Всі ми розуміємо, що медицина в занепаді. Недостатність її фінансування призвела до кризи, вихід з якої уряд держави вбачає у реформуванні галузі.
Поки що немає конкретних методичних розробок, нормативно-правової бази, через що населення, медичні працівники не обізнані з ходом реформи. Відділ охорони здоров’я РДА розпочинає цикл роз’яснюючих матеріалів, пов’язаних з реформою охорони здоров’я.
До розмови ми запросили начальника відділу охорони здоров’я РДА Оксану МАРШАЛИК:
— Почну з того, що всі маємо розуміти, що це питання не одного дня і воно у компетенції не тільки медичних працівників, а й представників влади та самого населення. Не секрет, що існуюча система охорони здоров’я в Україні в цілому не здатна задовольнити потреби населення у медичній допомозі, забезпечити доступність і якість медичних послуг. Основним чинником такої ситуації є погіршення показників стану здоров’я людей, скорочення очікуваної тривалості життя тощо. Існуюча система є високозатратною і малоефективною.
Загалом, станом справ у медичній галузі не задоволені як пацієнти, так і самі медики, органи управління охорони здоров’я, влада.
Вихід з даної ситуації уряд вбачає у проведенні широкомасштабних і компетентних реформ, які потрібні для досягнення поставленої мети, визначення якої у компетенції уряду держави.
В Закарпатській області затверджено план-графік реформування медичної галузі на 2010-2014 рр.
Відповідним розпорядженням на Міжгірщині цей процес розпочався з січня п.р. На сьогоднішній день діють пілотні проекти в Донецькій, Дніпропетровській та Вінницькій областях з вивчення ефективності реформ у цілому.
Цей непростий процес передбачає зміни у трьох основних напрямках:
проведення структурних перетворень мережі закладів, виходячи з потреб населення в меддопомозі різних рівнів^
зміни фінансово-економічних відносин у напрямку підвищення ефективності використання ресурсів і застосування мотивацій до якісної роботи^
створення гарантій забезпечення якості медичного обслуговування.
Структурна перебудова означає функціонування наближених до місць проживання закладів, де буде надаватись первинна меддопомога лікарями загальної практики — сімейної медицини, які будуть визначати також оптимальний маршрут для пацієнта у випадку необхідності спеціалізованої допомоги.
Зацікавленість цих лікарів у якісному і не заангажованому обслуговуванні забезпечується правом вільного вибору пацієнтом сімейного лікаря і фінансування його діяльності проводитиметься в залежності від числа пацієнтів. ФАПи набувають статуту структурних підрозділів амбулаторій ЗП-СМ.
З метою забезпечення управління закладами первинної ланки, оптимізації використання фінансових ресурсів передбачається створення центрів первинної медико-санітарної допомоги як юридичної одиниці.
Наступний етап — перепрофілювання існуючих закладів спеціалізованої допомоги (лікарень) у лікарні для інтенсивного лікування, відновного та планового лікування, хронічних хворих, лікарні медико-соціальної допомоги і хоспіси.
Проведення заходів реорганізації, що пропонується, не потребує додаткового бюджетного фінансування і може здійснюватися у рамках тих обсягів бюджетних коштів, які виділяються нині на галузь охорони здоров’я відповідно до Закону про Державний бюджет України на поточний рік.
Крім того, проведення заходів реформи дає змогу підвищити ефективність використання ресурсів (фінансових, матеріально-технічних і людських) таким чином, що при тих самих обсягах фінансування з’явиться можливість підвищити якість медпослуг у закладах охорони здоров’я Міжгірщини.
Марія РУБЕЦЬ.
“Верховина” для mizgir.com.ua