13 березня: це цікаво знати

«Серед чорної мли, коли помітно вогник, — то щастя»
Сава Божко (репресований у 30-ті прозаїк)

За церковним календарем 13 березня вшановують преподобного Василія, священномученика Арсенія, преподобного Кассіана, мученика Протирія, преподобних жон Марину і Кіру.

Василь Сповідник, Василь Капельник, Василь Теплий — так називали день преподобного Василя сповідувача. У народі помічено, що цей день завжди буває теплим, щоправда, і дощ може бути, але це хороша прикмета: на багатий врожай і хороше літо.

Наші пращури в цей день спостерігали, як тануть круги навколо дерев, по цьому судили про весняну погоду: круті краї, крута і весна буде, пологі — весна буде затяжною. 13 березня вважається астрономічним рубежем зими і літа.

Іменинниками 13 березня є:
Марина, Василь, Микола, Кіра, Арсен.

13 березня народились:

1888 — Антон Макаренко, український та радянський педагог і письменник, один із засновників радянської системи дитячо-підліткового виховання.

1884 — Степан Витвицький, політичний діяч, юрист, журналіст. У 1915—1918 рр. – член редакції газети «Діло» і редактор «Свободи» у Львові.

Події 13 березня:

1639 — Кембриджський коледж (Массачусетс, США) названий Гарвардським за ім’ям Джона Гарварда. Гарвард — приватний університет в Кембриджі. Це найстаріший діючий вищий навчальний заклад в США. Гарвард має четверту за числом книг бібліотеку у світі (після Британської бібліотеки, Бібліотеки конгресу США, і Національної бібліотеки Франції) і найбільший у світі бюджет серед академічних установ, що досягає 29,2 мільярдів доларів на рік (станом на 2006 рік).

1669 — Підписані Глухівські статті — договір про права українських козаків, укладений між Москвою та козацькою старшиною.

1781 — Вільям Гершель відкриває Уран, сьому планету Сонячної системи.

1809 — Сер Джордж Гордон зайняв місце в британській Палаті лордів як лорд Байрон.

1881 — народоволець Гнат Гриневський підірвав бомбою карету з царем Олександром ІІ, який того ж дня помер.

1913 — народився Михалков Сергій Володимирович, дитячий письменник, драматург, автор слів гімнів СРСР (1944, 1977 років ) і Росії (2000 рік). Знаменита епітафія Невідомому солдату, викладена на гранітній плиті Вічного вогню біля Кремлівської стіни: «Ім’я твоє невідоме, подвиг твій безсмертний», — також належить Михалкову. 27 серпня 2009 року на 97-му році життя Сергій Михалков помер.

1917 — До Києва із заслання повернувся Михайло Грушевський.

1938 — Російська мова введена як обов’язковий предмет для навчання у всіх школах СРСР.

1949 — У Канаді почала діяльність Українська Вільна Академія Наук.

1954 — Сформований Комітет Державної Безпеки СРСР.

1961 — «Чорний понеділок» у Києві. Більше 1500 мешканців Куренівки, а також пасажирів міського транспорту, що потрапив у зону лиха, загинули після прориву дамби в Бабиному Яру. Ще 11-12 березня 1961 року через дамбу переливалися струмочки води, що ставали дедалі сильнішими, однак заходів для термінового зміцнення дамби чи евакуації людей з небезпечної зони вжито не було. О 9.20 13 березня дамбу прорвало, і маса рідкої пульпи ринула вниз. Початкова висота валу сягала 14 метрів, а швидкість — 5 метрів за секунду. О 9.30 пульпа дісталася Куренівки та залила площу близько 30 гектарів. В районі вулиці Фрунзе висота валу зменшилась вдвічі. Поступово розріджена пульпа ставала твердою, мов каміння. Вже в такому вигляді висота цієї маси місцями досягла трьох метрів. Потік перевертав і відносив автомобілі, автобуси, трамваї, валив стовпи електричних мереж, рвав дроти. Один з автобусів зіткнувся з вантажівкою і запалав. Пульпою було практично повністю знищено трамвайне депо ім. Красіна, кілька десятків його працівників загинули. Куренівська катастрофа знищила 22 приватних одноповерхових будинки, 5 двоповерхових, 12 одноповерхових будинків державного фонду, два гуртожитки.

1997 — Україна та НАСА підписали договір про політ у космос українського космонавта. Ним став Леонід Каденюк.

«Рідна країна»

clipnews