RosUkrEnergo завершує свою діяльність

Завершується одна з найскандальніших історій в українсько-російських газових відносинах. Швейцарський трейдер RosUkrEnergo, який належить підприємцям Дмитру Фірташу, Івану Фурсіну і “Газпрому”, уже навесні може припинити свою роботу.

Компанія буде закрита, як тільки продасть “Газпром експорту” відчужені в України 12100 млн кубометрів газу. Але “Газпром” хоче заздалегідь забрати у неї останні доходи через кредит у розмірі 550 млн доларів, пише в п’ятницю “КоммерсантЪ-Україна”.

Як пояснили в російській монополії, в результаті продажу газу зі сховищ України у RUE з’являться вільні грошові кошти, частина яких до кінця першого півріччя буде надана “Газпрому” у вигляді позики “на поточні потреби”. Через кредит, зазначили в монополії, “Газпром” зможе швидше отримати доходи від дочірньої структури, ніж через виплату дивідендів.

“Газпром” хоче отримати позику якомога скоріше, тому що після продажу газу трейдер буде закритий.

За даними джерел, близьких до RUE, якщо весь газ, який Україна має повернути RUE, буде піднято зі сховищ до 15 квітня, коли закінчується опалювальний сезон, то можна буде “підвести підсумок і закрити рахунки вже в цьому році”.

“У грудні було піднято 870 млн кубометрів. Але в січні “Нафтогаз” підняв максимальний обсяг, і, якщо такими ж темпами піде далі, є шанси завершити операцію в цьому році”, – пояснило джерело.

Якщо ж до кінця квітня частина газа залишиться в сховищах, це призведе до відстрочки розрахунків на наступний опалювальний сезон, оскільки з травня почнеться зворотний процес закачування газу. Тоді ліквідацію RUE відкладуть на 2012 рік.

У “Газпромі” підтвердили, що “ліквідація RUE – один з можливих варіантів”, хоча інших варіантів не назвали.

“Через RUE поки не планується здійснювати комерційну діяльність, окрім завершення цієї угоди. І якщо Фірташ не запропонує нічого значного, а поки пропозицій немає, всі інші операції можна буде здійснювати через “Газпром збут Україна” або нове СП з “Нафтогазом”, – припустили в монополії.

Ще наприкінці грудня минулого року Дмитро Фірташ заявляв, що RUE залишить український ринок. Таким чином, найскандальніший учасник українсько-російських енергополітичних відносин йде в історію.

RUE була створена в 2004 році для поставок в Україну природного газу з Росії і Середньої Азії. Трейдер фактично замінив російську “Ітеру”.

З самого початку діяльність RUE, яка тривалий час була дуже закритою і непрозорою компанією, викликала масу чуток і скандалів. У 2005-2006 роках ЗМІ припускали, що співвласниками трейдера є “люди, близькі до президентів Росії та України Володимира Путіна і Віктора Ющенка”. Але документальних підтверджень цьому не знайшлося, а RUE врешті-решт на вимогу швейцарських банків розкрила акціонерів.

У 2006-2008 роках RUE була монопольним постачальником газу в Україну і учасником всіх газових скандалів між країнами.

Крім того, трейдер постачав російський газ до кількох країн Східної Європи. Але в січні 2009 року, після наймасштабнішої газової війни Москви і Києва, “Газпром” на вимогу Юлії Тимошенко (яка тоді була прем’єром) відмовився від послуг RUE. Також трейдер втратив контракти у Східній Європі.

Крім того, НАК “Нафтогаз Україна” забрала з підземних сховищ країни газ RUE. Підставою для цього стало вимагання з трейдера боргу в розмірі 1,7 млрд, який “Нафтогазу” переуступив “Газпром”. RUE оскаржила вилучення газу в Стокгольмському арбітражі і влітку 2010 року домоглася успіху. Суд постановив повернути трейдеру 12100 млн кубометрів газу.

clipnews