Лісівники нагадують, що за забруднення лісів сміттям чекає адміністративна відповідальність

Щороку влітку з настанням теплої погоди кожен дивується та обурюється через засмічення лісів, лісосмуг, узбіч трас та доріг горами побутового та будівельного сміття. Купи пластику всіх видів, скло, бляшанки та інший усілякий непотріб вражають своїми об’ємами.
Забруднення лісів сміттям – серйозна проблема, з якою лісівникам боротися стає дедалі важче. Незважаючи на неодноразові звернення працівників державної лісової охорони ДП «Брустурянське ЛМГ» про недопустимість засмічення лісових масивів побутовими відходами, жителі області продовжують вивозити сміття у ліс.
Згідно ст. 73 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Засмічення лісів відходами» передбачено накладення штрафу на громадян від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від 10 до 20. Згідно ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель» передбачено накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ці штрафи мають право накладати органи державного контролю за використанням і охороною земель та органи в сфері екології та природних ресурсів (статті 238-1, 242-1 КпАП).
Завдавання шкоди навколишньому середовищу карається законом. Проте фактично ця система штрафів існує лише на папері. Дуже рідко можна спіймати порушника на місці «злочину», а також довести що адміністративне правопорушення скоїв саме він.
Тож найчастіше так і виходить: сміття в лісі – виникають запитання до лісівників. Але ж лісівники – не єдині землекористувачі і не мають відповідати за всі сміттєзвалища в лісах чи зелених насадженнях.
Ніхто не звільняв сільські та селищні ради від обов’язку тримати в належному стані ввірені їм території поза межами населених пунктів. Прибирання сміття у приміських лісах покладене на органи місцевого самоврядування, які теж не квапляться наводити лад. Те ж саме стосується і служби автомобільних доріг, яка згідно встановленого законодавства повинна слідкувати за порядком вздовж трас, узбіч та автомобільних доріг (залежно від категорійності, дорожники повинні прибирати територію до 11 метрів від осьової лінії дороги).
Окрім свого головного завдання – лісовідновлення, лісівники зазвичай ще й очищають лісі від побутових відходів. На одного лісівника припадає тисячі гектарів лісу, прибирати який від постійних сміттєзвалищ при всьому бажанні просто неможливо. Акції з прибирання довкілля за участю небайдужих представників громадськості проводяться регулярно. Адже засмічення лісових масивів не припиняється в жодну пору року.
Тому виникає логічне запитання: щоб не обурюватися через сміття на кожному кроці, може треба просто не смітити і долучатися до європейської моди на чистоту та свідому екологічну поведінку?
Також нагадуємо, що період розкладання пластику понад 400 років. Учень канадської середньої школи отримав штам мікроорганізмів знищують пластмасу. Перша в світі вільна від поліетиленових пакетів зона з’явилася в 2004 році в Австрії. У Кенії за використання пластикових пакетів вам загрожує тюремне ув’язнення терміном до чотирьох років. У Франції накладено заборону на використання пластикового одноразового посуду. Натомість пластикової була розроблена їстівна екологічна упаковка з водоростей. Пластиковий стаканчик від йогурту витримує температуру до 100 ° С.
Тому закликаємо усі відповідальні служби й кожного жителя області долучитися до прибирання зелених зон, лісів та провести благоустрій прилеглих територій!
Прес-служба Закарпатського ОУЛМГ
clipnews