Росія вибирає весь експортний потенціал каспійських родовищ, не залишаючи жодних ресурсів для європейського проекту газогону Nabucco і українського терміналу з прийому скрапленого природного газу (СПГ).
Глави “Газпрому” і Держнафтокомпанії Азербайджану Олексій Міллер і Ровнаг Абдуллаєв домовилися, що РФ збільшить закупівлю природного газу в Азербайджані в 2,5 рази – до 2 млрд кубометрів в 2011 році і до 16 млрд кубометрів в 2030 році, пише “Комерсант-Україна” у статті “Сектор без газу”.
Протягом багатьох років Баку вибудовував політику рівновіддаленості у взаєминах з Москвою, Вашингтоном і Брюсселем. Це дозволяли наявні в Азербайджані розвідані запаси природного газу обсягом 1,5 трлн кубометрів, у тому числі родовище Шах-Деніз в Каспійському морі (1,2 трлн). Однак зрозумівши, що йому самостійно не вийти на газові ринки Європи, Азербайджан почав продавати газ на своїх кордонах тим, хто більше заплатить. Перший газ з Азербайджану до Росії почав надходити за контрактом між “Газпромом” і ДНКАР від 14 жовтня 2009 року в 2010 році.
Євросоюз намагався перехопити ініціативу і узяти під контроль експорт азербайджанського газу. Під час численних конференцій та робочих зустрічей єврочиновники обіцяли купувати азербайджанський газ для Nabucco, але комерційних переговорів не проводили.
Як розповіло джерело, близьке до ДНКАР, Жозе Мануел Баррозу приїжджав у Баку з наміром підписати декларацію про постачання газу Nabucco, а підписав – про поставки “Південному коридору”. Цей проект включає в себе, крім Nabucco, трубопроводи ITGI (Interconnect-Turkey, Greece, Italy) і Transadriatic Pipeline і передбачає диверсифікацію джерел постачань.
Росія, зрозумівши, що Брюссель загрожує її енергополітичному патронажу на Закавказзі, зробила хід конем і запропонувала Баку максимально високу ціну. “Закупівля газу буде вестися на основі формули ціни, прив’язаної до нафтового кошика, і при відсутності обмежень за обсягами закупівлі в довгостроковій перспективі”, – повідомив “Газпром”. При цьому сценарні умови довгострокового балансу газу РФ на 2030 рік враховують 16 млрд кубометрів азербайджанського газу.
Україні контракт “Газпрому” з Азербайджаном принесе додаткові труднощі, вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима.
“Наш термінал з перевалки СПГ майже повністю будується під азербайджанський газ. Якщо Росія в повному обсязі його законтрактує, у нас можуть виникнути проблеми із завантаженням терміналу”, – розповів він.
Україна планувала в січні-березні провести тендер на розробку ТЕО реалізації інвестиційного проекту з постачання в Україну скрапленого природного газу і будівництва ЗПГ-терміналу. Наразі розглядається три можливих майданчика для розміщення терміналу: в Одеській області, в Очакові (Миколаївська область) і у Феодосії (Крим).
Теоретично термінал може бути завантажений газом країн Перської затоки. Але його доставка буде ускладнена необхідністю проходити Босфор, і таке паливо буде коштувати на 20-25% дорожче за азербайджанське. На думку експертів, Україні доведеться знову домовлятися з Росією, реальної диверсифікації постачання газу в країну швидше за все вже не буде.