Керівництво в’язниць змушує засуджених працювати, проте платить їм копійки, а прибуток кладе до своєї кишені.
У 10-градусний мороз в’язнів в українських тюрмах змушують по коліна в воді колоти кам’яні брили вручну, або у затхлих цехах цементувати легені кам’яним пилом чи лушпайками проса.
Вязнів, які відмовляються ставати туберкульозниками, а ще гірше – скаржаться на начальників – показово карають. Зокрема, так вчинили з засудженим громадянином Афганістану, котрий розповів “Грошам” скільки заробляє його зона, за що одразу ж і був побитий.
Тюремна служба спростувала це, але показати журналістам в‘язня не може другий місяць поспіль.
Журналісти побували у Бердичеві Житомирської області. Це місто відоме однією з найсуворіших тюрем в Україні.
Бедичівський виправний заклад №70 це – не лише колонія, а й підприємство з величезними заробітками. Ця колонія заробляє на паркеті, меблях, огорожах, тротуарній плитці й навіть оренді крана та екскаватора. Але дохід показує лише у 300 тисяч.
Більше, як каже начальник, забороняє закон.
“Що стосується 70-ї установи, то це у межах 300 тисяч гривень. Відповідно до Закону державне підприємство не має на меті отримання прибутку”, – каже начальник колонії Олександр Доробалюк.
Якщо прибуток перебільшує 300 тисяч, він йде на потреби підприємства, заявили у колонії.
Натомість, екс-засуджений Володимир Істомін стверджує, що всі гроші йдуть начальнику колонії.
Про таку ж ситуацію розповів Юрій, екс-засуджений колонії №57(Горлівка). На тюрмах заробляють і у сусідньому Донецьку, та й в інших регіонах, наприклад, у Харкові, чию 25-ту зону вважають найприбутковішою в Україні, або Полтаві, де в’язні отримують зарплату по 30-40 гривень на місяць.
TSN.UA