В Ужгороді “заборонені” проліски традиційно можна купити біля пішохідного мосту

У Києві найпопулярнішою квіткою цієї весни виявився тюльпан. Через відносно невисоку ціну ця квітка на початку весни користується неабияким попитом. Середня ціна одного тюльпана «на руках» складає 8-10 гривень, дорожче у кіосках – 12-15 гривень. Найбільші «конкуренти» тюльпанів – проліски та підсніжники – цього року із Києва зникли. За реалізацію цих рідкісних квітів доводиться платити високі штрафи. Хоча в регіонах букет підсніжників доступний у продажу по 3-5 гривень.

Цього року до 8 березня кияни купують тюльпани, іриси і нарциси, говорять тутешні торговці квітами. За одну квітку потрібно заплатити близько десяти гривень. Дешевше – за п’ятірку – можна купити букет вербових котиків, але вони популярнішими будуть перед Великоднем. Котики у столичних підземних переходах – “імпортні”, їх привозять із південних областей, де тепліше.
Раніше високу конкуренцію тюльпанам складали первоцвіти, які занесені до Червоної книги, а отже, за їхнє комерційне розповсюдження штрафували. Цього року в лютому та березні столичні природоохоронці провели кілька рейдів. Якщо в минулі роки за один виїзд екологи вилучали у браконьєрів близько 50 тисяч зрізаних рослин, то цьогоріч під час планових рейдів природоохоронці не зловили жодного торговця, розповідає Володимир Борейко, директор Київського еколого-культурного центру.

“Взагалі, за останні сім років обсяги продажу зменшились у 25-50 разів”, – додає він.
Що далі від столиці, то більше первоцвітів на продаж – еколог.

Однак, така ситуація – тільки у тих містах, де громадські організації активно проводять роботу щодо припинення незаконного продажу рідкісних квітів, зокрема у Сімферополі, Донецьку та Дніпропетровську, зауважує Борейко.
А от в Чернівцях цими днями “незаконний” букет можна купити за три гривні, у Хмельницькому – за 5-10.

В Ужгороді проліски вже традиційно можна купити біля центрального пішохідного мосту. Міліція розганяє торговців, але ті повертаються, зазначає тамтешній житель Олександр Кіпа. За його словами, цього року первоцвіти коштують 3-4 гривні за букет. Минулого року, згадує ужгородець, за букет платив дешевше – брав багато.

“Минулого року я таких букетиків штук тридцять купив, склав один букет. Дарував мамі, бабусі і хрещеній, – розповідає Олександр. – Цього року дарувати буду, але вже не підсніжники”.
Природоохоронці зазначають: звести нанівець незаконну торгівлю первоцвітами можна тільки великими штрафами. Представники Еколого-культурного центру підрахували: за чинним законодавством, на продавця за незаконну торгівлю первоцвітами можна накласти штраф до 20 тисяч гривень.

Радіо “Свобода”

clipnews