Конвенція встановлює вимоги до усиновлення, визначає список осіб, які повинні дати згоду на усиновлення.
Відповідно до конвенції, усиновлення є дійсним лише за умови, що воно здійснено за рішенням суду або адміністративного органу, який переконався, що встановлення відповідає найвищим інтересам дитини.
Конвенція не виключає випадків усиновлення дитини повторно, визначаючи обмежений перелік випадків, коли це може бути дозволено. Відповідно до конвенції, дитина може бути усиновлена лише особою, яка досягла встановленого законом мінімального віку, передбачається, що такий мінімальний вік визначає держава, однак нижчий віковий рубіж повинен становити 18-30 років.
Конвенція також надає можливість державам-учасницям уживати положення, які є більш сприятливими для усиновлення дитини, то є випадки, коли в українському законодавстві будуть норми, які відрізняються від положень конвенції та будуть кращими для усиновлення дитини, то мова не буде йти про порушення або неузгодженості з нормами цього міжнародного документа.
Визначено також, що органам, які повинні направляти запити на надання інформації щодо усиновлення, є Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України.
Європейська конвенція про усиновлення дітей (переглянута) була прийнята 7 травня 2008 року на засіданні комітету міністрів Ради Європи. Україна підписала цю конвенцію 28 квітня 2009.