Вперше експериментально інфекційну природу туберкульозу довів німецький лікар Вільмен. У 1865 році йому вдалося заразити тварин і викликати у них розвиток туберкульозу. Його роботи не були визначні, але пошуки збудника туберкульозу тривали. Лише 24 березня 1882 року в Берліні у невеликій аудиторії на 27 місць проходило засідання членів фізіологічного товариства, на якому були присутні найвидатніші представники науки. Ось тут німецький лікар Роберт Кох доповів, що йому вдалося відкрити збудника туберкульозу. Це була одна з найвідоміших дат в історії медицини, яка вважається днем блискучої перемоги Коха в науці, днем, коли відкрилась нова сторінка історії боротьби з туберкульозом.
З тих пір 24 березня відзначаємо як Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У цей день ще раз хочеться нагадати, що туберкульоз нині є страшною загрозою для людства. Від цієї недуги в цілому світі помирає більше хворих, аніж від усіх інфекційних та паразитарних хвороб разом узятих.
Щорічно у світі захворюють на туберкульоз від 7 до 10 млн. людей, у тому числі 4-4,5 млн. із бактеріовиділенням, і помирає від нього приблизно 3 млн. дорослих осіб, і майже 300 тис. дітей.
Погіршення епідеміологічної ситуації з туберкульозу в Україні обумовлено перш за все соціально-економічними факторами — значне погіршення життєвого рівня більшої частини населення, економічна нестабільність, міграція населення, зменшення фінансування фтизіатричної служби.
Носієм туберкульозу є хвора людина або тварина з відкритою формою легеневого туберкульозу. Такий хворий за добу може виділити з харкотинням 15-20 млн. мікобактерій туберкульозу.
Зрозуміло, що найбільш небезпечною для оточуючих є хвора людина з наявністю хронічного легеневого туберкульозу з кавернами та виділенням мікобактерій. Встановлено, що захворюваність серед осіб, які знаходяться в постійному контакті з хворим, у 6-8 разів вище, ніж в інших. Особливо небезпечне зараження для дітей та підлітків, схильних до різних інфекційних захворювань, у тому числі і до туберкульозу.
Слід пам’ятати, що виникнення туберкульозу та його розвиток залежить від зараження збудником хвороби, тобто від проникнення хвороботворних мікроорганізмів у внутрішнє середовище людського організму та їх розмноження. Розвиток захворювання залежить від стану захисних сил організму. При високій опірності, незважаючи на зараження, хвороба може не розвинутись. Запобігання і профілактика туберкульозу серед здорового населення включає в себе насамперед обов’язкове проведення профілактичних щеплень проти туберкульозу — вакцинації БЦЖ при народженні, та ревакцинації БЦЖ у 7 та 14 років дітям і підліткам з від’ємною реакцією Манту з 2 ТО ППД-Л.
Для раннього виявлення безсимптомних проявів захворювання всім дітям, починаючи з дванадцятимісячного віку щорічно до 14 років проводиться постановка туберкулінових проб (проба Манту).
Для раннього виявлення туберкульозу в дорослих — проводиться бактеріоскопія харкотиння на мікобактерії туберкульозу. Цей метод являється найдешевшим і найдоступнішим. Другим методом своєчасного виявлення патологічних змін у легенях та туберкульозу є флюорографічне обстеження всього дорослого населення, починаючи з п’ятнадцятирічного віку 1 раз на рік. До групи ризику з туберкульозу відносяться особи з хронічним бронхітом, цукровим діабетом, виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки, особи з тривалим вживанням кортикостероїдних препаратів, курці, наркомани, алкоголіки та сезонні працівники. Ця категорія осіб флюорографічно повинна обстежуватись щорічно.
Слід наголосити, що глибоко помиляються ті, які вважають себе здоровими, свідомо ігноруючи флюорографічний огляд. Якраз у цій категорії “здорових” найчастіше виявляються занедбані форми туберкульозу. Кожна людина повинна свідомо дбати про своє здоров’я і знайти вільний час відвідати поліклінічне відділення та пройти флюорографічний огляд. Цей метод дає можливість виявити початкові зміни легеневих захворювань та туберкульозу.
Тепер це захворювання виліковне, але головне полягає в тому, щоб його виявити своєчасно і без ускладнень, тоді і лікування є ефективним.
Юрій БАЛАНДА,
лікар-фтизіатр.
“Верховина”