У період між 11 і 15 квітня до Києва з робочим візитом прибуде глава російського уряду Володимир Путін. У нього заплановані зустрічі з президентом Віктором Януковичем і прем’єром Миколою Азаровим, а також участь в засіданні міжурядового комітету українсько-російської міждержавної комісії.
Головною темою переговорів стане пропозиція російської сторони відмовитись від створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та Євросоюзом та приєднатись натомість до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану.
“В ході цього візиту тема наслідків для України від створення ЗВТ буде головною”, – розповіло інформоване джерело виданню “Коммерсант-Украина”.
Москва підтверджує схвильованість ходом переговорів між Києвом та ЄС і погрожує закрити доступ на російський ринок низки українських товарів. “Якщо Україна створить зону вільної торгівлі з Євросоюзом, то європейські товари підуть на російський ринок. А ми не можемо цього дозволити і будемо вимушені почати вибудовувати кордон, інакше нас завалять цими товарами”, – заявив в ході недавнього візиту в Мінськ прем’єр-міністр РФ Володимир Путін.
Водночас, за наявною інформацією, російський прем’єр не має наміру обмежуватися погрозами і готовий запропонувати Україні компенсаційний пакет в обмін на її згоду приєднатися до Митного союзу. “Це не обов’язково буде тільки фінансова компенсація. Україну може зацікавити і коригування деяких тарифних позицій”, – підкреслило джерело видання.
Щоб мінімізувати наслідки для Києва від перегляду його зобов’язань перед Світовою організацією торгівлі, що неминуче станеться при приєднанні до МС, члени союзу готові знизити свої імпортні мита. Не виключено, що Путін також надасть пропозиції про співпрацю в нафтогазовій галузі.
Проте експерти вважають, що Москва почала тиск на Україну надто пізно, і сьогодні, коли переговори Києва і Брюсселя близькі до завершення, знайти аргументи для “розвороту” України росіянам набагато складніше, ніж, наприклад, рік тому.
Росія запропонувала свій варіант обґрунтування рішення Києва про необхідність інтеграції в МС. “Ми виходимо з того, що ці формати (МС і ЗВТ) один одному не суперечать. Можливий вступ України в Митний союз на певному етапі навіть прискорив би укладання договору з Євросоюзом”, – заявив раніше віце-прем’єр РФ Ігор Шувалов.
Втім, у Брюсселі категорично спростовують аргументи росіян. “Буде вкрай складно, якщо взагалі можливо, продовжувати переговори у разі, якщо ви приєднаєтеся до Митного союзу з країнами, які не лібералізували торгові відносини з ЄС”, – заявив офіційний представник Євросоюзу з питань торгівлі Джон Кленсі.