6 серпня: це цікаво знати

«Найогидніші очі порожні,
Найгрізніше мовчить гроза,
Найнікчемніші дурні вельможні,
Найпідліша брехлива сльоза…»
Василь Симоненко

Молодші сини князя Володимира Святославича одними з перших (1071р.) канонізовані руською церквою.

Брати були вбиті, невдовзі по смерті їхнього батька (15 липня 1015р.) старшим братом Святополком .

Історія життя і смерті братів стала темою багатьох переказів та оповідей.  Зокрема, найдавніше «Сказання про святих Бориса і Гліба», як стверджують фахівці, належить літописцеві Нестору.

На честь святих Бориса і Гліба в Україні збудовано багато церков.

Українці називали день Бориса і Гліба паликопна (великі грози підпалювали копиці). Тож цього дня  до польових робіт намагалися не братись. А чи буде дощ, вгадували по квітах  в’юна: якщо квітки стулялися, скоро буде злива.

 

1657р. – у Чигирині упокоївся гетьман Зиновій Богдан Хмельницький.  Великий історик М.Грушевський  якось зазначив: «Особиста біографія Хмельницького настільки ж убога на реалії і безсумнівні факти, наскільки багата на легенди».Справді, життя гетьмана – земне і навіть позаземне – суціль огорнуте легендами.

Похований Хмельницький був у Суботові, в Іллінськкій церкві, яку сам колись збудував. А за сім років потому С.Чарнецький, польський полководець, особливо жорстокий до українців, сплюндрував Суботів і наказав викинути гетьманове тіло з родинного склепу.

Поляки стверджують, що тіло було спалене, а попелом вистрелили з гармати. Українці переповідають, що соратник Хмельницького Лаврін Капуста перепоховав свого давнього товариша, але місця нікому не вказав, щоб не дізналися вороги й не вчинили наруги.

 

1497р. – Д.Кебот відкрив Канаду

Цього дня до Бристоля тріумфально повернувся  Джон Кебот зі своєю експедицією – він оголосив, що відкрив… Китай.

Джованні Кабото (справжнє ім’я Кебота) був генуезьким купцем-мореплавцем , який пристав на службу під англійську  Корону. Якось він вирішив, що варто сходити десь подалі від «Індії» (у розумінні  Колумба, який, під виглядом «Індії» відкрив  Америку). І рушив разом із трьома синами, з дозволу та за дорученням свого короля Генріха VII, шукати нові землі, які мали би стати в нагоді Його величності.

Корабель «Метью» вирушив із Бристоля 20 травня 1497р. в західному напрямі  й невдовзі  дістався північного краю острова Ньюфаундленд, висадився на суходіл та оголосив територію володінням короля Англії. Так була відкрита Канада.

 

1977р. -народилася Оляна Рута (Чередниченко), українська поетеса, перекладачка, ілюстраторка гарних книжок і авторка талановитих літературознавчих та культурологічних розвідок. Серед інших видань, співпрацювала з часописом Вячеслава Чорновола «Час Time».

Оляні Руті належить відомий вислів:«По-справжньому глибокі речі не можуть гучно кричати». 

Підготувала Олена Бондаренко

“Рідна країна”

 

В цей день відзначають Міжнародний день «Лікарі світу за мир» – на згадку дня бомбардування японського міста Хіросіми 6 серпня 1945…

Цей день в певному сенсі є символічним і служить для нагадування про цю людську трагедію, про роль лікарів в боротьбі за мир і в запобіганні війни в цілому. Організація відзначає цей день своєю повсякденною роботою.
Ось вже більше 60 років, щороку 6 серпня о 8 годині 15 хвилин ранку японське місто Хіросіма завмирає — хвилина мовчання. Склавши руки біля грудей і нахиливши голови, літні й молоді японці, матері та діти, вчителі та чиновники — всі в ці хвилини думають про той страшний день 6 серпня 1945 року, коли на місто була скинута атомна бомба, а Хіросіма буквально перетворилася на попіл. Також в цей день проходять пам’ятні заходи в хіросімському парку Миру, де горить вічний вогонь перед пам’ятником жертвам бомбардування з написом «Спіть спокійно – помилка не повториться».
Організація  «Лікарі світу за мир» виникла в 1980 році у Франції в результаті відокремлення від іншої знаменитої міжнародної організації «Лікарі без кордонів». З тих пір великі відділення «Лікарів світу» з’явилися у дванадцяти країнах, включаючи США, Швецію і Нідерланди.
Зараз Лікарі світу – незалежний гуманітарний рух. Спільнота, що працює вдома і за кордоном, щоб надати нужденним людям доступ до охорони здоров’я. Завдяки 400 програмами у 80 країнах, в яких беруть участь більш ніж 3000 добровольців, надається медична допомога, проходить робота над усуненням основних бар’єрів для охорони здоров’я.
clipnews