Свято і будні Ужгородського карного розшуку

З журналістами зустрілись перший заступник начальника – начальник кримінальної міліції Ужгородського МВ УМВС України в Закарпатській області майор міліції Володимир Михайлович Кувик та начальник ВКР міського управління майор міліції Володимир Іванович Улинець. Вони й розповіли про специфіку роботи та професійні здобутки ужгородських розшуковиків.


На сьогодні, робота підрозділу карного розшуку Ужгородського МУ УМВС України в Закарпатській області організована та здійснюється по зонально-лінійному принципу. Територія обласного центру поділена на 4 території обслуговування. ВКР складається з 4 груп, які забезпечують роботу по 4 основним лініям:


– розкриття тяжких і особливо тяжких злочинів проти особи, протидія груповій злочинності, незаконному обігу вогнепальної зброї, вибухових речовин і наркотичних засобів^


– розкриття злочинів, пов’язаних з незаконним заволодінням автотранспорту або з крадіжками з них^


– розкриття квартирних крадіжок^


– розшук обвинувачених, підсудних, або осіб, які ухиляються від відбування кримінального покарання, безвісно зниклих осіб.Станом на переше квітня 2011 року в Ужгородському МУ УМВС по лінії карного розшуку зареєстровано 359 злочинів (у 2010р. – 293). Із них 115 – тяжких та особливо тяжких (у 2010р. – 145):


вбивства – 2 (розкриті)^


– 1 тяжке тілесне ушкодження (розкрито)^


– 1 тяжке тілесне ушкодження (ТТУ), що спричинило смерть потерпілого (розкрито)^


– 1 розбій (розкритий)^


– 14 грабежів (розкрито)^


– 16 шахрайств (розкрито 3, за іншими фактами ведеться перевірка)^


– крадіжки усіх форм власності – 189 (розкрито 168, інші перебувають на стадії розслідування)^


– крадіжки із квартир – 20 (розкрито 16, інші перебувають у стадії розслідування)^


–незаконне заволодіння автотранспортом – 6 (розкрито 5, за останнім фактом проводиться розшукова робота)^


–незаконне поводження зі зброєю – 5 (розкриті усі)


Крім того розшукано 17 осіб, які ухилялися від суду та слідства, встановлено місце перебування 4 осіб, безвісти зниклих.


Ужгородськими оперативниками розкрито також 31 злочинів минулих років (один із них – замах на вбивство).


Відсоток розкриття у 1-му кварталі п.р. на 27, 2 % більший, ніж за аналогічний період минулого року.


Із історії створення карного розшуку:


Карний розшук – колиска сучасних оперативних служб.


Все почалося у далекому 1919-му, коли 15-го квітня Раднарком УРСР прийняв Декрет «Про організацію судово-карного розшуку». Цей день і став відправною точкою в сучасній історії служби. При контрольно-слідчому відділі Народного Комісаріату Юстиції було створено секцію судово-карного розшуку. Починаючи з 1930 року, міліція і карний розшук підпорядковувалися Об’єднаному Державному Політичному Управлінню (ОДПУ).


Під час Великої Вітчизняної війни та в повоєнні роки ситуація для органів внутрішніх справ була дуже складною. Адже правоохоронцям доводилося воювати на так званому «другому фронті», де ворогами були не фашисти, а «свої» розбійники, грабіжники та мародери. Це, в свою чергу, вимагало реформування міліції. Одним із основних кроків на шляху до цього стала V сесія Верховної Ради СРСР, на якій у березні 1946-го прийняли рішення про перетворення РНК у Раду Міністрів. У зв’язку з цим НКВС «переформатували» в МВС СРСР. У тому ж році, відділ карного розшуку ГУМ МВС стає відповідним Управлінням. Відтак зросла й кількість особового складу, в тому числі у низинній ланці за рахунок демобілізованих військових.


Та невдовзі, через три з половиною роки, у жовтні 1949-го, міліцію передали в підпорядкування Міністерства державної безпеки (МДБ). В Головному управлінні міліції було створено три підрозділи: управління міліцейської служби, управління боротьби з розкраданням соціалістичної власності та спекуляцією, а також управління карного розшуку.


Нині карний розшук є складовою частиною кримінальної міліції, у положеннях якої зазначено, що кримінальна міліція займається попередженням і розкриттям тяжких злочинів шляхом оперативно-розшукових заходів, які проводять її структурні підрозділи: карний розшук (КР), боротьби з незаконним обігом наркотиків (БНОН), боротьби з економічними злочинами (БЕЗ), кримінальної міліції у справах дітей (КМСД). Їм у цьому сприяють, виконуючи спеціальні завдання, підрозділи кримінального пошуку, експертно-криміналістичної та оперативно-технічної служб.clipnews