Німецькі експерти пояснили високий рейтинг Мєдвєдєва і “убивчі” показники Януковича

Росіяни вище оцінюють роботу президента Дмитра Медвєдєва, ніж прем’єра Володимира Путіна, проте вважають однаково успішною зовнішньо політичну діяльність обох. Водночас українці вважають, що ні президент Віктор Янукович, ні прем’єр Микола Азаров зі своєю роботою не справляються.

Такі результати опитування дослідним інститутом IFAK, проведеного в Україні та Росії у грудні минулого року. Їх уже прокоментували німецькі експерти.

Так, Дмитро Мєдвєдєв отримав за свою політичну діяльність, зокрема, у сфері боротьби з корупцією, тероризмом та у вирішенні економічних проблем більш високі оцінки росіян, ніж Володимир Путін. Щоправда, негативні в обох однаково переважають.

Результати ж опитування в Україні показали, що ні президент Віктор Янукович, ні прем’єр-міністр Микола Азаров не користуються довірою населення і, на думку опитаних, не справляються з вирішенням насущних проблем країни.

Професор Еберхарда Шнайдера з брюссельського науково-дослідного центру “ЄС-Росія” результати опитування в Росії здивували. Тим самим з’являється додаткова інтрига у дискусії про наступне кандидата в президенти на виборах 2012 року, оскільки, як нагадав експерт, обидва – і Мєдвєдєв, і Путін – останнім часом неодноразово заявляли, що рішення з цього питання ще не приймали, а при його прийнятті будуть враховувати, хто з них двох буде користуватися більшою підтримкою населення.

А ще Шнайдер звернув увагу на той факт, що Мєдведєва краще, ніж Путіна, оцінюють за такими темами, як вирішення економічних проблем і подолання наслідків кризи. Цю обставину він вважає дуже примітною, тому що економіка в Росії, взагалі-то, є сферою діяльності не президента, а швидше прем’єр-міністра, і його здивувало, що люди покладають на Мєдвєдєва у вирішенні економічних проблем більші надії, ніж на Путіна.

Не дуже довіряє результатам опитування керівник дослідницької групи “Росія – СНД” в берлінському Фонді науки та політики професор Ханс-Хеннінг Шредер (. Він нагадав, що минулого року проводилося багато опитувань і вже були випадки, коли у Мєдвєдєва результати виявлялися кращими, ніж у Путіна. На його думку, і за результатами останнього опитування IFAK не можна стверджувати, що підтримка Мєдвєдєва принципово вища, ніж Путіна.

Разом з тим, за словами Шредера, дані дослідження показують, що Мєдвєдєв за минулі три роки непогано зміцнився на своєму посту і тепер працює над тим, щоб заручитися підтримкою громадськості і засобів масової інформації для другого терміну. “Чи буде цього досить, ми побачимо тільки восени”, – зауважив він.

А ось в оцінці результатів опитування на Україну німецькі експерти одностайні. Всі троє вважають, що “вбивча”, за словами Шредера, оцінка, виставлена Януковичу – це наслідок нездатності чинного уряду стабілізувати економічну ситуацію в країні. Професор Шнайдер особисто знайомий з багатьма мешканцями на сході України, які рік тому голосували за Януковича не тому, що хотіли бачити саме його президентом, а з протесту проти Ющенка і Тимошенко, через їхні постійні чвари. Тепер вони гірко жалкують, що обрали Януковича. І це, за словами професора, знайшло вираз у відповідях на запитання.

Колега Шнайдера з Фонду Бертельсмана Корнеліус Охман також вважає, що Янукович розчарував багатьох з тих, хто за нього голосував. Конфліктів у правлячій еліті, зазначив він, хоч і поменшало, але пересічному українцеві від цього ніякої користі немає. Він незадоволений ситуацією в країні, а тому і настільки низький рейтинг як президента Януковича, так і його прем’єр-міністра Азарова. У цьому Корнеліус Охман бачить і ризик, і шанс для України. “Незадоволені виборці наступного разу можуть проголосувати інакше”, – заявив він.

clipnews