Створено генетичні ліки проти СНІДу: вірус припиняє розмножуватися

Американські фармакологи створили і випробували генетичні ліки проти ВІЛ: вірус не помер, але припинив розмножуватися. Російські вірусологи впевнені, що таким способом можна повністю позбавитися від СНІДу.

Чарльз Престон Неф та його колеги з Університету штату Колорадо синтезували siRNA, які блокують прояв генів, відповідальних за розмноження вірусу. Потім вони створили гібрид “контрацептивної” siRNA і аптамери до вірусного білку Bal. Можна сказати, вчені прикріпили до противірусної молекулі “самонавідну боєголовку”, яка виявляє ВІЛ і протягує “вірусний контрацептив” через білкову оболонку.

Ефективність молекулярного гібрида біологи перевірили в експериментах in vitro і на трансгенних мишах, які мають людський імунітет (генотип RAG-hu). Тобто, вірусологи вивчали ефективність препарату щодо людського, а не мавп’ячого імунодефіциту. Біологи лікували тварин за допомогою гібриду і окремих складових – аптамерів і siRNA. Результати вчені порівнювали з контролем – неінфікованими тваринами та інфікованими, але тими, що не отримували лікування.

Виявилося, що гібридна молекула пригнічує вірус імунодефіциту краще за інших. У залежності від інтенсивності терапії нормальний рівень лімфоцитів (клітини імунітету, які помирають через ВІЛ) зберігався протягом 3-9 тижнів. Концентрація вірусної РНК в крові знижувалася до недетектуємого рівня на термін більше трьох тижнів.

Вчені зауважили, що гібридна нетоксична молекула теж викликає у вірусу мутації: ВІЛ намагається пристосуватися до ліків. Щоправда, серед мутацій немає жодної домінантної. Це означає, що вірус не зможе навчитися ігнорувати лікування занадто швидко.

“Молекула не токсична, але вона має пройти ще не одне випробування. Сподіваємося, що у пацієнтів зі стійкістю або болючою чутливістю до ВААРТ (високоактивної антиретровірусної терапії) з’явиться шанс не померти в найближчі роки”, – наголосили науковці.

Вадим Покровський, керівник російського центру “СНІД”, вважає описану методику прогресивною і багатообіцяючою.

“Думаю, що таким способом можна буде загнати вірус в кут і зовсім не хворіти на СНІД. Російські дослідники з Центрального інституту епідеміології теж працюють над генетичними методами боротьби з ВІЛ”, – розповів він.

Як відомо, хворих на СНІД вбивають навіть “рідні” умовно-патогенні організми – ті, що присутні в здоровій мікрофлорі людини. Вчені поки що не перемогли ВІЛ через високу мінливість (мутагенність) вірусного генетичного матеріалу.

Щоправда, фармакологи навчилися приборкувати вірус за допомогою високоактивної антиретровірусної терапії. При регулярному прийомі медикаментів і правильному харчуванні інфіковані люди не втрачають працездатності і можуть повноцінно прожити близько десяти років. Однак ця терапія у процесі лікування втрачає ефективність – у пацієнта розвивається стійкість (резистентність) до препаратів. Та й побічні ефекти не з приємних: від нерівномірного ожиріння (занадто худі ноги і товсті живіт і шия) і проносу до ураження внутрішніх органів і нервової системи.

clipnews