Президент США Барак Обама поставив ультиматум Муаммару Каддафі, вимагаючи негайного припинення вогню, відведення військ від Бенгазі, при цьому пообіцявши не починати сухопутну операцію на території арабської республіки.
За словами Обами, Каддафі має припинити насильство по відношенню до своїх співгромадян і відвести війська від Бенгазі, що стало оплотом повстанського руху.
“Ці умови не обговорюються”, – відзначив Обама. Якщо Каддафі не виконає вимоги резолюції Радбезу ООН, до правлячого режиму будуть застосовані “військові дії”.
При цьому, Обама підкреслив, що США не планують вводити війська на територію Лівії. “Сполучені Штати не збираються вводити наземні війська до Лівії”, – сказав Обама.
У той же час у Європі починається підготовка до військової операції проти правлячого в Лівії режиму Муамара Каддафі. У п’ятницю, 18 березня, Данія та Бельгія запросили дозволу у своїх парламентів на використання військових в операції в арабській республіці.
Бельгійські ВПС і бойові кораблі готові взяти участь у військовій операції в рамках НАТО в Лівії, рішення про яку має бути прийнято в найближчі години, заявив в.о. прем’єр-міністра Бельгії Ів Летерм в парламенті країни.
“Уряд ухвалив сьогодні рішення надати НАТО бельгійські літаки F-16 і десантні кораблі, які готові взяти участь в операції щодо Лівії у відповідності з виконанням резолюції 1973 РБ ООН”, – заявив чиновник.
Влада Данії при цьому також запросила у свого парламенту дозвіл на участь країни у військовій операції без офіційного рішення НАТО.
“Сподіваюся, сьогодні ми впишемо новий рядок в історію Данії… Оскільки офіційне рішення НАТО про введення в Лівії забороненою для польотів зони може зажадати часу, Данія йде вперед”, – наголосив прем’єр Данії Ларсом Локке Расмуссен.
Він відзначив, що “датська історія і датські цінності” виправдовують тимчасову участь Данії в операції поза НАТО.
Британські та французькі винищувачі можуть найближчим часом отримати завдання патрулювати повітряний простір Лівії, що має стати політичним сигналом Каддафі. Про це повідомило джерело у дипломатичних колах Франції.
У той же час канцлер ФРН Ангела Меркель виключила можливість участі військовослужбовців бундесверу в бойовій операції в Лівії.
“Німеччина не братиме участь у військових заходах”, – заявила Меркель
Коментуючи рішення Німеччини утриматися при голосуванні в Раді Безпеки ООН за резолюцією по Лівії, яка дозволяє використання сили щодо цієї північноафриканської держави, канцлер сказала: “Не потрібно плутати це рішення з нейтралітетом”.
За її словами, Німеччина “безмежно розділяє” цілі, на досягнення яких спрямована ця резолюція. “Необхідно зупинити війну, яку диктатор веде проти власного народу”, – зазначила Меркель.
Як відомо, у ніч на п’ятницю Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію з вимогою негайного припинення вогню в Лівії. Документ закріплює за світовим співтовариством право застосувати будь-які заходи для недопущення насильства щодо мирного населення Лівії, за винятком наземної операції.
Держсекретар США Гілларі Клінтон заявила в п’ятницю, що прийняття Радою безпеки ООН резолюції по Лівії є лише одним із кроків щодо вирішення проблеми. Вона назвала головною метою чинення тиску на Муаммара Каддафі з метою його усунення від влади.
У суботу в Парижі о 14:30 за Києвом має відбутися нарада, в якій візьмуть участь генсек ООН Пан Гі Мун, представники Євросоюзу, Ліги Арабських держав і Африканського союзу.