Золото на Закарпатті добувають донецькі магнати

Єдиний в Україні золотий рудник розташований в селі Мужієво в Берегівському районі Закарпатської області. Тему видобутку золота з місцевих надр чиновники на початку 2000-х бадьоро відрапортували і відзначили, що видобуток з золоторудника припинений. Однак із застереженням – окремі спроби незаконного видобутку ще трапляються. У районі, де навколо чистого золота фактично крутиться життя, до цієї заяви ставляться з іронією.

Щоб побачити місцеве чудо “з чистого золота” журналісти вирушили на Берегівщину аби побачити на власні очі як виглядає зараз золоторудник і заодно поспілкувалися з місцевими жителями.

Мужіївський золоторудник – перше в Україні золоторудне підприємство. З місцевої руди видобувають золото вищої проби – 999,9. Його ще називають банківським, тому що в злитках воно потрапляє в ці фінансові установи, стабілізуючи фінансову систему України.

Золотоносне родовище близько села Мужієва вважається серед українських геологів одним з найперспективніших, попри те, що промисловий видобуток золота почався відносно недавно – за часів незалежності України.

З історичних джерел відомо, що цей благородний метал добували тут ще в 18 столітті на Великий Берегівської горе. Відомо також, що мужієвське золото добували на Закарпатті кельти і римляни. До його офіційного закриття за допомогою сучасних технологій добували більше однієї тонни благородного металу в рік.

Тільки в шахті № 2 залягають запаси руди потужністю 200-280 тис. Тонн. Глибина залягання – 180 метрів. У 2003 році на підприємстві з однієї тонни породи витягували майже 6 грамів золота. Собівартість одного грама складає на той час становила 48 гривень, підприємство, за результатами першого кварталу 2003 року, отримало понад мільйон гривень прибутку. А в 2013 отримала понад 48 мільйонів гривень. А якщо врахувати “приховані” заробітки і відкати від видобутку, то виходить дуже пристойна сума.

Протягом 2000 року та на початку 2001 року Мужіївський золотополіметалічний рудник простоював. На будівництво другої черги виробництва в 2006 році – збагачувальної фабрики – було виділено 11 мільйонів гривень. Потім же за однією з версій, мала продуктивність і невисокі ціни на драгметалів зробили підприємство нерентабельним. За іншою – компанія збанкрутувала через підступи рейдерів, які вирішили прибрати до рук родовище. До цього варіанту схилялися ліквідатори “Закарпатполіметали” – компанія, яка викупила борги підприємства, сподіваючись на відновлення золотодобування. 30 грудня 2011 року, закарпатський обласна рада прийняла рішення погодити клопотання публічного акціонерного товариства “НАК” Надра України” щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою розробки Мужіївського золоторудника. Мета практично була досягнута. Потім за чітко налагодженою в 90-х роках схемою оберти видобутку золотої руди спустили до нуля, підпріємтсво збанкрутувало і його і продали “за копійки”. За рядом “договірних” судів майно підприємства “Закарпатполіметали”, землі і навіть хвостосховища із залишками руди, були передані в приватні структури, близькі до колишнього міністра МВС Віталія Захарченка.


Після закриття рудника у місцевого бюджету залишилося зовсім небагато джерел доходу: плата за оренду землі та податки. Заробітки від туризму невеликі, так що їх в розрахунок не беруть. Близько сотні жителів села втратили роботу, причому нову знайшли ще не все – ці люди сподіваються на відновлення роботи рудника. Хоча і його майно потихеньку розкрадається. Та й боргів перед людьми які до сих пір рахуються на його балансі. Але як стверджують місцеві жителі, то в рудниках все-таки видобувають золото в місцевих копанках.

clipnews