“Скажімо, в Німеччині ви не побачите суттєвої різниці в зарплаті, рівні соціальної захищеності, можливостях для освіти й кар’єрного зростання між людиною, яка живе в маленькому місті, і мешканцем Берліна. І так у багатьох країнах Європейського Союзу”, – додав Президент.
Глава держави запропонував учасникам засідання сконцентрувати дискусію навколо наступних питань: якою має бути нова система управління регіональним розвитком в умовах ринкової економіки, коли більша частина економіки знаходиться в приватних руках, а економічне зростання залежить від ініціативи на місцях та інвестиційної привабливості територій? Чи відповідає діюча модель управління регіональним розвитком євроінтеграційній стратегії України? Наскільки готові регіони до співпраці з “Європою регіонів”? Що заважає регіонам скористатися можливостями та відповісти на виклики, які мають транскордонний характер? Як нам консолідувати країну через міжрегіональну співпрацю?
Президент виклав свою позицію стосовно цього: “Фактично йдеться про нову регіональну політику, покликану поєднати завдання економічної реформи і модернізації країни із завданнями розвитку регіонів. Безперечно, розвиток регіонів повинен бути забезпечений фінансово”.
Він нагадав, що завдання фінансового посилення регіонів вже знайшло своє відображення і в новій редакції Бюджетного кодексу, і в Податковому кодексі, повідомила УКРІНФОРМу прес-служба Глави держави.
За словами В. Януковича, податкова та бюджетна реформи суттєво зміцнили фінансову незалежність регіональної влади і місцевого самоврядування. Зокрема, запроваджено новий місцевий податок – податок на нерухоме майно, який мають сплачувати заможні громадяни з великих об’єктів нерухомості, окремі податки переведено з центрального рівня на рівень місцевий, з окремих податків збільшено частину доходів місцевих бюджетів, розширено перелік джерел доходів місцевих бюджетів за рахунок єдиного податку, плати за надання місцевих гарантій, частини коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення тощо, запроваджено програмно-цільовий метод формування та виконання місцевих бюджетів.
Водночас Глава держави наполягає на тому, щоб фінансування стратегічних проектів регіонального розвитку та міжрегіональної співпраці здійснювалося через окремий фонд – Державний фонд регіонального розвитку.
Фонд відповідатиме за фінансування проектів локального розвитку, що мають стратегічне значення для країни, у тому числі: фінансування будівництва доріг, енергетичних і житлово-комунальних мереж, інших об’єктів інфраструктури^ інвестування у створення нових робочих місць, насамперед у регіонах з високим рівнем безробіття^ надання фінансової підтримки для підприємств малого та середнього бізнесу, діяльність яких зосереджена у пріоритетних сферах розвитку кожного регіону.
“Визначаючи напрямки реформування системи управління регіональним розвитком і формуючи модель міжрегіонального співробітництва України, ми маємо враховувати найкращі інструменти посилення регіонального розвитку, напрацьовані у країнах Євросоюзу. Інструментів є багато. І я прошу міністра фінансів, Прем’єр-міністра України – організуйте, будь ласка, цю роботу якомога швидше”, – сказав Віктор Янукович.
За словами Президента, перш за все, йдеться про регіональні і міжрегіональні кластери, індустріальні парки.
Наступний напрямок – формування комплексних проектів поліпшення інфраструктури регіонів та підтримки економічного розвитку, починаючи від будівництва доріг і закінчуючи бухгалтерською і правовою допомогою новим проектам.
“Один з найважливіших напрямків, на якому хочу зробити особливий акцент, – формування міжрегіональної співпраці на основі відповідних угод. Це дозволить розвивати міжрегіональні ринки, біржі, територіальні корпорації”, – сказав Президент.
Він запропонував урядові прийняти невідкладні рішення, що усунуть бар’єри для співпраці України з європейськими організаціями, фондами та інституціями, що опікуються політикою та фінансовою підтримкою регіонального розвитку.
“Хочу особливо наголосити: налагодження міжрегіональної співпраці та кооперації я розглядаю як економічний вимір політики загальнонаціональної консолідації та єднання”, – підкреслив Президент.
За матеріалами УКРІНФОРМу