Чому закарпатцям відмовляють у призначенні субсидії?

З цього приводу міністр соціальної політики Андрій Рева відверто заявляє, що така тенденція є цілком нормальною. «При зростанні кількості субсидіантів у країні з 1,7 млн. до 5,5 млн. хіба не повинна була зрости й кількість тих, кому відмовлять? Збільшення кількості субсидіантів відбулося майже вчетверо. А зростання відмов — удвічі. Це прийнятний показник», — цитує Реву прес-служба міністерства. 

Причини для відмов різні. Наведемо три, які на практиці найбільш поширені. 

1. Здійснення великої покупки на суму від 50 тис. гривень і більше. Зокрема це стосується випадків, вичерпний перелік яких передбачений п. 5 постанови КМУ № 848: купівля земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля чи іншого транспортного засобу, будівельних матеріалів, інших товарів довготривалого вжитку або оплата послуг (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку. 

Однак урядова постанова передбачає, що й у такому разі субсидія може бути призначена, як виняток, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та рішення райдержадміністрації чи виконкому місцевої ради або спеціальних комісій, що створюються ними для розгляду відповідних питань. Тому сам факт покупки на значну суму претендент на отримання субсидії повинен вказати в декларації, але при цьому має право додати до неї окрему заяву з клопотанням призначити субсидію, виходячи зі складних матеріально-побутових умов. У заяві рекомендується послатися на п. 5-1 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, затвердженого Постановою КМУ № 848. 

Окрім того, якщо сума 50 тис. гривень і більше була витрачена на лікування, то це теж не може стати перешкодою для призначення субсидії.

2. Ще однією причиною відмови у призначенні субсидії може стати те, що претендент на субсидію або хтось із членів його сім’ї (чи всі разом) офіційно не працюють і при цьому не отримують допомогу по безробіттю. У таких випадках передбачено, що середньомісячний дохід умовно розраховується на рівні двох прожиткових мінімумів на кожного члена сім’ї, який не працює та не отримує офіційних доходів. 

3. Також перешкодою для отримання субсидії або причиною її незначного розміру може стати велика кількість зареєстрованих у житлі осіб, які там фактично можуть і не проживати, однак за загальним правилом їхні доходи враховуються для розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї претендента на субсидію. 

Приховування відомостей про осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають у квартирі (будинку), може мати вкрай негативні наслідки. Зокрема після того, як відповідна інформація буде перевірена органом соцзахисту, отримувача субсидії можуть оштрафувати та зобов’язати повернути суму безпідставно або надмірно нарахованої суми субсидії. 

Щоб уникнути такої ситуації та в разі неможливості зняти з реєстрації «зайвих» членів сім’ї чи інших родичів, при оформленні субсидії потрібно правильно заповнити декларацію про доходи. Зокрема в розділі «склад сім’ї» потрібно обов’язково вказати родичів, котрі зареєстровані, але не живуть із претендентом на субсидію, але у примітці навпроти кожного з них слід зробити запис «зареєстрований, але фактично не проживає». Крім того до декларації треба додати заяву з клопотанням вирішити питання щодо нарахування субсидії, виходячи з кількості фактично проживаючих, а не зареєстрованих у квартирі (будинку) осіб. Орган соцзахисту не має права відмовити в розгляді такої заяви, адже це передбачено п. 7 Постанови КМУ № 848. 

Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб із числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності таких документів рішення виноситься на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. 

Таким чином, знаючи вказані нюанси законодавства та правильно заповнивши всі документи, можна убезпечити себе від необгрунтованої відмови органу соцзахисту у призначенні та виплаті субсидії. 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук, для ProZak.info

clipnews