Боржавський хребет на Закарпатті мають намір забудувати вітровими станціями. Екологи проти

У соцмережах виник новий скандал щодо можливої забудови вітровими станціями найгарнішого гірського хребта на Закарпатті — Боржавського.

На своїй сторінці у Facebook активіст Андрій Когут написав про наміри турецьких інвесторів фактично забудувати весь хребет 140-метровими вітряками. Когут також порахував, що тепер значно впадуть доходи від туризму. Вітряки також унеможливлять на Боржавському хребті займатися парапланеризмом.

Більшість коментарів під цим дописом були негативними. Екологи та громадські активісти виступають категорично проти такої забудови. Мова йшла про знищення туристичної інфраструктури та заподіяння шкоди довкіллю. До вітряків планується побудувати по хребту гір широку дорогу, також поруч із вітряками не можна буде збирати гриби та ягоди. Піднімалося також питання легітимності такої забудови, адже на реалізацію подібного проекту потрібно дуже багато дозвільних документів і плюс згода місцевої влади та громади.

Андрій Когут також написав, що будівництвом вітряків буде займатися фірма «Атлас воловець енерджи», код єдрпоу 41074414, квед 42.22 — будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій, керівник — Тімченко Катерина Борисівна. Адреса 89100, Закарпатська обл., Воловець, вулиця Пушкіна, 7.

Форма власності: недержавна власність
Розмір статутного капіталу: 1 323 641,50 грн.
Перелік засновників юридичної особи: ТОВ «Енерджи девелопмент Юкрейн» — 100,00 %.
Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) — Їлмаз Деніз Гаріп.
Адреса засновника: Туреччина, місто Ізмір, вулиця 1753, будинок 16, квартира 2.

Згодом під тим таки дописом Андрія Когута появився допис Святослава Жмуцького, представника компанії, яка будуватиме вітряки.

Він зокрема написав: «Я є представником турецької компанії, яка планує будувати вітрову електростанцію на полонині Боржава. Наразі за оформлені земельні ділянки, які ми орендуємо як землі енергетики, сплачуємо у бюджет Воловецької селищної ради 600 000 грн. за кожний рік. Тому місцева громада зацікавлена у даному проекті, а також і в тому, що цього року будемо розширювати дорогу, якою користуватимуться всі місцеві жителі та туристи.

Наша компанія готова до діалогу зі всіма зацікавленими сторонами. Ми проводили відкриті громадські слухання у кожній сільській та селищній радах із оголошеннями у газетах.

ЄС та США встановлюють вітрові генератори поруч фермерських будівель та споруд і вже давно доведено, що ефект від вітрової турбіни впливає тільки на птахів і кажанів у місцях перельотів (зараз у нас тривають дослідження Науково-дослідницького центру з перельоту птахів і кажанів).

Хочу вас попросити вести діалог чесно і прозоро, оскільки коли хочемо в Україну залучати іноземні інвестиції, то всі кажуть, що це необхідно, але коли мова йде про численні дозвільні процедури, які ми проходимо вже понад рік, то всі думають потім, що прийшли «бусурмани» і вкрали полонину Боржаву.

Я — прихильник тільки «зеленої» енергетики (вітрової, сонячної та біоенергетики), тому і займаюся цією справою вже 12 років. Щодо туристів, то погляньте приклад Данії, яка почала розвивати вітрову енергетику ще з 1970-х років, і ця країна є взірцем охорони природи та ландшафту».

Після цього коментаря представника компанії, дописувачі соцмереж ще більше обурилися. Здебільшого коментарі були про те, що відбувся звичайний підкуп громади і про те, що навіть земельна оренда в розмірі 600 000 грн. на рік — це замало. Дописувачі були категорично проти того, щоб забудовували вітряками саме Боржавський хребет, який є неймовірно гарним. Турецька компанія могла би пошукати інші місця і їх є достатньо, — писали коментатори. Були і такі коментарі, які закликали до активних протестів і навіть шкідництва.

Один із коментаторів розмістив дві фотографії хребта: без вітряків і як хребет виглядатиме після побудови вітряків.

Поки не відомо, яким буде продовження. Активісти та екологи налаштовані на рішучі протести. Забудовник також не має наміру відступати. Як відомо, зараз на Закарпатті є ще один неоднозначний проект, який викликав хвилю обурення — будівництво гірськолижного курорту «Свидовець». Через «Свидовець» уже навіть стався напад на журналістів.

Rionews.com.ua

 

clipnews