Робота на випробувальний термін, де можливе шахрайство

Багато випускників факультетів туризму, готельно-ресторанного бізнесу, пробують працювати та закріпитись на тих чи інших підприємствах туризму: туроператори/турагенти, заклади харчування. розміщення, турбази і т д.


Не секрет, що підприємства індустрії туризму, через ті чи інші обставини зацікавлені приймати працівників на офіційну роботу не офіційно, тобто платити зарплату в конвертах. Це стосується, як роботи в офісі, так і на різних лініях обслуговування (супровід груп, екскурсоводи та інший кваліфікований, чи не кваліфікований персонал).Де ризики, та можливі форми шахрайства?


Будь якого молодого спеціаліста, приймають на випробувальний термін. Це поняття кожен розуміє по своєму. Хтось справедливо, хтось корисливо.


На початковому етапі, це як правило робота на випробувальному терміні, без оформлення трудової книжки є найпоширенішим порушенням права претендента на роботу. Приймаючи на роботу працівника, багатьом фірмам вигідно експлуатувати претендента безкоштовно.  Цей термін може тривати до 2-3 місяців.


Якщо працівник, який працює на випробувальному терміні, працює нелегально (не офіційно), без трудової книжки, без наказу про прийняття на роботу, узгодження посадової інструкції, знайомства з правилами роботи, технікою безпеки (у всіх документах має бути підпис претендента) то він не має жодних прав. Тобто, власник, через 1-2-3 місяці може сказати – ви нам не підійшли, та не оплатити йому за роботу. В туризмі, інколи це може бути сезон, а далі працівник просто не потрібен.


Інша схема полягає в тому, що працівнику обіцяють певну суму коштів, але постійно затримують виплату праці. Затримка може тривати до 2-х місяців. Результат, довго працювати безкоштовно ніхто не буде, витративши свій час працівник звільниться, та не отримає гроші. Оскаржувати дії власника/директора перспектив нема, бо нема трудового договору.Як захистити себе від такого шахрайства при працевлаштуванні на роботу?


По перше, треба вимагати, щоб був укладений трудовий договір, угода про прийняття на роботу. Навіть коли це сезонна робота, на 2-3місяці. В договорі повинні бути прописані умови, які влаштовують обидві сторони, та прописані в наказі/розпорядженні. Це гарантуватиме права та визначатиме обов’язки працівника. Навіть, якщо це випробувальний термін.


Це важливо. Робота в період випробувального терміну повинна бути оплачена відповідно до штатного розкладу.


У підприємствах, де використовують  сумнівні схеми працевлаштування, як правило висока текучість кадрів. Це може стати індикатором для пошукача.


Тож гарного вам старту в кар’єрі.Олександр Коваль, факультет туризму УжНУ

clipnews