Закарпатські рятувальники радять стерегтися сумнівного гриба…

А ще купити грибочків можна, безпосередньо на узбіччях транспортних магістралей. До слова, якщо гриб „недобрав” ядовитих речовин із ґрунту, повітря чи води в лісі (на щастя, Закарпаття – регіон відносно екологічно чистий), то він може це зробити біля дороги, „дихаючи” вихлопними газами, проїжджаючих повз транспортних засобів. На жаль, люди чомусь не хочуть вірити, що гриби які колись були їстівними, зараз, через погіршення екології, можуть стати отруйними. І тут знання професійних грибників, їх багаторічний досвід не допоможуть. Навіть їстівний гриб, що увібрав у себе увесь можливий комплекс отрути з навколишнього середовища, стає також отруйними, не поступаючись мухомору та блідій поганці.

Грибна тема перебуває на контролі фахівців оперативно-рятувальної служби‚ окрім цього профілактикою займаються й лікарі, а в навчальних закладах діти пишуть твори на цю тему. Правда, на практиці виходить інше. Складається таке враження, що люди свідомо ідуть на небезпеку самознищення.

Отож, щоб ви не стали жертвами грибів, у черговий раз нагадуємо, що за статистикою, найчастіше отруєння цими дарами лісу стається через помилкове зарахування отруйних грибів до їстівних. Однак трапляються випадки, коли люди отруюються й від вживання отруйних грибів, неправильного приготування умовно їстівних грибів, вживання старих або зіпсованих їстівних грибів.

Не потрібно збирати грибів, якщо ви не впевнені, що знаєте їх (якими б апетитними вони не здавалися), невідомі (особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення “бульба”, оточене оболонкою), з ушкодженою ніжкою, старі, в’ялі, червиві або ослизлі. Також стережіться пластинчатих грибів – отруйні гриби маскуються під них.

Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, – вони не завжди відповідають дійсності. Не варто також куштувати сирі гриби на смак.

Якщо по гриби ви ходили усією родиною, вдома ще раз перевірте гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні – викидайте.

Гриби варто піддавати кулінарній обробці в день збору. Найперше прокип’ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

Якщо ж ви відчуваєте, що все ж отруїлися, то перш за все викличте «швидку», і не очікуючи на її приїзд, почніть промивати шлунок, а по тому прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок). Після цієї процедури потерпілому можна випити міцний чай, каву, або трохи підсолену воду для відновлення водно-сольового балансу. Окрім того, якщо є можливість з’ясуйте в нього, хто разом з ним споживав гриби та проведіть відповідні профілактичні заходи.

Симптомами отруєння є: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності. Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я постраждалого, кількості з’їдених грибів.

У жодному випадку не займайтеся самолікування. Тільки кваліфікований спеціаліст здатен надати вам необхідну допомогу.

 

У ДСНС України у Закарпатській області


gribi.jpg


clipnews