтуванням інтересів місцевих жителів. Компанії з ЄС — за подібні порушення багато разів отримували великі санкції. Але відносно порушень в Україні цей механізм чомусь не спрацьовує.

Хоча, дослідники виявили взагалі кричущій факт — компанії-переробники в ЄС бачили у документах української митниці, що деревина виходить з країни як “дрова”, але вже в Польщі чи Румунії в документах перетворюється на діловий ліс, яким і є насправді. Тобто виробники довго купували ліс з по-шахрайському оформленими документами — й не несли й не несуть за це ніякої відповідальності.

Чому ж так відбувається?

1 січня 2017 року Україна ввела заборонуна експорт необробленої деревини. Але поки це рішення тільки обговорювалося в парламенті — з ЄС вже лунали протести. Лякаючи погіршенням торгових відносин, не виділенням раніше обіцяних кредитів — найвищі посадовці Союзу вимагали поновити експорт лісу кругляку з України.

Наприклад, одна з таких заяв звучала не так давно — наприкінці квітня 2018 року.

“Представники Європарламенту та Єврокомісії відзначають наш прогрес насамперед у реформі державних фінансів, банківського та енергетичного секторів, а також результати роботи у сфері боротьби з корупцією: створення НАБУ та НАЗК, Prozorro та реєстру автоматичного відшкодування ПДВ”, – зазначив у своєму ФБ тодішній Міністр фінансів України Олександр Данилюк. І додав, що для того, щоб отримати новий транш від ЄС ще необхідно провести деякі реформи, що поліпшать репутацію України як надійного партнера. Серед них: автоматична верифікація е-декларацій, впровадження кредитного реєстру НБУ, запровадження системи верифікації кінцевих бенефіціарних власників та скасування мораторію на експорт лісу-кругляку.

Але ще більший галас у ЄС піднявся, коли літом цього року Україна оголосила про свій намір заборонити ще й експорт дров — так як під їх виглядом з країни вивозять якісну деревину. А далі наша країна ухвалила ще й закон, що з 1 січня 2019 року експорт дров таки заборонив.

Тож британські дослідники з Earthsight з’ясували, що покупцями незаконної української деревини є багато знаних компаній у ЄС. Серед них — Homebase з Великобританії, OBI з Німеччини, а також Staples та IKEA.

Вся ця трагедія виглядає ще більш цинічною, тому що весь цей вал сумнівної деревини з України засвідчує своїми печатками спеціальна міжнародна аудиторська організація, що якраз має боротися зі знищенням лісів — Лісова наглядова рада або Forest Stewardship council (FSC).

Нагадаємо, що вона проводить спеціальну перевірку українських лісгоспів на предмет дбалого відношення до природи, та підтверджує своїми печатками природоохоронну законність кожної партії деревини.

Тобто, організатори злочинної схеми не тільки в Україні але й в ЄС організували все так — щоб частина документів виглядала вкрай пристойно.

«У Лісовій наглядовій раді стверджують, що вони можуть гарантувати легальність деревини завдяки роботі незалежних аудиторів. Чисельні великі ритейлери покладаються на FSC, проте в доповіді Earthsight розглянуто, наскільки сумнівна за походження українська деревина неодноразово отримувала візу FSC», – пишуть в своєму звіті природоохоронці з Earthsight.

Також, на думку британців у 2017 році з України до ЄС було вивезено дерева на 1 млрд євро, 40% якого були вкрай сумнівного походження. Також дослідження 18-ти лісових ділянок показало, що від 67 до 78 відсотків усіх рубок є незаконними. Адже лісоруби здебільшого валять ліс посилаючись на боротьбу зі шкідниками — що найчастіше є просто вигадкою.

Що робить Уряд?

Звичайно, на проблему звертає увагу і уряд України. Так, крім того що були проведені через ВР закони про заборону експорту, готується ще більш широка боротьба за український ліс.

Так на засіданні 23 липня 2018 року Голова Уряду Володимир Гройсман пообіцяв, що буде досліджений весь ланцюжок зловживань у лісовій галузі та зроблені рішучі висновки. За данними урядовця контрабанда лісу з України вже сягнула річного показника в 6 — 8 млрд грн. Що робить проблему дуже кричущою.

«Треба зупинити це варварське знищення українських лісів, коли під виглядом паливної деревини вивозять діловий, прекрасний ліс. Важливо провести аудит всіх лісогосподарств, об’єднаними зусиллями ДФС, Нацполіції, Держаудитслужби, щоб ми знали, скільки вирубано лісу, скільки експортовано, скільки втратила держава, але найголовніше, скільки ми втратили лісу, щоб ми могли відновлювати українські ліси. Це зараз найважливіше. Робота має бути скоординованою та публічною», – сказав Голова Уряду.

«Треба робити країну багатшою, а не знищувати український ліс. Мені потрібен результат, прізвища, аналітика по фірмах, хто їх засновував, – сказав Володимир Гройсман. – На середину вересня готуємо публічний звіт щодо проведеної роботи в персоналіях. Налаштовуйтесь на серйозну роботу. Товарна контрабанда зупинена на даний момент. Цю роботу будемо тільки посилювати. Давайте разом наводити порядок».

Але дещо випереджаючи Уряд наше видання віднайшло аналітиків які багато років працюють в галузі. Переживають за неї, та знають — до чиєї кишені йдуть доходи від винищення лісів.

“Головна річ яку треба зрозуміти — це кримінальні та абсолютно невигідні лісовому господарству, і лісу, і народу норми — можуть бути законними. Вони можуть бути прописані у законодавстві, дозволяючи призначати ті чи інші рубки, експортувати діловий ліс, як дрова” — розказав в одному з телеефірів Старший науковий співробітник інституту агроекологїї НААН Михайло Попков.

“Хто конкретно курує ліс? Я знаю, тому що дуже багато говорять прізвищ депутатів з БПП, говорять про Банкову та ГПУ, називаючи Луценка, як людину, що дуже товаришує з теперішнім керівником галузі” — додає вчений.

Таким чином ситуація з українськими лісами залишається критичною — жахливі вирубки тривають. Але будемо сподіватись, що хоча би початок розслідувань змусить корупціонерів бути стриманішими у своїх діях.

 

Іполіт Ігнатов

 

clipnews