Басейн із термальними водами у Берегові — гордість чи ганьба Закарпаття?

По золоту – топтатися ногами. Унікальний комплекс із термальними водами у Берегові, аналогів яким немає в Україні, мав би стати однією з візитівок туристичного Закарпаття, а натомість є його ганьбою. Сюди їдуть туристи з країни та закордоння, годинами стоять під дверима, миються холодною водою в душі, милуються грибком на стінах – і більше й не думають повертатися. Чому так? Чому власники не відремонтують комплекс? Відповіді на ці та інші питання «Закарпатка» шукала у своєму черговому розслідуванні.

Черги, холодна вода, грибок на стінах….

Днями до редакції надійшов лист від читача «Закарпатської Правди» Дмитра ПИРОГОВА з Берегівщини. Ось, що він пише: «7 січня я з чотирма друзями, які приїхали зі Сходу України, прийшов до басейну. З самого початку охорона закладу запропонувала нам і ще близько 30-м людям зачекати на вулиці, де лив дощ, і температура не перевищувала +2 градуси. Нам пояснили, що всередині немає місць для очікування і басейн заповнений відвідувачами. У той же час через прохід, який у закладі відведений для виходу, періодично приймали групи по 10-15 осіб. На пропозицію дати пояснення цьому факту або ж бодай запустити всіх для очікування у тепле приміщення, нам відмовили. У самій будівлі людей виявилося менше, ніж охорони. Всі зауваження ми виклали в книзі скарг та пропозицій. Після того, як сплатили в касі 30 гривень (без чеків і відповідного обліку), ми попрямували в роздягальню, яка просто шокувала! Комірки для одежі не зачиняються, в залі брудно та холодно, на стінах грибок. Щодо туалетів, то вони не в кращому стані: брудні унітази, води в бачках немає, навколо сольові відкладення та страшний сморід. У душових кабінках немає гарячої води, у роздягальнях – фенів для сушіння волосся (вийти в такий холод з мокрою головою на вулицю – що може бути гірше?). Крім того, ні при вході у басейн, ні при виході не проводиться елементарна гігієнічна обробка відвідувачів. На додаток до всього ми побачили ще й таке – на території розгулюють бродячі пси, брудні, без намордників…».


У принципі, знаючи, що так воно і є, кореспонденти «Закарпатки» все ж таки вирішили навідатися до басейну. Аби потім не було звинувачень, мовляв, набрехали…
Насамперед з’ясували, що комплекс у Берегові – учбово-спортивна база «Закарпаття», що належить Центральній раді всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» Міністерства АПК України.
Потім – навідалися до самого комплексу. Побачили те, що й описувалося у скарзі – стара «радянська» будівля, вкрай маленьке та незручне приміщення для роздягальні, брудні туалети, холодні стіни, грибок суцільний і всюди та …натовпи туристів, які попри все хочуть поплавати в цілющій воді й платять за це гроші.

«Над басейном не пар, а… перегар»

30 гривень за годину – така вартість лікувального плавання в басейні. Відверто кажучи, не так і мало, особливо враховуючи, що в сусідній угорській Ніредьгазі відпочиваєш за таку ж суму чотири години у комплексі з кількох басейнів. Якщо підрахувати, що, за словами керівництва басейну, від 50 до 400 відвідувачів упродовж дня у різні пори року приходять сюди, і хай вивести щось середнє – то ті ж таки 200-250 тисяч гривень лише від басейну база заробляє (дізнатися напевне не вдалося). А ще ж є готель, сауна та інші грошовиті «принади»…
Щось заробляємо, але цього мало, каже керівництво закладу. Заступник голови всеукраїнського об’єднання Володимир РОСТОРГУЄВ телефоном розповів «Закарпатці», що за зібрані гроші треба й персоналу платити, й усю базу утримувати. Мовляв, «розігнатися» нема куди і нема як. «Знаєте, як воно: МінАПК головне – аби посіяти та пожати, а на спортивні заходи грошей немає». Тим не менше, стверджує, не все так погано. «У 2009-му ми звільнили попереднього директора, а новий нарешті почав наводити лад. За ті кошти, які вдається зібрати, він ремонтує навколишню інфраструктуру, адже окрім термальної купелі до учбово-оздоровчої бази також належать і спортзали (їх там кілька: для греко-римської боротьби, гімнастики, гандболу та міні-футболу), готель та сауна. Так, тільки минулого року відремонтували половину готелю, який обійшовся у 300 тисяч гривень, а ще зал для греко-римської боротьби. Зробили доріжки до самого комплексу, найняли охорону. До речі, останнє дуже важливо, бо досі нерідко над басейном стояв не пар від гарячої води, а перегар від п’яних відвідувачів…», – додає В. Росторгуєв.

Поремонтуємо… Як тільки весна настане!

Володимир КОЛОДЄЄВ, заступник директора учбово-спортивної бази «Закарпаття», на балансі якої басейн, розповідає тут, з місця, а не з київських кабінетів. Каже, цього року таки вдалося «вибити» грошей з Києва, і на ці кошти планують весною зробити довгоочікуваний ремонт інфраструктури самого басейну. «Найголовніша проблема – це відсутність нормальних роздягалень. Ми прийняли рішення будувати другий поверх, де розмістимо нові кімнати для відпочиваючих та роздягальні, – розповів чиновник. – Загалом, термальний басейн може приймати набагато більше людей, ніж зараз. Але для цього потрібні роздягальні. Зараз їх приблизно 20. Через них і черги. Сподіваюся, весною зможемо вирішити цю проблему. Так само і з туалетом. На це все потрібно приблизно півмільйона гривень». Що стосується гарячої води, на відсутність якої так скаржаться відвідувачі, то Володимир Колодєєв стверджує, що вона… є, але не в такій кількості, якої би хотілося. «Те, що вона зараз ледве йде – причина у старому та неправильному проектуванні закладу, – виправдовувався заступник директора, – але скоро ми цю проблему не вирішимо, адже спочатку слід добудувати другий поверх, а вже потім налагодити постачання гарячої води, на що треба ще понад 30 тисяч гривень».
Керівництво в особі Володимира Колодєєва переконує: «Ми все чудово розуміємо, але дайте нам трохи часу і ми наведемо тут повний порядок. Вже за 2 роки ви басейн не впізнаєте».

СЕС схаменулася: в басейні – антисанітарія!

Здогадалися. Справді, таке враження, що санітарним лікарям до басейну немає ніякого діла. В. Росторгуєв каже, СЕС навідується до бази, бо там є харчоблок, «…але чому вони ніяких приписів не дають щодо басейну – не знаю». Головний державний санітарний лікар району Ігор ЦАР подав свою точку зору. Так, за його словами, це об’єкт середньої групи ризику, тому його перевіряють лише два рази в рік, якщо, звісно, немає звернень. Цього разу було, тому фахівці перевірили заклад. Отут і виявилося – не дарма: дійшли висновку, що в басейні суттєві порушення санітарного-гігієнічного режиму, іншими словами – суцільна антисанітарія (і чому вони раніше цього ніколи не помічали? – Авт.). За це санепідемстанція покарала адміністрацію штрафом аж на… 102 гривні. Пригрозила: мають навести порядок, за місяць прийдуть ще раз перевірять. Якщо й тоді нічого не зміниться – знову оштрафують. І знов таки… на ту ж саму суму. «Все розуміємо, нас не бояться через таке мізерне покарання, але ми нічого не можемо зробити, мусимо діяти згідно чинного законодавства, – пояснив І. Цар. – Тому про більше покарання мова не йде. До речі, від себе додам – заклад не може приймати стільки людей, скільки туди ходять. Він розрахований лише на спортсменів, а не на туристів. Його потрібно або розширяти, або зачиняти взагалі».
Поцікавилася «Закарпатка» і в Закарпатському обласному управлінні у справах захисту прав споживачів, що вони думають з приводу якості надання послуг у басейні. В управлінні пообіцяли перевірити факти й додали, що у разі виявлення порушень – штраф аж… 170 гривень. Ось таке покарання за те, що платиш кровні гроші за холодну воду в душових, грибок на стінах та бруд.
Загалом виходить так, що за низку порушень керівництво басейну може відповісти аж на 272 гривні. Ось вона – ціна комфорту закарпатців…

Денис ФАЗЕКАШ, “Закарпатська правда”


ДОВІДКА

Чим корисний берегівський басейн?

Атеросклероз, ревматизм, варикоз, гіпертонія. Все це, а ще багато чого можна лікувати в термальних водах Берегівського басейну. Були б умови…

Термальні купелі міста є широко розповсюдженими природними кремнистими термальними водами і за окремими характеристиками можуть бути віднесені до так званих кремнистих терм – азотно-вуглекислих, азотно-метанових та вуглекислих на основі хлоридно-натрієвого складу різної мінералізації і т.д. Термальні води цього регіону утворились внаслідок оточуючих гір вулканічного походження. Зі збільшенням температури води збільшується і мінералізація – внаслідок цього росте концентрація натрія, кремнєвої кислоти, фтора, сульфата-іона, хлор-іона, і других корисних елементів. Лікування термальною водою рекомендовано при різних захворюваннях і не тільки вищезгаданих: ревматичні пороки серця дорослих і дітей, 1 стадія активності процесу недостачі кровообігу, 1 початкова і 2 стадії гіпертонічної хвороби, варикозне розширення вен, тромбофлебіт, захворювання опорно-рухового апарату, поліартрити нетуберкульозного характеру, захворювання хребта, остеохондроз, травматичні порушення кісток, м’язів, суглобів, захворювання центральної і периферичної нервової системи. Цікаво, що басейн зводили в 60-х роках минулого століття як частину бази для радянських спортсменів, але пізніше геологи виявили, що вода має цілющі властивості, і тепер басейн можуть відвідувати й звичайні громадяни.

ДО ТЕМИ

Берегівський басейн – приклад того, як не треба робити

Один раз прийшли, комфорт побачили – більше ніколи не прийдуть. На жаль, таке рішення приймає переважна більшість туристів, які навідуються до купелі. Умови обслуговування просто «вбивають»! Власне тому, каже експерт з туризму Олександр КОВАЛЬ, берегівський басейн – це приклад того, як не треба робити.
«Читаючи Інтернет-форуми та відгуки щодо відвідин басейну, туристи згадують бруд та холод у коридорах, неякісне обслуговування, – зазначив О. Коваль. – Зрозуміло, що наступного разу туди ніхто не приїде, а якщо захочуть поплавати, оберуть для цього сусідню Угорщину, де в Ніредьгазі чи інших містечках є також лікувальні басейни, але зі значно кращим сервісом».
За словами експерта, на жаль, через те, що в закладі були такі жахливі умови, «програвало» і все туристичне Берегово. «Бо якщо спитати туриста, з чим асоціюється це містечко, то він обов’язково поруч з вином назве термальний басейн», – уточнює О. Коваль.
До речі, він додає, що, зволікаючи з ремонтом, керівництво басейну ризикує втратити і тих туристів, яких навіть такий сервіс задовольняє: на околиці Берегова при в’їзді з боку Мукачева вже готується приймати відпочиваючих сучасний комплекс із термальними басейнами, який має всі шанси перейняти від «совєтського» басейну звання «родзинки Закарпаття».

KARPATNEWS

clipnews