Знову спалахнула африканська чума свиней

Спочатку року в наших сусідів зафіксовано кілька десятків спалахів цієї небезпечної для свиней хвороби. Цьогоріч її виявили в мисливському господарстві Березівського лісництва Камен-Шахтинського району Ростовської області (неподалік українського кордону). Вірус африканської чуми свиней підтвердили лабораторно і в дикій фауні – трупи диких кабанів яких знайдено на території лісництва. Тож у прикордонній зоні ввели надзвичайний стан, навколо вогнища встановили карантинні пости, організували обходи та інфікування населення. Але є реальна загроза потрапляння вірусу й на українську територію. Адже одинадцять трупів диких кабанів, знайдених на території згаданого району Ростовської області, знаходилися у лісництві Березовське, що за 22 кілометри від українського кордону і межує із Свердловським районом Луганської області.

Вірус африканської чуми свиней – це інфекційне, висококонтагіозне захворювання, яке дуже швидко поширюється і є смертельно небезпечним для свиней. У тварин підвищується температура тіла, вони відмовляються від їжі, зариваються у підстилку, страждають на діарею, з ніздрів тварин з’являються пінисто-кров’янисті виділення, крововиливи на шкірі тощо.
Проблема полягає в тому, що досі не створено вакцини проти цього вірусу. Раніше від нього потерпали тварини лише на Африканському континенті. У 1957 році чума з’явилася на Європейському континенті: в Португалії, Іспанії, Франції, Італії, далі охопила кавказькі республіки. На території України перші спалахи чуми зафіксували у 1977 році. Тоді внаслідок “нападу” вірусу довелося знищити понад 400 свиней.
Зважаючи на територіальну близькість з Росією, теперішня ситуація є надзвичайно небезпечною. Зокрема, небезпека полягає у тому, що наші сусіди з Ростовської області прийняли рішення на засіданні надзвичайної протиепізоотичної комісії проводити масові відстріли в лісових угіддях диких кабанів. Після таких заходів можлива миттєва міграція дичини в лісові угіддя Україні. Адже, як відомо, за світловий день дикий кабан може переміщатись на відстань до сотні кілометрів.
Щодо попередження випадків розповсюдження хвороби свинокомплекси терміново потрібно перевести на закритий режим роботи, відновити діяльність санітарних пропускників, пароформалінових камер, дезинфікуючих бар’єрів. При цьому працівники повинні бути забезпечені спеціальним одягом, а комплекси слід знезаражувати. Господарям потрібно своєчасно повідомляти ветеринарних фахівців щодо проявів захворювання або інші відхилення стану свинопоголів’я.
Носіями вірусу можуть бути і дикі кабани, і птиця, і кліщі, і комарі. Зважаючи на цей факт, у Луганській, Харківській та Донецькій областях проводиться відстріл диких кабанів – розрідження популяції.
Згадані джерела – не єдиний шлях поширення вірусу. Чума може передаватися і через шматок сала або м’яса хворої тварини. Тому треба посилювати митний контроль і ввести заборону ввезення м’ясопродуктів з Російської Федерації.
На території області спільно з головами Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при райдержадміністраціях та міськвиконкомах слід дотримуватись відповідних заходів, затверджених на засіданні при обласній Державній адміністрації від 17 січня 2011 року. Спільними силами з органами місцевого самоврядування, райміськуправліннями ветеринарної медицини, відділами головних управлінь МВС України в Закарпатській області, СЕС проводитимуться спеціальні заходи щодо недопущення реалізації тваринницької продукції у невстановлених місцях, стихійних ринках тощо. Спеціалісти активізують роз’яснювальну роботу серед населення щодо профілактики африканської чуми свиней.
З цього приводу начальник УМВС краю полковник міліції Віктор Русин підписав відповідне розпорядження “Про проведення заходів щодо забезпечення стабільної епізоотичної ситуації на території області”. Згідно з ним затверджено низку заходів, які б мали попередити випадки поширення цієї небезпечної хвороби серед свиней на території області.
Володимир ЛУЦАК,
начальник відділу ветеринарної міліції УМВС


clipnews