«Найогидніші очі порожні,
Найгрізніше мовчить гроза,
Найнікчемніші дурні вельможні,
Найпідліша брехлива сльоза…»
Василь Симоненко
Молодші сини князя Володимира Святославича одними з перших (1071р.) канонізовані руською церквою.
Брати були вбиті, невдовзі по смерті їхнього батька (15 липня 1015р.) старшим братом Святополком .
Історія життя і смерті братів стала темою багатьох переказів та оповідей. Зокрема, найдавніше «Сказання про святих Бориса і Гліба», як стверджують фахівці, належить літописцеві Нестору.
На честь святих Бориса і Гліба в Україні збудовано багато церков.
Українці називали день Бориса і Гліба паликопна (великі грози підпалювали копиці). Тож цього дня до польових робіт намагалися не братись. А чи буде дощ, вгадували по квітах в’юна: якщо квітки стулялися, скоро буде злива.
1657р. – у Чигирині упокоївся гетьман Зиновій Богдан Хмельницький. Великий історик М.Грушевський якось зазначив: «Особиста біографія Хмельницького настільки ж убога на реалії і безсумнівні факти, наскільки багата на легенди».Справді, життя гетьмана – земне і навіть позаземне – суціль огорнуте легендами.
Похований Хмельницький був у Суботові, в Іллінськкій церкві, яку сам колись збудував. А за сім років потому С.Чарнецький, польський полководець, особливо жорстокий до українців, сплюндрував Суботів і наказав викинути гетьманове тіло з родинного склепу.
Поляки стверджують, що тіло було спалене, а попелом вистрелили з гармати. Українці переповідають, що соратник Хмельницького Лаврін Капуста перепоховав свого давнього товариша, але місця нікому не вказав, щоб не дізналися вороги й не вчинили наруги.
1497р. – Д.Кебот відкрив Канаду
Цього дня до Бристоля тріумфально повернувся Джон Кебот зі своєю експедицією – він оголосив, що відкрив… Китай.
Джованні Кабото (справжнє ім’я Кебота) був генуезьким купцем-мореплавцем , який пристав на службу під англійську Корону. Якось він вирішив, що варто сходити десь подалі від «Індії» (у розумінні Колумба, який, під виглядом «Індії» відкрив Америку). І рушив разом із трьома синами, з дозволу та за дорученням свого короля Генріха VII, шукати нові землі, які мали би стати в нагоді Його величності.
Корабель «Метью» вирушив із Бристоля 20 травня 1497р. в західному напрямі й невдовзі дістався північного краю острова Ньюфаундленд, висадився на суходіл та оголосив територію володінням короля Англії. Так була відкрита Канада.
1977р. -народилася Оляна Рута (Чередниченко), українська поетеса, перекладачка, ілюстраторка гарних книжок і авторка талановитих літературознавчих та культурологічних розвідок. Серед інших видань, співпрацювала з часописом Вячеслава Чорновола «Час Time».
Оляні Руті належить відомий вислів:«По-справжньому глибокі речі не можуть гучно кричати».
Підготувала Олена Бондаренко
“Рідна країна”
В цей день відзначають Міжнародний день «Лікарі світу за мир» – на згадку дня бомбардування японського міста Хіросіми 6 серпня 1945…